درمان تشنج با استفاده از گشنیز

مطالعات اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد، گشنیز حاوی مولکولی است که خاصیت ضد تشنج دارد و می تواند برای بیماران مبتلا به صرع مفید باشد.

گشنیز از زمان های دور به عنوان گیاهی با خواص پزشکی شناخته می شود. این گیاه خاصیت ضد تشنج دارد و محققان به تازگی دریافتند این خاصیت ناشی از وجود یک مولکول در این سبزی است.


به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی،بر اساس مطالعات، تشنج های بیماری صرع با استفاده از کانال های پتاسیم KCNQ در مغز تنظیم می شوند و مولکول های گشنیز به نام dodecenal بر این کانال ها تأثیرگذار هستند.

در ادامه این مطالعه آمده است: گیاه گشنیز، یک کلاس از کانال های پتاسیم را در مغز فعال می کند و از این طریق بر کنترل تشنج تأثیرگذار است. در واقع ترکیبات dodecenal به بخش خاصی از کانال های پتاسیم متصل می شوند و تحریک پذیری سلولی را کاهش می دهند. آزمایش روی مدل های حیوانی نشان می دهد این مولکول قادر به تأخیر تشنج است و می تواند به عنوان یک داروی ضد تشنج مورد استفاده قرار گیرد.


صرع یک اختلال عصبی است که منجر به تشنج می شود. تشنج ناشی از بیماری صرع مکرر است و در طول زمان شدیدتر می شود. در حال حاضر بین ۱.۳ تا ۲.۸ میلیون نفر در آمریکا به بیماری صرع مبتلا هستند و سالانه ۴۸ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند. هیچ درمان قطعی برای این بیماری عصبی مزمن وجود ندارد و یک سوم بیماران مبتلا به صرع، در مقابل انواع درمان مقاوم هستند و روش های کنونی برای آنان مؤثر نیست.
نتایج این مطالعه در نشریه FASEB منتشر شده است.