راهنمای جام جهانی ۲۰۱۰ ـ استادیوم ام بومبلا

در ساخت این ورزشگاه با بهره گیری از الگوی قدرت آفریقایی، طراحی خاصی برای آن در نظر گرفته شده وبدین ترتیب ورزشگاه ام بومبلا یکی دیگر از استادیوم های خاصی که میزبانی رقابتهای …

در ساخت این ورزشگاه با بهره گیری از الگوی قدرت آفریقایی، طراحی خاصی برای آن در نظر گرفته شده وبدین ترتیب ورزشگاه ام بومبلا یکی دیگر از استادیوم های خاصی که میزبانی رقابتهای جام جهانی را عهده دار خواهد بود، می باشد.

شهر :

نلسپروئیت

پوشش:

چمن

ظرفیت:

۴۳.۵۰۰ هزار نفر

ورزشگاه ام بومبلا افتخار نلسپروئیت ، مرکز یکی از ایالتهای آفریقای جنوبی است. نام این ورزشگاه در زبان محلی به معنی "تجمع افراد زیادی در یک منطقه کوچک" می باشد و قطعا در جریان رقابتهای جام جهانی، تماشاگران زیادی را جذب این شهر می نماید، چرا که ۴ دیدار از رقابتهای جام جهانی در این استادیوم برگزار می شود.

این ورزشگاه مستطیلی شکل در هفت کیلومتری شهر نلسپروئیت قرار گرفته و در زمان ساخت آن ۱۳۰۰کارگر در آن مشغول کار بودند و در نهایت ورزشگاهی آماده شد که در مناطق اطراف و در منطقه شرق ژوهانسبورگ، در ایتالیا ام پومالانگا و حتی در موزامبیک و ساحل اقیانوس هند، بی نظیر است.

این ورزشگاه ۴۳۵۰۰ نفره است و یکی از ده استادیوم در نظر گرفته شده برای رقابتهای جام جهانی می باشد. البته در ام بومبلا فقط یک زمین فوتبال وجود ندارد و این مجموعه ورزشی شامل پیست دو و میدانی و زمین کریکت نیز می باشد. ساخت این ورزشگاه در فوریه سال ۲۰۰۷ آغاز و تا پایان سال ۲۰۰۹ به اتمام رسید.نکته جالب توجه اینجاست که از آنجا که این استادیوم در نزدیکی پارک ملی کروگر ساخته شده، سازندگان این استادیوم، آن را با ساختاری آفریقایی بنا نهاده اند. سقف ۱۸ لایه ورزشگاه شبیه زرافه است و صندلیهای ورزشگاه نیز به رنگهای سفید و سیاه درآمده اند تا شباهتی به گورخر داشته باشند.

اطلاعات

- این استادیوم سه طبقه است. طبقه اول آن گنجایش ۲۱ هزار نفر را داراست. طبقه دوم ۳.۵۰۰ نفره است ودر طبقه بالایی نیز ۱۹.۰۰۰ هوادارا جای خواهند گرفت.

- ۱.۴۵۰ تن پوشش سطح ۲۲.۵۰۰ متر مربعی سقف ورزشگاه را پوشش داده و این سقف ۹۵% صندلی ها را پوشش می دهد.

- تیمهای میهمان و همچنین هواداران می توانندتجربه سفرهای ماجراجویانه به پارک ملی کروگر را داشته باشند و در این پارک از حیواناتی همچون شیر، یوزپلنگ، کرگدن، بوفالو و فیل آفریقایی بازدید نمایند.

تاریخچه

این ورزشگاه تاریخچه چندانی ندارد، چرا که برای میزبانی رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۰ بنا شده است ولی قطعا ورزشگاهی خواهد بود که مردم این ایالت آفریقای جنوبی به آن افتخار خواهند کرد.

نکات مثبت و منفی

- ساختار کاسه ای شکل ورزشگاه باعث می شود که هر صندلی تا حد زیادی به زمین نزدیک باشد.

- مدل زرافه ای که استادیوم را در بر می گیرد بسیار خلاقانه است و البته مدل رنگ آمیزی صندلی ها به سان گورخر نیز واقعا استثنایی است. همین نکات ورزشگاه ام بومبلا را جذاب و دیدنی کرده است.

- این ورزشگاه در یکی از فقیرترین ایالتهای آفریقای جنوبی بنا شده و برای ساخت آن از کارگرها و مصالح بومی استفاده شده است تا به اقتصاد منطقه کمک شود.

- طراحی این استادیوم به نحوی است که از تابش آفتاب شدید و شرایط گرم در داخل آن اجتناب به عمل می آورد.

- در ابتدا زمین این مسابقه مشکلاتی داشت ولی اکنون اوضاع زمین چمن بهبود یافته و آماده میزبانی در این رقابتهاست

بازیهای این ورزشگاه

چهار بازی مرحله گروهی این رقابتها در زمین چمن ام بومبلا برگزار می شود. هندوراس در این ورزشگاه به مصاف شیلی می رود. ایتالیا و نیوزیلند با هم روبرو می شوند و دو بازی دیگر شهر نلسپروئیت نیز مصاف تیمهای استرالیا - صربستان و کره شمالی - ساحل عاج خواهدبود.