مربا زردآلو

زردآلو یکی از مفیدترین و خوشمزه ترین میوه های تابستانی است که با آن می توانید انواع تارت و شیرینی و چیزکیک، مربا و کمپوت و مارمالاد زردآلو، میوه خشک زردآلو یعنی قیسی و … درست کنید.

با زردآلو چی درست کنم؟ در واقع بهتر است بپرسیم با زردآلو چی درست نکنم. زردآلو یکی از مفیدترین و خوشمزه ترین میوه های تابستانی است که با آن می توانید انواع تارت و شیرینی و چیزکیک، مربا و کمپوت و مارمالاد زردآلو، میوه خشک زردآلو یعنی قیسی و … درست کنید. مربای زردآلو را با قیسی و زردآلو خشک هم درست می کنند، اما حالا که فصل میوه تازه زردآلو است بهتر است طرز تهیه مربا زردآلو با میوه تازه را بلد باشید.


مواد لازم

زردآلو: ۱ کیلوگرم
شکر: ۹۰۰ گرم
آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری
وانیل: نوک قاشق چایخوری
زعفران دم کرده غلیظ: ۱ قاشق غذاخوری


طرز تهیه

مرحله اول: زردآلو ها را بشورید و هسته آن ها را جدا کنید. بهتر است از زردآلو های سفت و شیرین استفاده کنید. می توانید زردآلو ها را به دو نصف یا چهار قاچ یا بیشتر تقسیم کنید که در این صورت مربای زردآلوی میکس شده خواهید داشت. در یک قابلمه لایه لایه مثل سایر انواع مربا زردآلو و شکر بریزید و به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید تا خوب آب بیندازد.

مرحله دوم: موقع پخت مربا قابلمه را روی شعله متوسط گاز بگذارید و صبر کنید تا شکر حل شود و مربا شروع به جوشیدن کند. در این حین مرتب کف روی مربا را جمع کنید و دور بریزید و مراقب باشید مربا سر نرود. اگر می خواهید یک مربای براق و کریستالی داشته باشید باید کف روی مربا را حتما جمع کنید و دور بریزید.

وقتی شیره مربا غلیظ شد و قوام پیدا کرد وانیل و زعفران را اضافه کنید. ۱ دقیقه بعد آبلیمو را هم اضافه کنید و سپس شعله گاز را خاموش کنید. صبر کنید تا مربا در همان قابلمه خنک شود و سپس در شیشه تمیز و خشک بریزید و درب شیشه ها را محکم ببندید.

فوت و فن طرز تهیه مربا زردآلو

بهتر است هر بار فقط از یک کیلو زردآلو برای پخت مربا استفاده کنید، چون مقدار بیشتر سبب له شدن و وا رفتن زردآلو ها می شود. اگر قصد دارید مقدار بیشتری مربا درست کنید در دفعات مختلف این کار را انجام دهید.

اگر بعد از ۲۴ ساعت هنوز زردآلو ها آب ننداخته بودند ۱ استکان آبجوش به ترکیب زردآلو و شکر اضافه کنید.

حین درست شدن انواع مربا به هیچ وجه درب قابلمه را نگذارید، چون هم مربا بد رنگ و کدر می شود و هم روی گاز سر می رود.

یکی از مشکلات انواع مربای خانگی شکرک زدن مربا است. اگر مربا را با شعله زیاد گاز پخته باشید حتما شکرک خواهد زد، چون آب آن سریع تبخیر شده است. اگر مربای شما شکرک زد دوباره کمی آب جوش به آن اضافه کنید و دوباره مربا را روی شعله ملایم گاز بپزید.

برای این که مربا شکرک نزند باید اجازه دهید شهد شکر به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح قوام پیدا کند تا آب موجود در شهد مربا باعث کپک زدن مربا نشود. اگر هم مربا کپک زد مقداری شکر روی مربا بریزید و دوباره آن را بجوشانید تا کپک مربا از بین برود. گاهی اوقات علت کپک زدن مربا کم بودن میزان شکر آن است.

اگر به مربای در حال پخت آبلیمو اضافه کنید احتمال شکرک زدن آن کم می شود.

در صورتی که مربا شکرک زد می توانید این شکرک را به راحتی برطرف کنید. کمی آب جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو تازه به مربا اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز کمی بجوشد.

قوام شهد و شربت مربا در شکرک و کپک نزدن آن موثر است. برای آزمایش میزان قوام شربت مربا کمی از شربت را با قاشق بر میداریم و اجازه می دهیم تا سرد شود، اگر شربت مثل عسل کشدار بود و به سختی از قاشق ریخته شد قوام مربا مناسب است. اگر شهد مربا رقیق و آبکی بود کمی دیگر زمان بدهید تا روی حرارت ملایم گاز غلیظ شود.

مربای زردآلو را بیشتر از ۳۰ دقیقه نپزید، چون کدر و تیره می شود و زردآلو ها له می شوند.

انواع مربا و مارمالاد را با قاشق چوبی هم بزنید.