خطر ابتلا به دیابت بارداری با مصرف زیاد مکمل آهن

محققان در بررسی های اخیر خود اعلام کردند مکمل آهن تنها باید به آن دسته از زنان باردار تجویز شود که دچار کمبود آهنند زیرا افزایش میزان آهن خون، خطر ابتلا به دیابت بارداری را نیز افزایش می دهد.

محققان در بررسی های اخیر خود اعلام کردند مکمل آهن تنها باید به آن دسته از زنان باردار تجویز شود که دچار کمبود آهنند زیرا افزایش میزان آهن خون، خطر ابتلا به دیابت بارداری را نیز افزایش می دهد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف مقدار بالای آهن در رژیم غذایی روزانه خطر ابتلا به دیابت بارداری را در زنان حامله بیشتر می کند.

دانشمندان دریافتند زنانی که به ویژه در سه ماهه دوم بارداری مقدار زیادی آهن مصرف می کنند، در مقایسه با زنانی که آهن زیادی مصرف نمی کنند، بیش از ۲ برابر در معرض ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند.

از این رو، محققان هشدار داده اند که نباید برای بیمارانی که حتی کمبود آهن ندارند، مکمل آهن تجویز شود. آنها اعلام کرده اند مصرف زیاد مکمل های آهن از عوامل عمده ای است که زنان باردار را در معرض ابتلا به دیابت بارداری قرار می دهد.

این محققان همچنین اضافه کرده اند که پزشکان پیش از تجویز مکمل آهن ابتدا باید از زنان باردار آزمایش بگیرند تا از کمبود آهن در بدن آنها اطمینان حاصل کنند و بعد از تشخیص کمبود آهن، برای درمان این عارضه اقدام و آهن درمانی را شروع کنند. از سوی دیگر، با تشخیص متعادل بودن میزان آهن بدن، باید از تجویز بی مورد مکمل های آن و در نتیجه بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت بارداری جلوگیری شود.

نتایج این تحقیق که در کنگره متخصصان زنان و زایمان امریکا ارائه شده مشخص ساخته در آزمایش خونی که از زنان باردار گرفته می شود، پزشکان باید به دنبال شاخص های آهن در بدن چون هپسیدین، فریتینین و گیرنده ترنسفرین قابل حل باشند. آن دسته از زنان بارداری که میزان بالایی از این شاخص های آهن را چه در سه ماهه نخست و چه در سه ماهه دوم بارداری داشته باشند، بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار دارند. به عنوان مثال، زنانی که در سه ماهه نخست دارای بیش از ۲۵ درصد میزان فریتینین باشند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند. این میزان به معنای میزان آهن ذخیره شده در بدن آنهاست. همین مقدار افزایش در سه ماهه دوم بارداری، خطر بروز دیابت بارداری را تا ۴ برابر افزایش می دهد.

بروز دیابت بارداری، میزان استرس اکسیداتیو را بالا می برد که باعث بروز آسیب یا نابودی سلول های بتا در پانکراس می شود. این سلول ها تولیدکننده انسولین هستند و آسیب دیدگی آنها منجر به عملکرد ناقص انسولین می شود. بالا بودن آهن در کبد همچنین مقاومت انسولینی را بالا می برد.