وقتی نوزادان بی خواب می شوند

بی خوابی تنها بزرگسالان را درگیر نمی كند، نوزادان نیز از شدت بی خوابی كلافه می شوند ولی چون نمی توانند به راحتی بیان كنند با گریه های بیش از حد و آرام و قرار نداشتن های طولانی …

بی خوابی تنها بزرگسالان را درگیر نمی كند، نوزادان نیز از شدت بی خوابی كلافه می شوند ولی چون نمی توانند به راحتی بیان كنند با گریه های بیش از حد و آرام و قرار نداشتن های طولانی شكایتشان را ابراز می كنند. نوزادان معمولا ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه روز می خوابند كه در ماه های سوم به حدود ۱۷ ۱۶ ساعت در روز می رسد. طولانی ترین زمان خواب آنها بین ۴ تا ۵ ساعت است و این دقیقا زمانی است كه می توانند بدون شیر خوردن بخوابند.شیرخواران سه ماهه به طور متوسط پنج ساعت در روز و ده ساعت در شب می خوابند و تقریبا یك یا دو بار بیدار می شوند كه طبیعی بوده و بنا به دلایلی مثل احساس گرسنگی، سرما یا خیس كردن اتفاق می افتد.

برای اینكه شیرخوار در طول شب خواب راحت داشته باشد او را بیش از حد بیدار نگه ندارید، زیرا خسته شده و در به خواب رفتن مشكل پیدا می كند. وقتی خواب آلود است او را در تخت خودش قرار دهید، او را به اتاق خودش ببرید تا یاد بگیرد بدون شما به خواب رود. نوزاد فرق روز و شب را نمی داند، این اختلاف را شما به وی یاد دهید.

در طول روز تا آنجا كه می توانید با او بازی كنید و اجازه دهید شب به راحتی استراحت كند. حتی برای تعویض كهنه كودك نیز در شب با او صحبت نكنید و كمتر سر و صدا تولید كنید.این گونه او یاد می گیرد كه در شب و در محیط های كم نور و كم سروصدا بخوابد.

كودك را جز زمانی كه پاهایش به دلیل دفع مدفوع و ادرار دچار قرمزی، تورم و دردناكی نشده، شب هنگام برای تعویض كهنه بیدار نكنید. نوزاد در شش ماهگی باید یاد بگیرد كه خودش بخوابد. فراموش نكنید در این سن مهم ترین دلیل نگرانی كودك، اضطراب از جدایی شما است. در طول روز ترس های ناشی از جدایی كودكتان را با بغل كردن و نوازش های مداوم به او پاسخ دهید. ضمنا خوابیدن با پتو و عروسك را نیز به او یاد دهید و این گونه او را به خوابیدن بدون خودتان عادت دهید.پس از شش ماهگی تغذیه شبانه كودك را قطع كنید و تعداد دفعات تغذیه ای او را به یك بار آن هم قبل از خواب ساعت ۱۰ ، ۱۱ شب كاهش دهید. با تمامی اینها اگر باز هم نوزادتان نخوابید و در طول شب بسیار آشفته بود سریعا به پزشك اطلاع دهید.