اثربخشی ماساژ در درمان چاقی

چاقی معضل شایعی است که بسیاری از افراد جامعه را آزار میدهد و آنها نیز بری حل این مشکل دنبال راه های مختلفی می روند. یکی از این راه ها، ماساژ درمانی است که به گفته ی پزشکان تأثیر …

چاقی معضل شایعی است که بسیاری از افراد جامعه را آزار میدهد و آنها نیز بری حل این مشکل دنبال راه های مختلفی می روند. یکی از این راه ها، ماساژ درمانی است که به گفته ی پزشکان تأثیر مفیدی در این زمینه دارد.

در باب این موضوع به گفتگو با دکتر محمد ابوالحسنی نشسته ایم.

دلیل اثر بخشی ماساژ در درمان چاقی چیست؟

مواد زاید بدن، شامل سموم حاصل از سوخت و ساز پروتئین ها وچربی ها و موادی که از طریق آلودگی های غذایی وارد بدن شده اند، از طریق کلیه، روده ها و پوست دفع می شوند. همان طور که اشاره کردیم پوست یکی از سه مکانی است که امکان دفع مواد زاید را در بدن میسر می سازد و یکی از آثار فیزیولوژیکی ماساژ درمان چاقی موضعی با تسریع دفع مواد زاید بدن است.

آسان کردن فرآیند جذب چربی در درون بدن، گرمازایی و بالا بردن درجه حرارت که از علایم آن احساس گرما و سرخی جزیی پوست در ماساژ گیرنده است نیز از دلایل دیگر تأثیر ماساژ و درمان چاقی است.

آیا ویبراتور همان تأثیری را دارد که ماساژ درمانگر دارد؟

یکی از نکات ابهامی که درباره ی درمان چاقی توسط ماساژ درمانی وجود دارد، استفاده از انواع مختلف ویبراتورها یا جی فایوهاست که امروزه تبلیغات فراوانی به نفع کمپانی های سازندگان آنها در درمان چاقی می شود، برای اکثر افراد که با مشکل چاقی روبرو هستند این سؤال مطرح می شود که آیا این دستگاه های می تواند جای شخص ماساژ دهنده و ماساژ درمانگر را بگیرد یا نه؟ در پاسخ به این سؤال می توانیم بگوییم مکانیزم این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که توسط تسمه های لرزاننده یی بدن را می لرزانند، در حالی که یک ماساژ تنها با استفاده از لرزاندن و تکان دادن نمی تواند کامل باشد. چنانچه در روش ها و تکنیک های ماساژ (سوئدی) از چندین حرکت افلوراژ(ماساژ با کف دست ها)، فریکشن (ماساژ با انگشت های دست)، پتریساژ(مشت و مال دادن)، پرکاشن(ماساژ با حرکات ضربی) و ماساژ با لرزاندن و تکان دادن استفاده می شود و یک ماساژ کامل و ثمربخش در برگیرنده تمام یا ترکیبی از این تکنیک هاست و تنها لرزاندن در مورد سلولیت ها می تواند مؤثر واقع شود، اما در کاهش وزن و درمان چاقی نمی تواند تأثیرگذار باشد. ویبراتور با حرکات دادن مایعات بدن به دیگر نقاط بدن موجب کاهش سایز اندام می شود که کاذب و مقطعی است و قابل مقایسه با ماساژ درمانی (که مکانیزم ها و تأثیرات فیزیولوژیکی و مکانیکی دیگری دارد) نیست.

در چه مواردی ماساژ درمانی برای درمان چاقی توصیه نمی شود؟

همکاران محترم باید توجه داشته باشد در افرادی که دچار بیماری های خونریزی دهنده و پایین بودن شمار پلاکت های خون هستند احتیاطاً استفاده از این روش برای آنها توصیه نکنند و در بیماران سرطانی و نیز در بعضی از عارضه های پوستی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده از این روش منع می شود.

مزیت های ماساژ درمانی و درمان چاقی نسبت به سایر فرآیندهای درمانی چیست؟

۱) تا جایی که می دانید اشخاص چاق با وجود چربی اضافی در خون مستعد ابتلا به بیماری فشار خون و تصلب شرایین وسایر بیماری ها هستند و یکی از آثار مکانیکی ماساژ احیاء و ایجاد گردش خون مویرگی با افزایش جریان خون در اندام هاست. به این استناد می توان گفت ماساژ درمانی نقش پیشگیرانه یی در ابتلا به بیماری های دستگاه گردش خون در بدن دارد.

۲) از مزایای ماساژ درمانی در درمان چاقی نسبت به سایر فرایندهای درمانی احساس طراوت، لذت و شادابی ایجاد شده در فرد است، چنانچه می توان گفت ماساژ درمانی از معدود فرایندهای درمانی است که نه تنها با درد یا خستگی همراه نیست و زحمتی را برای ماساژگیرنده به همراه نمی آورد، بلکه موجب ریلاکسیشن، آرامش و حتی انبساط خاطر فرد نیز می شود. بنابراین شیوه مستقلی در درمان چاقی موضعی محسوب می شود و هم می تواند مکملی برای تمرین های بدنی برای لاغر کردن مورد استفاده قرار یگرد.

۳) یکی از فواید ماساژ درمانی کمک به تنفس بهتر پوست بدن است و نیز در مباحث قبل از تأثیرات التیام بخش روغن های معطر در زیبایی و درمان عوارض پوستی صحبت کرده ایم و نیز می دانیم که چاقی با دفرمه شدن شکم و از دست دادن تناسب اندام همراه است و بعد از لاغر شدن افراد گاهی از ضایعاتی نظیر شل شدن پوست یا وجود چین و چروک هایی در پوست گلایه می کنند. بنابر این ماساژ درمانی به عنوان روشی که بیشترین دخالت و سازوکار را در پوست دارد، می تواند نقش بسزایی در فرایند برگشت پذیری پوست به حالت اولیه ی خود و نیز در درمان عوارض احتمالی ناشی از چاقی و حفظ زیبایی و تناسب اندام داشته باشد.

دلیل استفاده از روغن ماساژ در چیست؟

نکته ی حایز اهمیت آن است که عمل ماساژ برای ثمربخشی بهنیه باید حداقل همراه با یک روغن ماساژ(حامل) گیاهی و طبیعی باشد. چناچه روغن ماساژ به عنوان یک روانکار عمل کرده باعث حرکت روان دست و انگشتان ماساژ درمانگر می شود و از درد حاصل از اصطکاک پوست جلوگیری به عمل می آورد، البته اهمیت آن در قسمت هایی از پوست که دارای مو هستند بیشتر از سایر نکات است. عملاً روغن ماساژ- در اشخاصی که حسایت ویژه یی در پذیرش ماساژ دارند- احساس گلایه حاصل از لمس کردن و ماساژ دادن را به احساس خشنودی و مسرت مبدل می سازد و موجب همراهی گرم ماساژ درمانگر با ماساژگیرنده می شود. شایان ذکر است که نباید خاصیتهای درمانی روغن های حامل و معطر را نیز نادیده گرفت، بنابراین انتخاب روغن مناسب با شرایط ماساژ گیرنده و بیماری های احتمالی او بر عهده ماساژ درمانگر است. شخص ماساژگیرنده نیز می تواند برای ثمربخشی بیشتر بعد از ماساژ در حمام از لیف های تهیه شده از الیاف طبیعی استفاده کند، همچنین حمام کردن با آب سرد پس از ماساژ می تواند به حفظ حالت پوست کمک کند.