کاهش وزن با ورزش در ساعت های مشخص

مطالعات جدید نشان می دهد استمرار ورزش و تکرار آن هر روز در ساعت مشخصی، تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارد.

مطالعات محققان دانشگاه براون در آمریکا نشان می دهد اکثر افراد تمایل بیشتری به ورزش صبحگاهی دارند و آن را در کاهش وزن مؤثرتر می دانند. مطالعات جدید نشان می دهد آنچه در ورزش و کاهش وزن مؤثر است، استمرار و نظم در فعالیت های بدنی است و بهتر است برای مثال فعالیت روزانه در زمان مشخصی صورت گیرد، چه این زمان صبح، بعد از ظهر یا اوایل شب باشد. ورزش با افزایش سوخت و ساز بدن در کاهش وزن مؤثر است و بهتر است ورزش هر روز در ساعت مشخصی انجام شود.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،در این مطالعه به انجام ورزش های سنگین تاکید نشده است و حتی ورزش های سبک نیز در صورت استمرار نقش مهمی در کاهش شاخص توده بدنی دارد.


شاخص توده بدنی (BMI) مهم ترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد به دست آمده بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگ تر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴.۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می شود.


چاقی خطر مرگ زودرس را در زنان سه درصد و در مردان ۱۰ درصد افزایش می دهد. محققان بر این باورند که بدن مردان چاق مقاومت بیشتری نسبت به انسولین دارد و میزان چربی کبد و دیابت، چاقی را برای آنان کشنده تر می کند.
اکنون حدود ۶۱ درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.
نتایج این مطالعه در نشریه Obesity منتشر شده است.