۷ راه برای پیشگیری از میگرن

شما نمی‌توانید کاملاً مانع بروز سردردهای میگرنی شوید. اما هفت نکته‌ی زیر به شما کمک می‌کنند که تا حدی این سردردها را کنترل کنید.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب محرک شماره‌ی یک سردردهای میگرنی است. تحقیقات نشان داده‌اند خواب سالم به‌طور قابل‌توجهی حملات میگرن را کاهش می‌دهد. برای داشتن یک روال ثابت، ساعت خواب و بیداری خاصی برای خود داشته باشید. محیط اتاق‌خواب شما باید ساکت، تاریک و آرامش‌بخش باشد. وسیله‌ای مانند تلویزیون یا دستگاه پخش موسیقی در اتاق نداشته باشید. قبل از خواب وعده‌های غذایی سنگین نخورید، همچنین با شکم خالی نخوابید.

ورزش منظم

دانشمندان می‌گویند ورزش‌های ایروبیک منظم می‌تواند به‌اندازه‌ی داروها در پیشگیری از میگرن مؤثر باشند. حداقل سه بار در هفته برای خود ۴۰ دقیقه وقت بگذارید و به کاهش استرس و تنظیم شیمی بدن کمک کنید. همچنین ورزش باعث بالا رفتن سطح اندورفین می‌شود که به بهبود حالت روحی و کاهش درد کمک می‌کند. این افزایش اندورفین می‌تواند دفعات تکرار و شدت سردردهای میگرنی را کاهش دهد.

ریبوفلاوین کافی دریافت کنید

این ویتامین B در غذاهایی مانند شیر، تخم‌مرغ، گوشت و سبزیجات سبز برگ دیده می‌شود. سطح کافی ریبوفلاوین یا ویتامین B۲ در بدن برای تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری است. همچنین نقش مهمی در توانایی بدن برای ذخیره‌ی انرژی از کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها دارد. تحقیقات نشان داده‌اند دریافت روزانه‌ی ۴۰۰ میلی‌گرم ریبوفلاوین می‌تواند به‌طور گسترده‌ای تعداد سردردهای میگرنی را کاهش دهد.

منیزیم دریافت کنید

حدود نیمی از افرادی که از سردردهای شدید رنج می‌برند در بدن خود کمبود منیزیم دارند. منیزیم کمک می‌کند بهتر بخوابید و دیواره‌ی رگ‌های خونی را محکم می‌کند. داروهای ادرارآور، آنتی‌بیوتیک‌ها و الکل همگی سطح منیزیم در بدن را کاهش می‌دهند. برای مقابله با کمبود منیزیم می‌توانید از مکمل‌ها استفاده کنید.

درباره‌ی داروهای بی‌فایده به پزشک بگویید

اگر از سردردهای شدید و مکرر رنج می‌برید شاید پزشکتان برای شما تریپتان ها ( سوماتریپتان، ریزاتریپتان و ... ) را تجویز کند. این‌ها از داروهایی مانند آسپیرین یا استامینوفن قوی‌تر هستند و در بیشتر مواقع اگر به‌محض مشاهده‌ی اولین علامت مصرف شوند می‌توانند از بروز سردرد جلوگیری کنند.

دما درمانی کنید

هرگاه احساس کردید احتمال شروع میگرن وجود دارد از کمپرس گرم یا سرد روی سر و بینی خود استفاده کنید.دما درمانی صد درصد به اثبات نرسیده است اما گفته می‌شود با آزاد کردن ماهیچه‌های منقبض که محرک میگرن هستند عمل خواهد کرد. کمپرس سرد می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و انتقال درد در اعصاب را کند نماید. همچنین یک دوش یا وان گرم نیز می‌تواند به کاهش فشار روی ماهیچه‌ها کمک کند.

درمان بیوفیدبک را امتحان کنید

یک پزشک بیوفیربک می‌تواند واکنش بدن شما به محرک‌های مختلف را با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی دنبال کند تا بفهمد کدام علائم سبب تحریک سردردهای میگرنی در شما می‌شوند. دانستن علت میگرن پیشگیری از آن را ساده‌تر خواهد کرد. بعلاوه یادگیری تکنیک‌های ریلکسیشن نیز می‌تواند با کاهش تنش و استرس جلوی حملات میگرنی را بگیرد.