با توجه به اینكه گیاهان دارویی در درمان بیماری ها از روند كندتری نسبت به داروهای شیمیایی برخوردارند ولی طبق تحقیقات به عمل آمده، این روزها میزان مصرف این گیاهان نسبت به سال …

با توجه به اینكه گیاهان دارویی در درمان بیماری ها از روند كندتری نسبت به داروهای شیمیایی برخوردارند ولی طبق تحقیقات به عمل آمده، این روزها میزان مصرف این گیاهان نسبت به سال های قبل افزایش یافته و این نشاندهنده این مسئله است كه به رغم درمان كندتر این قبیل گیاهان، عده ای از افراد به جهت توجه بیشتر به موضوع سلامتی، این نوع درمان را به ضررهای جانبی حاصل از داروهای شیمیایی ترجیح داده اند و این گامی مهم در جهت زندگی سالم محسوب می شود. اگر شما نیز به این روش زندگی علاقه مندید پیشنهادهای زیر می توانند شما را در درمان گیاهی بیماری سرماخوردگی و تبعات آن یاری دهد:

۱- بخور دادن از جمله رایج ترین اقدامات به هنگام بروز سرماخوردگی و مشكلات ناشی از آن مانند گرفتگی و خشكی مخاط بینی، سرفه و غیره است و از آنجا كه منابع گرمازا به خصوص از نوع متمركز آن مانند شومینه و بخاری هوا را خشك می كنند با كاربرد این لوازم، این مشكلات نیز افزوده می شوند لذا همواره رطوبت موردنیاز در محیط را با قرار دادن كاسه و یا كتری پر از آب بر روی اجاق گاز و یا بخاری و همچنین ریختن اندكی محلول اكالیپتوس در آن تامین كرده و یا در صورت داشتن دستگاه بخور، هوای موجود را مرطوب كنید. علاوه بر این اقدام، به منظور آنكه بخارها و هوای گرم، بیشتر و به طور مستقیم از مجاری تنفسی بیمار وارد شود، بهتر است با انداختن حوله ای بر روی سر او و همچنین ظرف حاوی مواد بخور به طور همزمان، به او توصیه كنید تا حد امكان تنفس های عمیق انجام دهد. سپس در پایان، حوله را بر روی صورت او كشیده و از بیمار بخواهید تا پایان خشك شدن رطوبت و عرق موجود در سر و صورتش حوله را به همان صورت نگه داشته و به فضای سرد وارد نشود.

البته علاوه بر گیاه اكالیپتوس، گیاهان دارویی دیگری نیز وجود دارند كه بخور دادن آنها نیز در روند بهبودی این بیماری بسیار تاثیرگذار هستند. در اینجا به چند نمونه از این گیاهان و همچنین طریقه استفاده صحیح از آنها اشاره خواهیم كرد:

الف- آویشن و گل بنفشه را به میزان مساوی مخلوط كرده و با مقدار مناسبی آب بجوشانید. بخارهای ناشی از این مواد در حال جوش را بخور داده و باقی مانده را پس از صاف كردن بنوشید.

ب- مقداری ریحان و پونه خشك را به میزان مساوی با هم مخلوط كرده و درون كاسه ای پر از آب ریخته و در حالت جوش بر روی اجاق گاز بخور دهید (ترجیحاً از ریحان بنفش استفاده كنید).

ج- بخور مخلوط پر سیاوشان، آویشن و ریحان (هر كدام به میزان مساوی) در آب نیز برای سرماخوردگی بسیار مفید است. البته جوشانده این مخلوط را نیز به صورت خوراكی می توان استفاده كرد.

۲- برای كاهش سرفه ها و گلودرد و همچنین در برخی مواقع جهت جلوگیری از گسترش سرماخوردگی، روزی چندبار محلول یك لیوان آب جوشیده داغ و یك قاشق غذاخوری عسل و چند قطره آب لیموترش تازه را با هم مخلوط كرده و بنوشید.

۳- برای از بین بردن خارش گلو، مكیدن چند عدد میخك بسیار مفید است.

۴- شلغم نیز از جمله سبزی هایی است كه خوردن آن همواره در روزهای بیماری سرماخوردگی توصیه می شود. رایج ترین طریقه استفاده شلغم به صورت پخته با نمك و یا شكر و یا مصرف آن در آش و یا سوپ های ساده مخصوص بیماری است ولی بسیاری از افراد به خصوص بچه ها به جهت دوست نداشتن طعم پخته این ریشه غده ای از مصرف آن صرف نظر می كنند در حالی كه به دو روش دیگر می توان از خواص آنتی بیوتیكی شلغم بهره مند شد:

الف- شلغم را پوست كنده و به صورت خام بر روی سالاد فصل رنده كرده و میل كنید.

ب- پس از شستن شلغم، بدون پوست كندن، قسمت بالای آن را با چاقو به صورت افقی برش بزنید. كمی از داخل شلغم را به وسیله قاشق مرباخوری گود كرده و فضای خالی را با یك قاشق مرباخوری شكر پر كنید. سپس قسمت بریده شده را مانند در بر روی شلغم حاوی شكر قرار دهید. این كار را با چند شلغم انجام دهید. سپس آنها را درون كاسه ای در كنار هم چیده و در یخچال به مدت یك شب تا صبح بگذارید. پس از طی این مدت هنگامی كه در هر یك از شلغم ها را باز كنید، با كاسه ای پر از محلول آب شلغم و شكر مواجه می شوید. این شربت عصاره شلغم است. شما می توانید مانند دارو روزی چندبار از این شربت استفاده كنید.

۵- اغلب افراد گل گاوزبان را به جهت تاثیرات آرامبخشی و تقویت كننده قلب می شناسند حال آنكه اینها خواص فرعی این گیاه محسوب شده و بیشترین خاصیت این گیاه بر روی سرماخوردگی است.

گیاه گل گاوزبان ضدسرفه، خلط آور و معرق است.

این گیاه را به همراه عسل دم كرده و یا از جوشانده آن استفاده كنید.