مراقبت از ناخن

● درمان ناخن های شکننده و ترک دار:
▪ مصرف مایعات به ویژه آب را طی روز بیشتر کنید. اما از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید. ماده شیرین موجود در نوشیدنی ها باعث شکنندگی بیشتر ناخن و مانع …

درمان ناخن های شکننده و ترک دار:

مصرف مایعات به ویژه آب را طی روز بیشتر کنید. اما از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید. ماده شیرین موجود در نوشیدنی ها باعث شکنندگی بیشتر ناخن و مانع روند بهبود می شود.

یک راه موثر برای درمان این نوع ناخن ها، مصرف روغن گیاهی است. پنبه را به روغن آغشته کنید و به قسمت بالا و زیر ناخن های دست و پا بمالید و به مدت ۵ دقیقه ناخن ها را ماساژ دهید. تکرار این کار روزی ۳ و یا ۴ بار، رطوبت لازم را به ناخن بازمی گرداند.

پس از تماس دست و پا با آب، بلافاصله آن ها را با کرم مرطوب کننده، مرطوب کنید.

روزی ۲ بار و به مدت ۳۰ دقیقه دست و پای خود را در آب نمک دار خیس کنید و سپس با آب بشویید.

کمبود کلسیم یکی از علت های عمده شکنندگی و ترک خوردگی ناخن است. بنابراین مواد غذایی غنی از کلسیم مانند کرفس، کلم بروکلی -خام و نیم پز- به رژیم غذایی خود اضافه کنید و روزی ۶ عدد بادام خیس شده بخورید.

مواد غذایی حاوی بیوتین (Biotin) مانند بادام زمینی، عدس، زرده تخم مرغ، ماهی ساردین، قارچ، موز، جگر و گل کلم در رفع شکنندگی و ترک خوردگی ناخن موثر می باشد.

ویتامین ها، برای سلامتی ناخن ها لازم اند بنابراین مواد غذایی غنی از ویتامین B۱۲ ، A و C را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. مصرف منظم ویتامین ها، این ناراحتی را در مدت زمان کوتاهی رفع خواهد کرد.

هر شب قبل از خواب ناخن ها را به مدت ۱۰ دقیقه با کرم مرطوب کننده ماساژ دهید تا احتمال خشکی و شکنندگی ناخن کاهش یابد.

ناخن ها را خیلی عمیق کوتاه نکنید زیرا علاوه بر صدمه رساندن به ناخن ها، می تواند منجر به عفونت نیز شود.

ناخن های بلند نسبت به ناخن های کوتاه شکننده ترند، پس بهتر است ناخن ها را کوتاه نگه دارید. به هنگام کار با آب، مواد شوینده شیمیایی و یا باغبانی از دستکش استفاده کنید.

سوءتغذیه، کمبود ویتامین، نبود رطوبت و مراقبت نکردن از ناخن، بعضی از علت های عمده ترک خوردن و شکنندگی ناخن هاست. برخی ناراحتی های گردش خون و تنفس می تواند باعث شکنندگی آسان ناخن شود. عوامل دیگری مثل تماس دست ها با مواد شیمیایی حاد مانند مایع ظرف شویی و استون نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد. به گزارش سایت «Healtmad» مراقبت از ناخن ها یک امر حیاتی است زیرا که ناخن نشانه بهداشت و سلامت است.