توصیه‌های کاربردی در مراقبت از سالمند

موضوع سال ۲۰۱۲ سازمان بهداشت جهانی، سالمندی و سلامت است که نشان‌دهنده اهمیت این قشر و سلامت آنهاست. آنچه بین خانواده در مورد سالمند حائز اهمیت است، خویشتنداری اطرافیان است، …

موضوع سال ۲۰۱۲ سازمان بهداشت جهانی، سالمندی و سلامت است که نشان‌دهنده اهمیت این قشر و سلامت آنهاست. آنچه بین خانواده در مورد سالمند حائز اهمیت است، خویشتنداری اطرافیان است، چرا که سالمند نیازهایی دارد که برآورده شدن آنها ضروری است. البته در کنار نگهداری از سالمند و توجه به سلامت جسم، جنبه‌های انسانی درباره آنها نباید فراموش شود.

در یک جامعه متعادل و اسلامی، مردم در مورد سالمندان وظایف و مسئولیت‌هایی دارند که باید به آنها توجه کنند. احساس مسئولیت در قبال سالمندان و رعایت احترام آنها، وظیفه‌ای است که سرپیچی از آنها نه تنها موجب خشم خداست، بلکه نظام حیات را هم دگرگون می‌کند.

اصولا تغییراتی که به سالمندی منجر می‌شود، تاثیرات ژرفی بر فرد می‌گذارد که مراقبت‌های خاصی می‌طلبد. اگر از نعمت حضور سالمند بین اعضای خانواده برخوردارید، به این نکات توجه کنید:

اگر سالمند با عصا یا صندلی چرخ دار در خانه حرکت می‌کند، همواره مسیر عبور و مرور او باز باشد.

ارتفاع لوازم مورد نیاز مثل میز، اجاق گاز، کابینت و... حتی‌الامکان متناسب با سالمند باشد.

تهیه توالت‌فرنگی از جمله اقدامات ضروری برای سالمندان است. نصب دستگیره در طرفین توالت فرنگی به نشست و برخاست او کمک می‌کند.

محیط زندگی سالمند باید هنگام روز و شب نور کافی داشته باشد. برخورداری از نور آفتاب علاوه بر روشنایی طبیعی به جذب ویتامین D کمک می‌کند.

در کنار تختخواب سالمند، زنگی برای احضار کردن خودتان یا حوادث احتمالی قرار دهید.

برای کفپوش خانه از نوع سخت و سُر آن مثل سرامیک استفاده نکنید. در صورتی که امکان تغییر شرایط نیست، به سالمند توصیه کنید حتما از دمپایی با کف لاستیکی استفاده کند.

با فراهم کردن مجموعه‌ای از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی پاره‌ای از نیاز روحی او را برآورده ساخته و سبب سرگرمی وی را فراهم کنید.

با چسباندن کفپوش‌های پلاستیکی بادکشی در مسیر راه حمام و بخصوص در کف وان و زیر دوش مانع لیز خوردن او شوید.

رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون فضای زندگی مثل پرده، رومبلی، ملحفه سالمند باید شاد، امیدوارکننده و انرژی بخش باشد.

اگر سالمندتان به دلیلی دچار سرگیجه یا ناتوانی در حفظ تعادل است، در مسیر رفت و آمد او دستگیره‌های محکم به دیوار نصب کنید.

داروهای غیرمعمول را نخورند و داروهای تقویتی را با نظر پزشک به وعده‌های دارویی آنها اضافه کنید.

برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی، سالمند باید تا حدودی فعال باشد. اجازه ندهید به انزوا و گوشه‌گیری دچار شود. او را تشویق کنید تا برنامه‌ای جهت مصرف غذا،ملاقات با دوستان، قدم زدن و هر فعالیت احتمالی دیگر داشته باشد.

مراقب رژیم غذایی او باشید. از او بخواهید از مصرف میوه، سبزیجات و آب در روز غافل نشود و از غذاهای چرب، سرخ شده و پرنمک نیز بپرهیزد.

دمای منزل را تنظیم کنید. دما نباید زیاد سرد یا گرم باشد.