انرژی و انواع آن

تعریف انرژی :
انرژی توانایی و قابلیت انجام دادن كار از سوی انسانها و یا سایر اشیاء و اجسام است به انرژی كار مایه نیز گفته می‎شود. از دیدگاه علمی می‎توان به این صورت انرژی را تعریف …

تعریف انرژی :

انرژی توانایی و قابلیت انجام دادن كار از سوی انسانها و یا سایر اشیاء و اجسام است به انرژی كار مایه نیز گفته می‎شود. از دیدگاه علمی می‎توان به این صورت انرژی را تعریف كرد:

(انرژی) میزان توانی است كه در زمان معین برای انجام یك كار صرف می شود. این تعریف را می‎توان با رابطهٔ ساده زیر نیز نشان داد.

وقتی چیزی را از زمین برمی دارید، یا دری را باز می كنید , یا كلمه ای را می نویسید ، یا دوچرخه سواری می كنید نیرو بكار می برید. اگر در بارهٔ تمام مواردی كه نیرو بكار می‎برید كمی تأمل كنید، متوجه خواهید شد كه بدون( انرژی ) زندگی امكان پذیرنخواهد بود و آنوقت شما نسبت به مصرف آن این قدر بی ‎تفاوت و بی‎ملاحظه هستید ... ؟! بگذریم، آری داشتم می‎گفتم، اگر خوب دقت كنید،‌ متوجه می‎شوید كه در انجام كارهای بالا یا در هنگامی كه چیزی را می‎كشید یا چیزی را می‎رانید، به این كشش و رانشی كه (انرژی ) موجب آن می شود نیرو گفته می‎شود. وقتی جسمی را به حركت در می آورید نیرو بكار می‎برید، ولی همیشه بكار بردن نیرو موجب حركت نمی‎شود و آن زمانی است كه شما با وجود صرف نیرو از انجام كاری ناتوان باشید. مثل زمانی كه شما بخواهید سنگ بسیار بزرگی را بكشید یا برانید و سنگ هیچگونه حركتی نكند، اما چه سنگ حركت كند و چه نكند شما از (انرژی) و یا به عبارتی از نیرو استفاده كرده‎اید.

انواع انرژی:

حال اجازه بدهید اشكال و انواع انرژی را به شما معرفی كنم:

انرژی همواره به شكل‎های مختلف و انواع گوناگون از آغاز تاكنون در خدمت انسانها بوده و در شكل های مختلف ماهیچه‎ای، مكانیكی، گرمایی، شیمیایی، الكتریكی، تابشی اتمی و ... رفاه و آسایش فراوانی به انسانها عرضه داشته است . یكی از تقسیم‎بندی‎های (انرژی) بر اساس حامل‎های (انرژی) انجام می‎گیرد:

منظور از حامل‎های انرژی، ماده‎ای است كه (انرژی) را در خود ذخیره می‎كند، این مواد معمولاً پس از یك یا چند بار تغییر شكل دادن به صورت یك حامل نهایی یا یك انرژی نهایی درمی‎آیند كه به مصرف‎كننده می‎رسد.

حامل‎های (انرژی) را می‎توان به دو گروه تقسیم كرد.

انرژی اولیه : یعنی نوعی از انرژی كه هنوز به نوع دیگری تبدیل نشده است، مثلاً نفت خام و گاز طبیعی كه مستقیماً از درون زمین بیرون می‎آیند و شما دخالتی در ساخت آنها ندارید.

انرژی ثانویه: انرژی‎هایی است كه زمانی به دست می‎آیند كه شما نوعی از (انرژی) را یك یا چند بار تبدیل می‎كنید. مثل تبدیل نفت خام به بنزین یا سایر فرآورده‎های نفتی و پالایش نفت و گاز و تبدیل آنها به سوخت نفتی برای راه‎اندازی موتورهایی كه انرژی بخار یا برق ایجاد می‎كنند.

> تقریباً تمام وسایل كه شما در زندگی روزمره از آنها استفاده می‎كنید نیازمند انرژی‎های ثانویه هستند به همین دلیل است كه ساختن پالایشگاه و نیروگاه‎های برقی و همچنین سدهای بزرگ از اقدام‎های زیربنایی و بسیار مهم در اقتصاد یك كشور به حساب می‎آید.

انرژی اولیه : این نوع انرژی خود به دو گروه تقسیم می‎شود: انرژی‎های فسیلی (تجدید ناپذیر)، انرژی‎های (تجدیدپذیر) و انرژی (هسته‎ای).

تعریف انرژی فسیلی یا تجدیدناپذیر: انرژی فسیلی به نوعی از انرژی اطلاق می‎شود كه محصول انباشته شدن فسیل موجودات پیشین در اعماق زمین است. موجوداتی كه چندین میلیون سال پیش می‎زیسته‎اند و در اعماق زمین به تدریج تجزیه شده و به موادی تبدیل شده‎اند كه امروزه شما می‎توانید با حفر زمین به آنها دست پیدا كنید. این مواد معمولاً در عمق خیلی زیادی هستند و برای رسیدن

به آنها باید چاه‎های خیلی عمیقی حفر كرد. نفت خام، گاز و زغال سنگ در گروه انرژی‎های فسیلی قرار می‎گیرند.

انرژی تجدیدپذیر: به انرژی حاصل از باد، آب، خورشید، بیوگاز ، انرژی زمین گرمایی و انرژی اقیانوس، انرژی طبیعی یا تجدیدپذیر می‎گویند.

۱ـ انرژی اولیه Primary

۲ـ انرژی ثانویه Secondary

اصل اساس درباره انرژی: اصل بقای (انرژی) به ما می گوید كه مقدار انرژی همواره ثابت است و این بهره‎وری ماست كه متغیر می‎باشد و مبحث صرفه‎جویی انرژی روی همین موضوع تأكید دارد. مفهوم این اصل آن است كه (انرژی) هیچگاه نابود نمی‎شود و به وجود نمی‎آید، بلكه تنها تغییر شكل می‎دهد و از گونه‎ای به گونه‎ای دیگر تبدیل می‎شد. به همین دلیل است كه به جای انرژی از تبدیل انرژی و به جای دستگاه مولد انرژی معمولاً‌ از اصطلاح دستگاه مبدل انرژی سخن می‎گویند. دستگاه مبدل انرژی همچنانكه از اسمش پیداست شكلی از (انرژی) را به شكل دیگر تبدیل می‎كند. ( انرژی مكانیكی را به انرژی الكتریكی )

منابع اصلی انرزی چیست: تقریباً تمام انواع (انرژی‎هایی) را كه ما مورد استفاده قرار می‎دهیم همه از یك منبع سرچشمه می‎گیرند. اگر به منابع مهم (انرژی) توجه كنیم بهتر به وجود انرژی پی خواهید برد، از خودتان شروع كنید. بدن شما انرژی ماهیچه‎ای و گرمای مورد نیاز خود را از مواد غذایی و آزاد كردن انرژی شیمیایی آنها بدست می‎آورد. ولی مواد غذایی را گیاهان سبز به كمك نور خورشید می‎سازند، یعنی انرژی تابشی خورشید در غذاها به صورت شیمیایی درمی‎آید و این انرژی به نوبه خود در بدن شما تبدیل به گرما و انرژی ماهیچه‎ای می‎شود. پس در حقیقت منبع اصلی انرژی ماهیچه‎ای و گرمایی بدن شما خورشید است.