روش های جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

معمولا پزشک متخصص بر اساس معیارهایی مانند ضخامت قرنیه و نیازهای بیمار توصیه می کند که بیمار کدام روش را انجام دهد.

،دکتر علیرضا پیمان با اشاره به اینکه برای اصلاح عیب انکساری چشم می توان از روش های مختلف اصلاح قرنیه استفاده کرد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اظهار کرد: اساس کار جراحی ها برای رفع عیوب انکساری، اصلاح انحنای قرنیه با لیزر است.

وی با بیان اینکه در روش لیزیک یک لایه نازک از قرنیه جدا شده و لایه قرنیه دوباره گذاشته می شود، افزود: این عمل کمی طولانی و سخت است، اما مزیت این عمل آن است که پس از عمل، سطح چشم دیگر زخم نیست و بعد از عمل دید سریع تر بازمی گردد و درد بعد از عمل کمتر است.

این فلوشیپ بیماری های چشم با اشاره به اینکه عمل لیزیک به افرادی بیشتر پیشنهاد می شود که خواهان دید و بهبودی سریع تر بعداز عمل هستند، اضافه کرد: البته علاوه بر عمل لیزیک، عمل PRK نیز برای اصلاح قرنیه بکار برده می شود.

پیمان، به تفاوت عمل لیزیک و PRK اشاره کرد و گفت: در عمل PRK بر خلاف لیزیک زمانی که لیزر بر سطح چشم تابیده می شود لایه ای برداشته نمی شود. مزیت این عمل آن است که عمل راحت تر است و دستکاری کمتری روی چشم انجام می شود، اما بهبودی و بازگشت دید در آن کمی با تاخیر اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه در دراز مدت این دو روش تفاوت چندانی با هم ندارند، اضافه کرد: معمولا پزشک متخصص بر اساس معیارهایی مانند ضخامت قرنیه و نیازهای بیمار توصیه می کند که بیمار کدام روش را انجام دهد.