تزریق چربی در صورت

امروزه یکی از شیوه‌های درمان چین و چروک عمیق یا نواحی عمیق و فرورفته در صورت مانند خط خنده، گونه‌ها، چانه و... که بر اثر افزایش سن، رژیم غذایی و کاهش وزن یا به دنبال تصادفات و صدمات …

امروزه یکی از شیوه‌های درمان چین و چروک عمیق یا نواحی عمیق و فرورفته در صورت مانند خط خنده، گونه‌ها، چانه و... که بر اثر افزایش سن، رژیم غذایی و کاهش وزن یا به دنبال تصادفات و صدمات وارده به صورت ایجاد می‌شوند، تزریق ژل‌های معتبر و تایید شده یا تزریق چربی است.

عمل تزریق چربی یا لیپوفیلینگ شامل ۳ قسمت مهم است: تزریق محلول جداکننده بافت چربی از بافت اطراف در نواحی باسن یا شکم، کشیدن یا ساکشن چربی جدا شده به وسیله سرنگ مخصوص و تزریق چربی خالص به صورت.

پزشک ابتدا محلول بی‌حس‌کننده و جداکننده بافت چربی (تومیسنت) را به دقت آماده کرده، سپس آن را به لایه‌های عمقی و سطحی در زیر پوست نواحی شکم، باسن یا ران تزریق می‌کند که این عمل موجب می‌شود چربی زیر پوست در مدت نیم ساعت بعد از تزریق، آماده ساکشن (خارج کردن بافت چربی به وسیله سرنگ ۱۰ یا ۲۰ سی‌سی) شود.

برای کاهش اثرات تخریبی بر بافت چربی و افزایش میزان خلوص و غلظت آن لازم است پزشک در طول مدت کشیدن یا ساکشن چربی با دقت و آرامش با حرکات ملایم و هماهنگ دست (بدون استفاده از دستگاه ساکشن) تکه‌های کوچک چربی را با حداقل خون و سرم بافتی از بدن خارج کند ، سپس سرنگ‌ها را از محل تزریق (نوک آن) در محفظه استریل برای دقایقی به طور عمودی نگه دارد تا بافت خالص چربی کاملا از مقدار اندک خون و سرم جذب شده جدا شود. سپس سرم و خون را خارج و چربی خالص را به سرنگ‌های کوچک‌تر منتقل کند تا آماده تزریق باشد.

در مرحله بعد پزشک محل‌های تزریق را در صورت با نشانه‌های مخصوص در شرایط استریل تعیین می‌کند تا در زمان تزریق دچار اشتباه و خطا نشود.

چند نکته مهم در تزریق نباید فراموش شود: قرینه‌سازی دو طرف صورت، قرار گرفتن صورت شخص تزریق‌شونده در دو وضعیت خوابیده و بخصوص نشسته، برای این که تزریق دقیق‌تر انجام شود و پر کردن محل‌های فرو رفته عمیق و مناطق اطراف آن باید یکنواخت و متناسب با وضعیت فیزیکی صورت باشد.

به عنوان مثال برای ایجاد گونه، تزریق بیشتری در این محل نیاز است، اما اطراف گونه ممکن است نیازمند مقدار بسیار اندکی تزریق باشد چراکه تزریق چربی و ژل در بخش میانی لب‌ها معمولا بیشتر از کناره‌های لب است. تزریق چربی باید ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از میزان نیاز صورت باشد، زیرا بخشی از تزریق انجام شده بسرعت در دو هفته اول جذب می‌شود.

چند نکته مهم

چربی تزریق شده که از بدن خودتان تهیه شده اگر در شرایط کاملا استریل و به وسیله پزشک متخصص پوست تزریق شود، هیچ گونه عارضه‌ای برایتان نخواهد داشت. ۷۰ درصد چربی تزریق شده با توجه به محل تزریق (پیشانی، گونه‌ها، لب، چانه، خط خنده، اطراف چشم و...) در فاصله ۶ تا ۱۸ ماه جذب بدن می‌شوند و تزریق مجدد نیاز خواهد بود. ماندگاری چربی در مناطقی از صورت که حرکت کمتری دارند، بیشتر خواهد بود. قبل از تزریق، پزشک خود را از هر بیماری یا مصرف دارویی (بخصوص آسپرین یا هپارین) که دارید، مطلع کنید.

دکتر سید ناصر عمادی

متخصص پوست