خواص کاهو

دارای طبیعت سرد و حاوی پروتئین و قند و کلسیم و فسفر و پتاسیم و منیزیم و ویتامین‌های آ و ب و ث است. کاهو برای دفع یبوست مزاج، دفع صفرا و درمان یرقان و افزایش حجم ادرار وخون قاعدگی …

دارای طبیعت سرد و حاوی پروتئین و قند و کلسیم و فسفر و پتاسیم و منیزیم و ویتامین‌های آ و ب و ث است. کاهو برای دفع یبوست مزاج، دفع صفرا و درمان یرقان و افزایش حجم ادرار وخون قاعدگی وتسکین سوزش مجرای ادرار و تصفیه خون ورفع عطش وسر درد وزکام مفید است. مبتلایان به سل و تنگی‌نفس و کسانی که معده‌شان زود نفخ می‌کند باید آن را به مقدار کم وبا احتیاط بخورند. مصلح کاهو نعناع است.

کاهو مدر، ملین وخواب آور است. برگ کاهو برای مفصل ومزاج‌ها مفید وبرای مبتلایان به ورم قولون مضر است. کاهو خون را صاف واخلاط را رقیق می‌کند. کاهو برای نطروی بدنی سودمند است ودارای ویتامین ((آ)) و ((ب)) و ((ک)) و ید و کلسیم وسلیکون و آهن، پتاسیم. وسولفور و فسفر و مواد قندی و مواد چربی و مواد ازته می‌باشد. چنانچه کاهو مخلوط با عصاره هویج خورده شود، بر خاصیت آن افزوده می‌گردد.

کاهو مسکن اعصاب وصاف کننده خون است کاهو رنگ مو را براق ورنگ روی را گلگون می‌کند. اگر کاهو را بعد از غذا بخورند غذاهائی ‌که خوب هضم نشده‌اند را خیلی سریع هضم می‌کند. کاهو برای معالجه یرقان، انسداد مجرای طحال وکبد ونیامدن ادرار تجویز می‌شود و برای اشخاص عصبانی و پریشان مفید است زیرا خواب راحتی تولید می‌کند لذا اشخاصی که مبتلاء به تپش قلب، نورالژی وبی‌خوابی هستند باید هنگام شب قبل از خواب کاهو بخورند.