حلیم خانگی

در این روز های کرونایی، برای حفظ سلامتی خود و از طرفی رستوران ها و .. بسته است و باید صفر تا صد خوراکی ها را خودمان در خانه درست کنیم.

ماه رمضان امسال برای روزه دار ها خیلی سخت تر شده است؛ هرچند تعدادی در خانه هستند و روز های قرنطینه را می گذرانند، اما تعداد زیادی هم سرکار می روند و هم زمان باید مراقب باشند که اسیر این ویروس نشوند. از طرفی رستوران ها و .. هم بسته است و باید صفر تا صد خوراکی ها را خودمان در خانه درست کنیم. یکی از این خوراکی ها حلیم است که هرچند غذای سختی است، اما کافی است یک بار تجربه اش کنیم تا لذت ببریم.

مواد لازم:

گندم (ترجیحا پوست کنده): ۵۰۰ گرم
گوشت (ترجیحا بوقلمون): ۳۰۰گرم
آب: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم (خیلی کم)
روغن حیوانی یا کره آب شده: به مقدار لازم
شکر و دارچین: به مقدار لازم برای تزیینات

طرز تهیه و دستور پخت:

۱. اولین کاری که باید بکنیم خیس دادن گندم هست. گندم پوست کنده در همه سوپر مارکت ها موجود است، ولی اگر در دسترستان نیست می تونید از گندم با پوست استفاده کنید و در مراحل پختن که پوست انداخت آن را از ظرف خارج کنیم.

۲. گندم را چند ساعتی خیس می کنیم. بعد آن را با گوشت و یکی دو لیتر آب در قابلمه روی حرارت می گذاریم و بعد از جوشیدن می گذاریم روی حرارت ملایم کامل بپزد.

۳. حداقل سه ساعت زمان لازم دارد تا بپزد. البته گوشت که نیم پز شد نمک را هم اضافه می کنیم. در حین پخت هم باید هر از گاهی هم بزنیم. آنقدر هم زدن را ادامه می دهیم که وقتی کاملا پخت به شکل پوره در آمده باشد. البته اگر مخلوط کن برقی دارید به راحتی می تونید صاف و یکدست کنید.

۴. زمان کشیدن هم با کره و دارچین و شکر تزیینش می کنیم.

فوت و فن ها:

موقع پختن گندم، در قابلمه را نیمه باز بگذارید، زیرا بستن در قابلمه باعث سر رفتن گندم می شود.
برای کاهش زمان پخت حلیم خانگی می توانید از بلغور گندم استفاده کنید.
استفاده از شکر کاملا اختیاری بوده و افراد بسته به ذائقه خود می توانند از شکر یا نمک برای سرو حلیم استفاده کنند.
برای له کردن حلیم حتما از گوشت کوب استفاده کنید و هرگز حلیم را در غذاساز یا مخلوط کن میکس نکنید.
برای تهیه حلیم خانگی از گوشت دنده گوسفندی تازه با استخوان و در کنار آن گوشت سردست و سرسینه هم اضافه کنید تا موقع کوبیدن ریش ریش شده و باعث کش آمدن حلیم شود.
گوشت حلیم را خرد نکنید، زیرا خرد کردن گوشت باعث کوتاه شدن رشته های آن شده و مانع کش آمدن حلیم می شود.
اضافه کردن شیر به حلیم یک فوت آشپزی در دستور پخت آن است. بعد از پختن و جا افتادن مخلوط گندم و گوشت و در حالی که هنوز قابلمه روی حرارت ملایم است می توانید به آن مقداری شیر اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدهید.
حین پخت می توانید یک عدد چوب دارچین به مواد اضافه کنید و بعد از پخت چوب را خارج کنید.