خوراکی های ضد نفخ

بیشتر مردم به طور مداوم از نفخ معده گله می کنند. عبور هوا در روده ها به علت مصرف غذاهای شور و چرب باعث ناراحتی افراد می شود. در این مطلب از سایت «MSN» به چند ماده غذایی که مانع ایجاد نفخ …

بیشتر مردم به طور مداوم از نفخ معده گله می کنند. عبور هوا در روده ها به علت مصرف غذاهای شور و چرب باعث ناراحتی افراد می شود. در این مطلب از سایت «MSN» به چند ماده غذایی که مانع ایجاد نفخ می شود، اشاره می کنیم.

پرتقال و هندوانه؛ از آن جایی که آب به دفع فضولات بدن کمک می کند خوردن موادغذایی آبدار می تواند بسیار مفید باشد. ۹۲درصد هندوانه و ۹۰ درصد پرتقال از آب تشکیل می شود.

ماست؛ نه تنها سرشار از آب است بلکه رشد باکتری های مفید را تقویت می کند. این باکتری مسبب کاهش گاز اضافه معده است که به مرور زمان در روده ها جمع می شود.

سیر؛ این گیاه به کاهش میزان چربی در کبد کمک می کند. عملکرد اصلی کبد، سم زدایی و تولید بیوکمیکال لازم برای هضم غذاست.

غلات سبوس دار و بلغور جو؛ اغلب یبوست عامل نفخ است و فیبر مانع یبوست می شود. با افزودن فیبر در موادغذایی، دفع ضایعات از روده آسان تر انجام می گیرد. مصرف روزانه ۲۵گرم فیبر به زنان توصیه می شود. توجه داشته باشید افزودن مقدار زیاد و سریع فیبر به رژیم غذایی می تواند حالت نفخ را بدتر کند.

توت فرنگی و قره قاط؛ این دو میوه نیز سرشار از فیبر است مصرف منظم خوراکی ها غنی از فیبر مانند توت فرنگی، قره قاط، زردآلو و آلوی خشک، سیستم گوارشی بدن را تمیز نگه می دارد.

گریپ فروت؛ مثل هندوانه و پرتقال، ۹۰درصد این میوه را آب تشکیل می دهد. علاوه بر آن، گریپ فروت سرشار از آنزیم های چربی سوز نیز می باشد.

کاهو و اسفناج؛ هر ۲ غنی از فیبر، ویتامین و ماده مغذی است و به رفع سوءهاضمه، یبوست و عفونت های مجرای ادراری کمک می کند.

نعناع و زنجبیل؛ گیاهانی مانند بابونه، زنجبیل و نعناع کاهش دهنده نفخ هستند. علاوه بر آن این گیاهان تلخ مزه در تحریک مجرای گوارشی موثر است.

فلفل؛ این ادویه نه تنها غذا را تند می کند بلکه خطر فشارخون، سکته و بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. کپسین، ماده فعال در فلفل، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و اشتها به شیرینی را کم می کند.

مترجم: علیرضا