شلغم بخور، سرما نخور!

در فصل سرما یکی از گیاهانی برای سرماخوردگی و از این قبیل بیماری ها بسیار مفید است، شلغم است. این گیاه دارویی علاوه بر بهبود سرماخوردگی برای پیشگیری از سرطان، کاهش التهاب، کمک به هضم، تنظیم متابولیسم، افزایش گردش خون و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

شلغم چیست؟
شلغم سبزی ریشه دار و با پوستی سفید است که برای مصرف انسان و خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. نام علمی این گیاه «براسیکا راپا» است و معمولا در آب و هوای معتدل در سراسر جهان رشد می کند. این گیاه به خاطر ارزش غذایی و طعم ریشه اش کشت می شود.

برگ های شلغم از نظر خواص شبیه به ریشه آن هستند. این برگ ها تلخ هستند و مانند برگ های خردل باید جوشانده شوند تا طعم بهتری پیدا کنند. شلغم ها بیش از دو هزار سال است که جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی انسان ها پیدا کرده اند. کشورهایی از جمله برزیل، انگلستان، ژاپن، ایران، ایالات متحده آمریکا و نروژ از شلغم در تهیه انواع سوپ و غذاهای مخصوص شان استفاده می کنند.

حقایقی درباره خواص شلغم
خواص شلغم ؛ از سرماخوردگی تا سرطان

این گیاه ریشه ای دارای مقادیر زیادی از مواد معدنی و مواد مغذی است که بدن برای عملکرد بهتر به آن ها نیاز دارد. شلغم سرشار از کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و منیزیم و حاوی ویتامین هایی از جمله ویتامین C، فولات و ویتامین B3 یا نیاسین است. شلغم دارای فیبر زیاد و کالری پایین است و از نظر قیمتی به صرفه است. بنابراین یک انتخاب منطقی برای گنجاندن در رژیم غذایی است.

بهبود سلامت قلب
شلغم دارای فیبر و پتاسیم است که بدن ما برای عملکرد مناسب به آن ها نیاز دارد. پتاسیم موجود در شلغم به عنوان یک وازودیلاتور عمل می کند و باعث کاهش فشار عروق خونی و شریان های خون می شود. این امر از بروز حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری می کند. از سوی دیگر، فیبر به از بین بردن کلسترول اضافی از قلب و دفع آن کمک می کند.

کمک به هضم
مصرف فیبر فرایند هضم را بهبود می بخشد. فیبر به درمان یبوست، اسهال، نفخ و هم چنین مشکلات معده کمک می کند. فیبر موجود در شلغم باعث افزایش حجم مدفوع شده و حرکت آن را در روده آسان تر می کند.

بهبود گردش خون
وجود مقدار کافی از آهن در این گیاه برای افرادی که دچار کم خونی هستند، بسیار مفید است. آهن به تولید سلول های قرمز کمک می کند. بدن برای اکسیژن رسانی، ترمیم و عملکرد مناسب سیستم هایش به سلول های قرمز خون نیاز دارد. بنابراین آهن بیشتر به معنای خون رسانی بهتر به تمام اندام های بدن است.

تقویت سیستم ایمنی
مقادیر زیاد ویتامین C و اسید اسکوربیک موجود در شلغم، تقویت کننده های خوبی برای سیستم ایمنی بدن هستند. ویتامین C می تواند تولید گلبول های سفید و آنتی بادی ها را افزایش دهد. علاوه بر ویتامین C، شلغم مانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و مشکلات مزمن سلامتی مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

کلسیم موجود در شلغم می تواند به رشد و ترمیم استخوان ها در بدن ما کمک کند. کلسیم برای افزایش تراکم معدنی استخوان ضروری است. به خصوص زمانی که با افزایش سن ممکن است به آرتریت و پوکی استخوان دچار شویم. اگر می خواهید از این مسائل به دور باشید، غذاهای غنی از کلسیم مانند شلغم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

جلوگیری از سرطان
علاوه بر ویتامین C، سطح قابل توجهی از ویتامین E، منگنز و بتا کاروتن شلغم مانند آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. این آنتی اکسیدان ها قبل از این که رادیکال های آزاد بتوانند جهش های سلولی بیشتری ایجاد کنند و باعث بروز سرطان شوند، آن ها را خنثی می کنند.

مبارزه با التهاب
اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین K موجود در برگ شلغم، هر دو از موادی هستند که برای بیماری های التهابی مفیدند. این چربی های خوب التهاب را کاهش داده و سطح کلسترول بدن را متعادل می کنند. برگ های شلغم را بجوشانید و از مزایای آن استفاده کنید. به خصوص اگر از نقرس، التهاب مفاصل یا درد مزمن رنج می برید.

افزایش متابولیسم
ویتامین های گروه B اغلب نادیده گرفته می شوند، اما درواقع بدون آن ها، کنترل فرآیندهای هورمونی و آنزیمی ما بسیار دشوار خواهد بود و تمام اعمال بدن ما به خطر می افتند. ریشه های شلغم دوز سالم ویتامین B را به بدن می رسانند و اطمینان می دهند که همه ی سیستم های بدن ما به درستی کار می کنند و سطوح هورمونی ما پایدار هستند.