اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی از دو بخش«oto» به معنی گوش و«plasty»به معنی ترمیم و اصلاح تشکیل شده است. این عمل در کسانی انجام می شود که دچار دفرمیتی در لاله ی گوش خود هستند. دلایل این دفرمیتی عبارتند از
۱ـ مادر …

اتوپلاستی از دو بخش«oto» به معنی گوش و«plasty»به معنی ترمیم و اصلاح تشکیل شده است. این عمل در کسانی انجام می شود که دچار دفرمیتی در لاله ی گوش خود هستند. دلایل این دفرمیتی عبارتند از

۱ـ مادر زادی

۲ـ به علت تروما

به طور مادرزادی لاله ی گوش انسان ممکن است به شکل های مختلف رشد کند. یک سرطیف آن عدم ایجاد لاله ی گوش به طور کامل است که به آن«Agenesis»می گویند. یا ممکن است بخش هایی از لاله ی گوش تشکیل نشود یا بد شکل ایجاد شود. شایع ترین حالت، برجسته بودن لاله ی گوش است که می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. ممکن است به علت تصادفات و ضربات لاله ی گوش دچار صدماتی مثل کنده شدن بخشی از آن یا شکستگی در غضروف لاله ی گوش شود که که در این حالت، بخصوص در افراد کشتی گیر که حالت گوش گل کلمی پیدا می کنند؛ برای اصلاح موارد ذکر شده جراحی اتوپلاستی انجام می شود.

زمان مناسب برای جراحی لاله ی گوش دفرمه ی مادرزادی چه سنی است؟

برای هر عمل جراحی ترمیمی، باید سن رشد آن عضو، مدنظر قرار گیرد.

لاله ی گوش انسان در سن پنج تا هفت سالگی به حداکثر رشد خود می رسد و پس از آن دیگر رشد نخواهد کرد. لذا زمان مناسب جراحی در سنین قبل مدرسه است.

چرا قبل از سن مدرسه؟

دو دلیل عمده در این مسأله نهفته است. نکته ی اول همان سن رشد لاله ی گوش است که در این سن تکمیل می شود و نکته ی دوم که حائز اهمیت فراوان است، پیشگیری از صدمات روحی -روانی بچه در سنین مدرسه است. بچه هایی که لاله ی گوش برجسته دارند توسط دوستان و همکلاسی ها مورد تمسخر قرار می گیرند و این باعث صدمات روحی و انزوا طلبی بچه در این سن می شود. به همین منظور توصیه ی جدی ما به والدین این است که بچه هایی را که گوش برجسته دارند، قبل از سن مدرسه و با مشاوره با متخصصین گوش و حلق و بینی در همان سنین تحت عمل جراحی قرار دهند.

آیا بعد از این زمان نمی توان جراحی اتوپلاستی انجام داد؟

به طور قطع و یقین می توان این جراحی را انجام داد. حداقل سن جهت جراحی پنج تا هفت سالگی است. اما بعد از آن تا هر سنی می توان جراحی اتوپلاستی را انجام داد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی اتوپلاستی چیست؟

پس از عمل جراحی دو ، سه روز گوش ها پانسمان دارند و پس از آن پانسمان گوش برداشته و پس از ده تا چهارده روز بخیه های پشت گوش کشیده می شوند. کل عمل جراحی از طریق برش پشت گوش انجام شده و هیچ گونه خط برش از جلو دیده نمی شود و رد برش پشت گوش نیز پس از مدتی محو خواهد شد.

آیا این جراحی امکان برگشت دارد. یعنی به وضع قبل برگردد؟

چنانچه عمل جراحی توسط جراحی با تجربه انجام شود، با به کار بردن روش های اصولی جراحی، این عمل به طور دایمی انجام شده و امکان بازگشت آن وجود ندارند.

اطلاعاتی درباره جراحی زیبایی بینی

انحراف بینی چیست و چه عواملی سبب این عارضه می شود؟

بینی انسان از دو حفره تشکیل شده است که توسط تیغه یی از هم جدا شده اند. این تیغه به طور معمول در خط وسط قرار دارد. چنانچه این تیغه به یک طرف متمایل شود، انحراف بینی پیش می آید. این انحراف گاهی باعث کجی شکل ظاهری بینی هم می شود. اما در خیلی از موارد شکل ظاهری بینی ممکن است طبیعی باشد. علت انحراف بینی شامل هر گونه ضربه به بینی و صورت از بدو تولد است. گاهی، برخی عفونت ها هم می توانند باعث انحراف بینی شوند. در برخی افراد، انحراف بینی به دلیل وجود پولیپ در یک طرف بینی ایجاد می شود.

چه روش هایی برای درمان انحراف بینی توصیه می کنید؟

انحراف بینی با تاثیر منفی که بر تنفس انسان می گذارد، می تواند سبب بروز مشکلات عدیده یی ازجمله تنگی نفس، عفونت سینوس ها(سینوزیت )مشکلات ریوی، قلبی و حتی بروز عوارض رشد مغزی شود. به این دلایل، انحراف بینی نیازمند درمان بوده و درمان اساسی آن جراحی است.

آیا می توان جراحی انحراف بینی را با جراحی زیبایی (رینوپلاستی) همزمان انجام داد؟

در صورتی که بینی شخص دارای مشکلات ظاهری بوده و خود بیمار نیز قصد جراحی زیبایی داشته باشد، می توان جراحی انحراف بینی و رینوپلاستی را به طور همزمان انجام داد. بنا به تجربه ی شخصی ام، بیمارانی که جراحی زیبایی و انحراف را همزمان انجام داده اند، نتایج بسیار درخشانی کسب کرده اند. پیشنهاد من به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی به بیماران این است که جراحی را به طور همزمان انجام دهند.

نویسنده: محمد صوفی زاده