نوشیدنی های مفید

از آنجا که ۶۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد، کاهش آب موجب ایجاد اختلالاتی در بدن می شود. بر این اساس نوشیدنی ها می توانند بخشی از نیاز روزانه بدن به آب را تامین کنند.
آب سالم بهترین …

از آنجا که ۶۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد، کاهش آب موجب ایجاد اختلالاتی در بدن می شود. بر این اساس نوشیدنی ها می توانند بخشی از نیاز روزانه بدن به آب را تامین کنند.

آب سالم بهترین نوشیدنی است که پایه تمام نوشیدنی ها از جمله آب لوله کشی تصفیه شده و آب های معدنی است. مصرف روزانه آب برای انجام عملکرد صحیح بدن از جمله دفع مواد زاید، تنظیم دما و پیشگیری از یبوست لازم است.

همچنین آبمیوه های طبیعی و تازه از جمله نوشیدنی های سالم و مغذی هستند. آبمیوه های سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و رنگدانه های گیاهی هستند که بخشی از نیاز بدن به این مواد را تامین می کنند. نوشیدن آب میوه های غنی از ویتامین C مانند آب مرکبات همراه با غذا در جذب بیشتر آهن موثر است. رنگدانه های گیاهی آبمیوه ها نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و سرطان را کاهش می دهند.

دوغ نیز یکی از نوشیدنی های سنتی و رایج در ایران است. مصرف دوغ در سلامت و استحکام استخوان ها و دندان ها موثر است؛ به طوری که ارزش غذایی هر دو لیوان دوغ معادل یک لیوان شیر است.

چای هم به عنوان نوشیدنی جهانی، انواع مختلفی مانند چای سبز و سیاه را شامل می شود. تحقیقات نشان داده است ترکیبات گیاهی مفیدچای سبز خطر ابتلا به سرطان و بیماریهای قلبی-عروقی را کاهش می دهد. فلوئور موجود در چای نیز پیشگیری از پوسیدگی دندان ها را سبب می شود.

قهوه نیز حاوی کافئین است که موجب رفع خستگی می شود؛ اما مصرف بیش از حد آن اختلال در جذب بعضی از مواد مغذی مانند آهن وکلسیم را سبب شده و زمینه ساز ابتلا به کم خونی و پوکی استخوان می شود.

بنابر اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی در کشور، از آنجا که امروزه تمایل به مصرف نوشابه های شیرین گازدار به ویژه میان کودکان و نوجوانان گسترش یافته است، بررسی ها نشان داده که این نوشابه ها ارزش تغذیه ای چندانی ندارند. نوشیدنی های شیرین گازدار مانند انواع کولاها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که موجب افزایش وزن، چاقی و پوسیدگی دندان بویژه در کودکان و نوجوانان می شوند. در تهیه نوشابه ها از مواد رنگی و طعم دهنده استفاده می شود که مصرف مستمر آن موجب بروز اختلالاتی مانند کهیر، عوارض تنفسی، گوارشی و رفتاری می شود.

توصیه های تغذیه ای در مورد نوشیدنی ها؛

- مصرف روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب سالم توصیه می شود.

- شیر پاستوریزه به دلیل دارا بودن ۸۷ درصد آب یک نوشیدنی خوب و سالم است.

- با توجه به مضرات نوشابه های شیرین گازدار مصرف آب سالم بهداشتی، آبمیوه های طبیعی تازه، دوغ کم نمک و شربت های خانگی (آب لیمو) و عرقیات گیاهی در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.

- تا حد امکان از مصرف نوشابه های شیرین گازدار مانند انواع کولاها پرهیز شود.

- مصرف روزانه دوغ به دلیل داشتن مواد معدنی و مغذی نزدیک به شیر، توصیه می شود.

- نوشیدن چای یا قهوه همراه یا بلافاصله قبل و بعد از غذا موجب کاهش جذب آهن مواد غذایی می شود.

- آب بهترین نوشیدنی همراه با داروها است.