کدام ضد آفتاب بهتر است؟

با نزدیک شدن تابستان تمایل مردم به استفاده از ضد آفتاب بیشتر می شود و البته این سوال که چه ضد آفتابی بهتر است همچنان برای عده ای باقی است!

با نزدیک شدن تابستان تمایل مردم به استفاده از ضد آفتاب بیشتر می شود و البته این سوال که چه ضد آفتابی بهتر است همچنان برای عده ای باقی است! قوانین تازه سازمان غذا و داروی آمریکا حاکی از این است که انتخاب یک ضد آفتاب مناسب کار سختی نیست.

اولین چیزی که باید در برچسب ضد آفتاب دنبالش بگردید پوشش طیف نوری است که لازم است ضد آفتاب شما در برابر طیف آ و ب اشعه فرا بنفش پوشش کافی داشته باشد. تا بتواند جلوی رسیدن این اشعه را به پوست شما بگیرد. همانطور که می دانید این اشعه می تواند موجب سرطان پوست شــود و چین و چروک پوست شما را زیاد کند.

نکته دومی که باید به آن توجه کنید میزان اس- پی -اف روی ضد آفتاب مشخص شده است. یک ضد آفتاب خوب باید اس پی اف بالای ۳۰ داشته باشد. اس پی اف مخفف سان پروتکشن فاکتور است و نشان می هد که چه مدت زمانی شما می توانید در برابر نور خورشید با استفاده از ضد آفتاب ایمن بمانید و نسوزید.

البته در تئوری هر چه اس- پی – اف بیشتر باشد یعنی مدت طولانی تری می توانید در آفتاب بمانید اما متخصصان می گویند در عمل قضیه طور دیگری است. آنها می گویند اس پی اف با ضخامت خاصی از ضد آفتاب بر روی پوست بررسی و مشخص شده است در حالی که اغلب مردم ضخامت مورد نطر از کرم را روی پوست نمی مالند و در ضمن با گذشت زمان در اثر تماس پوست و عرق مقداری از آن هم پاک می شود و بنابراین ایمنی کمتری را برای شما در بر خواهد داشت. به همین علت شما سعی کنید علاوه بر اس پی اف بالا هر یک ساعت یک بار ضد آفتابتان را تجدید کرده و مقدار کافی از آن را روی پوست بمالید و خیلی صرفه جویی نکنید.

نکته سومی که باید به آن توجه کنید وجود مقاومت به آب است. اصطلاح واتر پروف یا سوییت رزیستنت روی ضد آفتاب نشان می دهد که این ضد آفتاب نسبت به آب و عرق مقاوم است و حدود ۴۰ تا ۸۰ دقیقه می تواند در برابر آب مقاومت کند. با این حال لازم نیست حتما از این نوع ضد آفتابها بخرید چون ممکن است بعضی از آنها به قدری چرب باشند که شما هنگام استفاده احساس راحتی نکنید. و مسلما ضد آفتابها وقتی مفیدند که مرتب استفاده شوند.

وقتی ضد آفتاب مناسب خود را پیدا کردید مطمئن شوید که درست از ان استفاده می کنید.

۱)مقدار کافی از آن را روی پوست بمالید. حدود ۲۹ گرم برای یک کف دست کافی است

۲)نیم ساعت قبل بمالید. توجه داشته باشید که حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد که ضد آفتاب جذب پوست شود بنابر این حدود نیم ساعت قبل از بیرون رفتن آن را روی پوست بمالید

۳)دست کم هر ۲ ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کنید حتی اگر اس پی اف بالایی داشته باشد. اگر صورتتان را می شویید و یا عرق زیاد می کنید بعد از آن دوباره ضد آفتاب بمالید

۴)از محصولات تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید. معمولا ۲-۳ سال بعذ از تولید ایم ماده شروع به جدا شدن می کند و خاصیت خود را از دست می دهد.

۵)تنها به ضد آفتاب اکتفا نکنید. علاوه بر مالیدن کرم روی پوست از سایه بانها و کلاه استفاده کنید و عینک آفتابی ضد اشعه فرا بنفش استفاده کنید. تا می توانید زیر آفتاب نمانید و بخصوص از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر سعی کنید بیرون نروید.