۱ـ در خانه محیط عاطفی مناسب ایجاد كنید
برای ایجاد آرامش در خانه به هر بحرانی و پیشامدی عكس العمل نشان ندهید و از منابع استرس و اختلاف بپرهیزید .
۲ـ فقط یك همسر خوشحال ، یاری بخش …

۱ـ در خانه محیط عاطفی مناسب ایجاد كنید

برای ایجاد آرامش در خانه به هر بحرانی و پیشامدی عكس العمل نشان ندهید و از منابع استرس و اختلاف بپرهیزید .

۲ـ فقط یك همسر خوشحال ، یاری بخش است .

همسر شما شریك زندگی شما است . مطلوب تر است كه همیشه از همسرتان قدرشناسی كنید ابتدا فقط با بیان یك كلمه متشكرم آغاز كنید، متشكرم ! بعد صادقانه آن را ادامه دهید بعد از مدتی متوجه می شوید كه شما نیز مانند همه زوج های موفق احساس خرسندی و خوشحالی می كنید و در همه كارها یاری دهندهٔ هم هستید .

۳ـ به دلیل عصبانی شدن ، خود را سرزنش نكنید .

اهمیتی ندارد كه شما چه كسی هستید و چقدر محكم و استوار می باشید ولی گاهی پیش می آید كه براحتی استحكام و استواری خود را از دست بدهید . شما ممكن است عصبانی شده و یا صدای خود را بلند كنید . و یا به چیزی مشت زده و یا شی را پرتاب كنید !!

اما جز در مواردیكه نتیجه خشم شما آسیب رساندن به خود و یا شخص دیگر است از خشم و غضب خود درگذرید و بپذیرید كه صرفاً یك انسان هستید و به روال عادی به زندگی خود ادامه داده و با خود عهد كنید كه كمتر عصبانی شوید . همچنین وقتی افراد خانواده نیز عصبانی شدند سریع آنها را ببخشید .

۴ـ به عهد خود وفا كنید

مطمئناً هیچ فردی كامل نیست . گاهی به دلایل مختلف در انجام وعده های كوتاهی نموده اید یا وعده خود را فراموش كرده اید یا كاری فوری پیش آمده كه مانع از انجام آن شده است و ما با آوردن دلایل ظاهراً منطقی مانند اینكه : سعی كردم ولی خیلی مشغول بودم و جملاتی شبیه به آن و سعی در منطقی جلوه دادن كارمان می كنیم . ولی برای شخص مقابل این جملات تسلی بخش نیست و به نظر اكثر مردم یك قول یا یك وعده تحقق نیافته دلیل بر بی اساس بودن سایر تعهدات می باشد . بیاد داشته باشیم اگر می خواهیم كاری را انجام دهید به كسی قول ندهید مگر آنكه كاملا مطمئن باشید كه می توانید آن را حتماً عملی سازید . ما با تحقق و عده های خود باعث می شویم كه مردم برای شما و صحبت های شما ارزش قائل شوند در نتیجه زندگی شما در محیط خانوادگی بسیار زیباتر می شود .

۵ـ سختی ها را آسان بگیرید .

یكی از روش های مؤثر در مقابله با مشكلات و سختی ها ، عقب نشینی از موقعیت موجود و نگریستن به موضوع به طریقی فكاهی و طنز آمیز می باشد . البته منظور این نیست كه برای حل مشكلات هیچ تلاشی و كوششی نكنید بلكه باید در ضمن تلاش بیاد داشته باشیم كه كنترل همه امور به دست ما نیست و از توان ما خارج است . پس مزاح مشكلات شما را حل نمی كند بلكه صرفاً دید و احساس بهتری به شما می دهد و به شما یادآوری می كند كه بدون كاستن از اهمیت كارها و مسئولیت های خود ، آنها را خیلی جدی نگیرید !!

۶ـ هیچ فرصتی را برای بیان دوستت دارم از دست ندهید

نمی توان تصور كرد كه بیان چیزی به اندازه گفتن دوستت دارم آسان باشد . ولی اكثر والدین یا همسران بندرت پیش آمده كه به یكدیگر بگویند دوستت دارم .

بیان عبارت دوستت دارم به اطرافیان حس خوبی می دهد و در واقع ما به آنها یادآوری می كنیم كه تنها نبود و به آنها اهمیت می دهید و اعتماد به نفس را در آنان افزایش می دهید و به خود شما نیز حس خوبی می دهد . بیان خالصانه دوستت دارم به فرزند و همسر باعث می شود بسیاری از اشتباهات را در نظر افراد مورد علاقه شما بزداید .

اوقات مناسب بسیاری برای چنین بیان عشقی وجود دارد :

ـ هنگام ورود به منزل .

ـ درست قبل از ترك منزل

ـ پیش از خواب

ـ بعنوان اولین كلمه هنگام صبح

پس این عادت را در خانواده خود پرورش دهید !! و نتیجه آن را ببینند . اگر شك دارید امتحان كنید .

۷ـ هم صحبت خوبی انتخاب كنید .

اكثر ما تحت تاثیرات مثبت یا منفی كسانی هستیم كه وقت بیشتری را با آنان می گذاریم . كودكان تحت تاثیر والدین خود هستند و همسران و خواهران و برادران تحت تاثیر یكدیگر هستند و ما تحت تاثیر همكاران ، دوستان و همسایگان خود قرار داریم . بنابراین بی اندازه اهمیت داردكه با تعقل و تفكر درست ، كسانی را كه می خواهید وقت خود را با‌ آنها بگذرانید انتخاب نمایید .

۸ـ خود را دست كم نگیرید .

درصد بالایی از ما این عادت منفی داریم كه خود را دست كم گرفته و وضع خود را بیش از اندازه و وخیم می دانیم . به عنوان مثال تصور می كنیم كه یا خیلی چاق هستیم یا خیلی بلند قد هستیم و یا كوتاه قد هستیم و یا هیچ كاری را به خوبی نمی توان انجام دهم و ...

اشكال كار این است كه ما اهمیتی به جنبه های خارق العاده و صافت مثبت خود نمی دهیم . دست كم گرفتن سهم بسزایی در كاهش اعتماد به نفس و افزایش احساسات منفی ایفا می كند . دست كم گرفتن خود بجای آنكه كاستی شما را رفع كند بر عكس باعث تقویت آنها می شود . كسانی كه معمولاً خود را دست كم می گیرند افرادی شاكی به نظر می رسند كه ارزشی برای زندگی خود قائل نیستند و به علاوه الگوی بدی برای فرزندان ، خانواده و دوستان خود به حساب می آیند . مسلما هر كسی جنبه هایی دارد كه می تواند آن را اصلاح كند . آگاه باشید كه برای اصلاح هر موردی ، بدترین كار انتقاد و سرزنش خود است .

بهترین كار آن است كه بدانیم قابلیت بالائی برای پیشرفت در من است و تصمیم بگیریم و با خود عهد بندیم كه صبر و شكیبایی خود را افزایش دهیم و همچنین خود را در مقابل دیگران و حتی در خلوت خود دست كم نگیریم . ما باید بدانیم كه هیچ كس كامل نیست اما دست كم گرفتن درمان این واقعیت نیست پس خود را دست كم نگیریم !!

۹ـ خانه خود را انباشته از شواهد عشق و محبت كنید .

در زندگی اتفاقات پریشان كننده فراوانی روی می دهد و در كنار آن مسائلی وجود دارد كه انسان را بیاد مشكلاتی می اندازند كه با آن دست به گریبان است . شواهد عشق ممكن است شامل هر چیزی زیبا و هنری باشد كه شما را به یاد عشق ، مهربانی ، آرامش و شفقت بیندازد . كار هنری كودكان ، شاخه های گل ، شعری زیبا و فلسفی قرار گرفته بر دیوار ، كتاب های روح بخش و پر محبت روی میز یا عكس هایی از افراد دوست داشتنی هر كدام می تواند احساس خوبی به فرد بدهد .

شخصی می گفت كه من موارد تایید كننده و مثبت حاوی عشق را خوشنویسی می كنم و به دیوار اطاقم می چسبانم پس شما نیز می توانید از امروز خانه خود را از شواهد عشق و محبت لبریزتر نمایید و هر وقت وارد اتاق می شوید خوشحال شوید .

۱۰ـ اجازه ندهید كمبودهای مالی شما را شكست دهند .

با كمبودهای مالی كه یك واقعیت زندگی است چه باید كرد ؟

در جواب باید گفت طریق نگرش به این مطلب تا حد زیادی كیفیت زندگی ما را در منزل تحت تأثیر قرار می دهد . گاهی فرد بجای آنكه بیرون برود و با مبلغی ناچیز زمان خوشی را سپری كند وقت خود را صرف گله و شكایت از كمبودهای مالی می نماید ما ، در رویاهای خود به آرزوهای بزرگتر كه حتی ممكن است احتمال دسترسی به آن خیلی كم باشد می اندیشیم ولی كارهای كوچكتری كه به همان اندازه لذت بخش است و در توان ما می باشد فكر نمی كنیم .

افرادی هستند كه از امكانات محدود توانسته اند حداكثر استفاده را ببرند و حتی از سفرهای یكروزه لذت بسیاری ببرند بدون اینكه از تنگدستی گله كنند . پس ما اگر بجای آنكه راجع به آنچه داریم و قادریم انجام دهیم ، به آنچه نداریم یا قادر نیستیم انجام دهیم فكر كنیم در واقع بین آنچه داریم و آنچه می خواهیم شكافی ایجاد می كنیم و این شكاف علت اساسی استرس است كه می توانیم آنرا بطریقی محو كنیم . البته منظور این نیست كه برای آن بیشتر تلاش نكنیم بلكه باید از آنچه اكنون داریم تا آنجا كه می توانیم لذت ببریم و اگر این كار را انجام دهیم در زندگی به خوشی دست پیدا می كنیم كه ما را متعجب می كند .

۱۱ـ با اوقات تلخی نخوابید .

با اعمال این سیاست كلی كه هیچ كسی عصبانی و دلخور به رختخواب نرود ، در می یابیم كه عشق و بخشش هیچ گاه از ما دور نیست و به یاد خواهیم داشت كه افراد یك خانواده هستیم و علیرغم تمام مشكلات و عدم توافق ها باز هم به یكدیگر عشق می ورزیم و به یكدیگر احتیاج داریم و برای هم ارزشی بسیار قائل هستیم . این طرز تفكر كه با عصبانیت و دلخوری به رختخواب رفتن هیچ خوب نیست یك روش تنظیم مجدد درونی است كه خانواده را از دسترس دشمنی و تنفر به یكدیگر حفظ می كند . پس بیایید امتحان كنیم و هر شب بدون عصبانیت بخوابید و هر روز با عشقی در قلب خود و با این نگرش كه امروز روز جدیدی است از خواب بیدار شوید . مطمئناً انجام آن كار آسانی نیست ولی نتیجه بسیار عالی دارد .

۱۲ـ غیبت نكنید .

انجام این عادت زشت یعنی غیبت كردن مانند زدن فردی است كه به زمین افتاده است زیرا شخصی كه غیبت او را می كنید نمی تواند از خود دفاع كند .

البته محو كردن این عادت آسان است كافی است كه به زشتی این عادت پی ببرند ممكن است خیلی دیر متوجه زشتی این عمل شوید ولی به هر حال سخت نگیرید !!

شكر خدا را كنید كه به هر حال متوجه این عادت زشت شده اید و حالا می خواهید آن را محو كنید . كافی است كه خود را درست در زمان غیبت كردن غافلگیر نمایید و به خود بگویید :

دوباره دارم پشت سر دیگری غیبت می كنم ! بعد به آرامی حرف خود را عوض كنید .

همچنین وقتی اطرافیان شما درباره دیگران صحبت می كنند شما می توانید از درگیر شدن در آن پرهیز كنید و سعی كنید موضوع صحبت را با سكوت ، بیان مطلبی بهتر ، دفاع از شخص مورد انتقاد ، تغییر موضوع بحث را تغییر دهید . فواید كاستن از میزان غیبت مهیج است ! واحساس خوبی به شما دست می دهد ! پس بهتر است شما نیز امتحان كنید .

۱۳- ابتدا باید تصمیم بگیرید كه چه می خواهید .

ما می توانیم در زندگی مان هر چیز را كه آرزو می كنیم داشته باشیم به شرط اینكه خیال شما شفاف و آشكار باشد . زیرا مشكل اینجاست كه ما یك تصور روشن و اهداف به تعداد كافی نداریم و زمانی را برای مشخص كردن تصمیم ها و آرزوها نمی گذاریم .

۱۴ـ یك جدول زمانی برای دستیابی به اهدافتان تنظیم نمائید .

شما مجبورید برای به انجام رسانیدن اهدافتان در یك چارچوب زمانی مطمئن ، دست به یك تلاش فكری بزنید . بدون داشتن یك چارچوب زمانی ، شما هدفی ندارید بلكه فقط آرزو خواهید داشت و آرزوها فقط سبب نا امیدی می شوند پس شما می توانید با یك جدول زمان بندی به آرزو و اهدافشان خواهید رسید .

۱۵ـ اجازه ندهید انجام فعالیت ها به تعویق بیفتد .

شما همیشه می توانید برای تاخیر ما بهانه ای بیاورید . اجازه ندهید این اتفاق بیفتد . كلید شروع كار ، در حركت امروز است . تعللی نكنید . خودتان را به حركت بیندازید .

۱۶ـ هر روز در حركت باشید .

از انجام روزانه بعضی از اموری كه شما را به اهدافشان نزدیك می كند غفلت نورزید . دائماً از خودتان بپرسید : این فعالیتی را كه دارم انجام می دهم مرا به اهدافم نزدیكتر می كند یا مرا از آنها دور می سازد . وقتی شما به جلو حركت می كنید ، اهدافشان نیز ، در حركت خواهند بود . پس درنگ جایز نیست شروع كنید و سختی هایی را كه در این راه به شی وارد می شود تحمل كنید .

۱۷ـ قدرشناسی خود را بروز دهید !!!

یكی از دلایل رنجش ازدواج ها و بیشتر روابط خانوادگی احساس فقدان قدرشناسی است ! متاسفانه بسیاری از ما به این دلیل كه هر روز با اعضای خانواده خود در ارتباط مستقیم هستیم فراموش كرده ایم قدر شناسی خود را به یكدیگر نشان دهیم .

نوجوانانی كه احساس می كنند ارزشمند هستند و بیشتر مورد قدردانی قرار گرفته و در نتیجه بیشتر در دسترس بوده اند و آنها می آموزند كه قدر خود را بدانند . همسرانی كه از آنها تشكر شده است ، شوهران خود را دوست دارند و آنها را تحسین می كند و بر عكس . همین امر در مورد خواهر و برادر هم زمانی كه در یك خانه هستند و هم زمانی كه بزرگ شده و مستقل می شوند صادق است .

۱۸ـپر محبت صحبت كنید

عاداتی مانند غیبت كردن ، با لحن تند و كنایه دار صحبت كردن ، دشنام و سخنان زشت به زبان آوردن ، سخنان منفی در مورد زندگی ، حرف زشت و غیر محترمانه زیر لب زمزمه كردن و سایر انواع سخن های منفی از عاداتی به شمار می روند كه در ظاهر بی ضرر بوده ولی در واقع پیامدی دراز مدتی را به دنبال دارند .

آیا تا بحال احساس خود را هنگام صحبت تند و منفی ارزیابی كرده اید ؟ حتماً موافق هستید كه احساس خوبی را در برندارد . بیان كلمات تند معمولاً احساس استرس و خشونت رادر پی دارد و باعث می شود یك نوع بیماری ناخوشایند در قلب شما خانه كند . همچنین تند صحبت كردن باعث می شود كه آسایش روزمان را بر هم بزند و در نتیجه ناخواسته احساسات منفی و دركنار آن احساس بدگمانی را تجربه می كنیم . اما بر عكس آن هم صادق است وقتی بیشتر كلمات ما از مهربانی و عشق سرچشمه بگیرند احساس آرامش و كمال را تجربه كرده و باعث خلق دنیایی پر از مهر و محبت می شویم .

۱۹ـ اشتباهات را تكرار نكنید .

با قدری تفكر ، متوجه می شویم اشتباهات ما واقعاً آنچنان بزرگ نیستند . در حقیقت اشتباهات برای یادگیری و رشد ما لازم است ولی مشكل وقتی پیش می آید كه ما نخواهیم اشتباهات خود را پذیرا باشیم و دوباره اشتباهات تكرار شوند . اقرار به اشتباهات و تصمیم برای تغییر آنها احساس رهایی خواهید كرد و به این ترتیب هیچ وقت مجدداً آنرا تكرار نخواهید كرد .

۲۰ـ جلسات خانوادگی داشته باشید .

هدف از جلسات خانوادگی فراهم آوردن محیطی دوستانه و غیر تدافعی برای دو نفر یا تعداد بیشتری از افراد خانواده است كه یكدیگر را دوست دارند كه بتوانند آزادانه مسائل خود را مطرح كنند . جلسات خانوادگی در یادآوری وجود عشقی مشترك بین شما مؤثری می باشد . جلسات خانوادگی زندگی شما را كامل می كند و شما را بعنوان یك خانواده به هم نزدیك می سازد شما نیز این جلسات را تشكیل دهید و

نتایج آن را ببیند .