باغچه سبزیجات روحبخش حیاط خانه

ترتیب دادن یك باغچه سبزیجات در حیاط خانه _ هر چند كوچك و جمع و جور _ هم می تواند به اقتصاد خانواده كوچك و كم جمعیت شما كمك كند و هم معرف سلیقه و ذوق هنری شما در تزیین و زیباسازی حیاط …

ترتیب دادن یك باغچه سبزیجات در حیاط خانه _ هر چند كوچك و جمع و جور _ هم می تواند به اقتصاد خانواده كوچك و كم جمعیت شما كمك كند و هم معرف سلیقه و ذوق هنری شما در تزیین و زیباسازی حیاط خانه تان باشد. كمی وقت بگذارید و مقدار زیادی حوصله به خرج دهید تا منظره چشم نواز و صرفه جویی در هزینه را به خانواده خود هدیه دهید.

اولین قدم در این راستا، انتخاب مكان مناسب است. سعی كنید تكه ای از باغچه و یا گوشه ای از حیاط را به این منظور اختصاص دهید كه آفتابگیر باشد اما نه آنقدر كه هیچ سایه ای در هیچ مقطعی از روز بر آن نیفتد. طبیعتاً زیر درختان و یا بوته های انبوه به هیچ عنوان برای این كار مناسب نیستند و به همین ترتیب نیز فضاهای كنار حوض یا شیر آب به آن دلیل كه ممكن است باعث شوند بیش از حد نیاز به سبزیجات آب برسد نامناسب می باشند.

سپس برای آماده كردن باغچه خاك مورد نظر را آزمایش كنید. بهترین فصل برای آماده كردن پاییز است به این ترتیب كه حدود ۳۰ سانتی متر از عمق باغچه را با یك بیلچه زیر و رو می كنید و پس از افزودن كودهای مورد نیاز آنرا به حال خود رها می كنید تا در تمام طول زمستان این كود با خاك مخلوط شود. اما اگر در فصل پاییز اینكار را نكرده اید هنوز هم دیر نشده است می توانید هم اكنون نیز برای اینكار اقدام كنید. همان كارهای ذكر شده را برای غنی سازی خاك انجام دهید و سپس منتظر شوید تا بارانهای بهاری خاتمه پیدا كرده و خاك باغچه خشك شود. برای اطمینان از این موضوع كافی است مشتی خاك را در دست خود برداشته و با قدرت آنرا در داخل مشت خود فشار دهید. اگر خاك به صورت یك گلوله در آمد یعنی هنوز خیس است اما اگر خرد شده و از لابه لای انگشتان شما به پایین بریزد بدان معنی است كه اكنون زمان كاشتن فرا رسیده است.

كاشتن سبزیجات را در وهله اول با آنهایی كه تاب سرما را دارند یعنی نخود فرنگی، كاهو، اسفناج، بروكلی، كلم سفید، هویج، پیاز و خردل شروع كنید و منتظر بمانید تا فصل افت دماها و سرماهای گذرای بهاری به پایان برسد تا بتوانید بوته های دیگری مانند گوجه فرنگی، لوبیا، ذرت، خیار، كدوتنبل، هندوانه و فلفل را كه نیاز به دمای بیشتر و گرمای مستقیم تری دارند بكارید.

كاشت بیشتر سبزیجات را می توانید مستقیما از دانه آنها آغاز كنید اما اگر می خواهید یك قدم جلوتر باشید می توانید نشاهای آنها را خریداری كنید و یا در اواخر بهار آنها را در خزانه خود به عمل بیاورید. پس از كاشتن اطراف هر یك از بوته ها را با مواد مصنوعی مانند یونولیت یا پوشال احاطه كنید تا انگلهای احتمالی از بوته ای به بوته دیگر سرایت پیدا نكنند.

اطراف باغچه را با بوته های رونده مانند گوجه فرنگی، هندوانه یا خیار بپوشانید و بعد از آن مثلاً یك ردیف كاهو و یا انواع كلم را كار كنید. سپس نوبت به ریشه ها مانند تربچه و هویج خواهد رسید و در مركز این باغچه زیبا سبزیحات ترد مانند تره و جعفری كاشته خواهد شد.

اگر تمام ردیفهای باغچه خود را از یك نوع سبزیجات پركنید آنگاه با به ثمر رسیدن و چیده شدن همزمان آنها، باغچه شما ناگهان خالی شده و به برهوتی نازیبا تبدیل خواهد شد. درحالی كه رعایت ترتیب و نظم پیشنهاد شده در بالا باعث می شود شما همیشه و در همه حال حداقل یك نوع سبزی در باغچه خود داشته باشید و باغچه شكل یك برهوت مورد دستبرد قرار گرفته را نداشته باشد.

با توجه به اینكه سرعت رشد و عمل آمدن این سبزیحات با هم متفاوت است شما به طور نیاز خواهید داشت تا بوته ها و سبزیجات جدیدتری بكارید. مثلاً تربچه را به خاطر رسیدن آنها از زمین خارج خواهید كرد و آنگاه مجبور خواهید شد دوباره آنها را جایگزین كنید. از این كار ابایی نداشته باشید ولی در هر حال ردیف تنوع ها را حفظ كنید. اگر احیاناً در طول شب های بهاری سرما باز هم به سراغ باغچه شما آمد به خاطر داشته باشید كه بوته های نیازمند گرمای بیشتر مانند گوجه فرنگی و خیار را مثلاً با استفاده تكه ای نایلون بپوشانید.

بوته های فلفل با رنگهای مختلف را درست وسط باغچه تان بكارید تا تنوع رنگی آنها به زیبایی منظره بیفزاید.

و نكته ای كه از اهمیت فراوانی برخوردار است این است كه شما باید وسایل مورد نیاز برای باغبانی باغچه كوچك خود را تهیه كنید و همه روزه وقتی را برای مراقبت از باغچه اختصاص دهید زیرا كه در یك چشم برهم زدن سرطانهای زردرنگ و شته های زشت بر سرتاسر باغچه شما مستولی شده و نه تنها زیبایی این منظره دل انگیز را از بین خواهند برد بلكه سفره شما را نیز خالی خواهند گذاشت.

به خاطر داشته باشید از سیستم زهكشی باغچه سبزیجات خود اطمینان حاصل كنید و هرگز نگذارید كه آن به مدت طولانی بی آب مانده و یا در آب غوطه ور شود.گردآوری وترجمه مطالب: وحیده دینداری