اصل نورپردازی در خانه

یکی از عناصر مهم در خانه آرایی، نحوه نورپردازی است. نورپردازی در یک اتاق نه تنها در ایجاد آرامش بلکه در کوچک یا بزرگ نشان دادن فضای خانه نیز تاثیر می‌گذارد. هرچه فضای یک اتاق …

یکی از عناصر مهم در خانه آرایی، نحوه نورپردازی است. نورپردازی در یک اتاق نه تنها در ایجاد آرامش بلکه در کوچک یا بزرگ نشان دادن فضای خانه نیز تاثیر می‌گذارد. هرچه فضای یک اتاق کم نور باشد کوچکتر و هرچه پرنور و روشن باشد، بزرگتر جلوه می‌کند. نورپردازی در اتاق نشیمن و پذیرایی که محل تجمع افراد خانواده در بیشتر ساعات شبانه روز است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از آنجا که اصلی‌ترین منبع ورود نور و روشنایی خانه، پنجره است برای استفاده از نور طبیعی نصب پرده‌های تور و حریر مناسب‌تر است. در شب نیز بهترین راه روشنایی منزل استفاده از لوستر، آباژور و چراغ‌های متناسب با ارتفاع سقف و رنگ دیوار است. در نورپردازی اتاق نشیمن توجه داشته باشید که آرامش، آسایش و انرژی را به اهل خانه القا کند، بدین منظور بهتر است چراغ‌های دیواری و سقفی (هالوژن) که نور ملایم دارند و با انعکاس نور از سقف به فضا گرمی خاصی به اتاق می‌بخشند، به کار ببرید. در عوض، برای اتاق پذیرایی که باید بسیار پرنور و درخشان باشد از لوسترهای کمی بزرگتر و طرح دار استفاده کنید که علاوه بر نور، زیبایی خاصی به اتاق می‌دهد. آشپزخانه نیز به لحاظ اینکه محل کار کدبانوی خانه است باید پر نور و روشن باشد.

استفاده از چراغ هالوژن و لوسترهای تک چراغی تاثیر خوبی در این هدف خواهد داشت.برای اتاق خواب نیز بهتر است از آباژور و لامپ‌های کم نور استفاده کرد. اگر اتاق خوابتان محل کارتان نیز هست، لامپ‌های رنگی که در ایجاد آرامش مؤثرند به کار ببرید. ضمناً در انتخاب لوستر به هماهنگی آن با دیگر وسایل خانه توجه کنید.