شاید ماهی، جزو غذاهای محبوب در لیست غذایی بسیاری از مردم نباشد. به این دلیل و همچنین نگرانی از وجود آلودگی های جیوه در ماهی، اغلب کپسول های روغن ماهی به عنوان منبع جانشین اسیدهای …

شاید ماهی، جزو غذاهای محبوب در لیست غذایی بسیاری از مردم نباشد. به این دلیل و همچنین نگرانی از وجود آلودگی های جیوه در ماهی، اغلب کپسول های روغن ماهی به عنوان منبع جانشین اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیم غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. نکاتی در مورد این مکمل غذایی را بخوانید؛

چقدر توصیه می شود که از کپسول روغن ماهی استفاده شود؟

ماده مغذی اصلی در این مکمل، EPA (اسید ایکوزا پنتانوئیک) و DHA (اسید دکازا هگزانوئیک) است. برای سادگی کار ما روی EPA تمرکز می کنیم. به اجزای تشکیل دهنده کپسول روغن ماهی، روی محفظه دارو نگاه کنید و ببینید که قرص آن چقدر EPA (اسید ایکوزا پنتانوئیک) دارد. توصیه می شود که روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم EPA استفاده شود.

آیا مارک خاصی از کپسول روغن ماهی بیشتر توصیه می شود؟

Omacor تنها مکمل روغن ماهی است که توسط FDA تایید شده است. هر قرص آن ۴۶۵ میلی گرم EPA دارد. (در فارماکوپه آمریکا) مکمل های روغن ماهی تایید شده مانند Kirkland یا Nature Made محتوی ۱۸۰ میلی گرم EPA در هر قرص هستند. Omacor از مکمل های دیگر گران تر است. شواهدی از آلودگی جیوه در این مکمل ها وجود ندارد.

فایده استفاده از مکمل های امگا-۳ چیست؟

مطالعات اخیر نشان داده اند که این مکمل ها سطح تری گلیسرید بدن را کاهش می دهند و احتمال حوادث عروق کرونری عمده را -به خصوص در افرادی که در حل بهبودی از حملات قلبی اخیر هستند- کاهش می دهند. همچنین گزارشاتی وجود دارند که نشان می دهند این مکمل ها ممکن است فوایدی در بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و سوریاسیس داشته باشند، حتی شواهدی از سودمندی این مکمل ها در افسردگی وجود دارد، البته در مورد سودمندی این مکمل ها در افسردگی، اطلاعات و داده های محدودی وجود دارد.

آیا این مکمل ها آثار جانبی نامطلوبی دارند؟

نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این مکمل ها ممکن است برانگیزاننده ریتم های غیرطبیعی قلبی در بیماران دچار بیماری عروق کرونری باشند. بقیه آثار جانبی شامل آروغ زدن و سوء هاضمه و احساس طعم بد است. اگر این ترکیبات در دوزهای بالا استفاده شوند ممکن است زمان خونریزی bleeding time را افزایش دهند، ولی این شواهدی از اهمیت بالینی این مورد پیدا نشده است.

آیا اگر افراد سالم کپسول روغن ماهی استفاده کنند، می توانند تغییراتی را که منجر به بیماری های قلبی در آنها می شود را کاهش دهند؟

گرچه خوردن روغن ماهی می تواند سودمند باشد، شواهدی حاکی از سودمندی این مکمل ها در افراد سالمی که بیماری های ذکر شده در بالا را ندارند، پیدا نشده است.