درمان های خانگی برای رفع گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یعنی آب ریزش از بینی و چشم و استفاده از دهان برای نفس کشیدن. همه ما در طول سال با گرفتگی بینی رو به رو می شویم اما این امر را جدی نمی گیریم. اما بعضی اوقات این معضل می تواند …

گرفتگی بینی یعنی آب ریزش از بینی و چشم و استفاده از دهان برای نفس کشیدن. همه ما در طول سال با گرفتگی بینی رو به رو می شویم اما این امر را جدی نمی گیریم. اما بعضی اوقات این معضل می تواند شدت پیدا کند و نیاز به درمان داشته باشد. گرفتگی بینی نه تنها نفس کشیدن را سخت می کند بلکه با ماده محرک دیگری همراه می شود که مانع آسایش فرد می شود.چیزی که اغلب ما از آن آگاه نیستیم این است که وجود خلط در مجرای تنفسی تنها مشکل نیست بلکه وجود باکتری ها و ویروس هایی که به غشای مخاط حمله می کند، مشکل ساز می شود. علت اصلی گرفتگی بینی و متورم شدن غشای مخاطی وجود میکروب ها و ماده آلرژی زا در بینی است و بر اثر آن مجرای تنفسی مسدود و باعث گرفتگی می شود. اما خوب است که بدانید گرفتگی بینی را به راحتی می توان درمان کرد.

ماساژهایی برای رفع گرفتگی بینی به روش طب فشار:

یک سوراخ بینی را طوری با انگشت تان فشار دهید که سوراخ بینی باز و بسته شود. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

فرورفتگی گوشه چشم و کنار بینی را ۱۰ مرتبه فشار دهید.

فرورفتگی پشت گوش و زیربناگوش را ۱۰ بار فشار دهید.

تمامی فشارها به حالت چرخشی وارد شود.

پس از انجام دادن این کار از گرفتگی بینی شما کم می شود. اما برای به دست آوردن نتیجه بهتر، این کار را هر ۱۰ دقیقه تکرار کنید.

درمان خانگی:

یک قاشق مرباخوری دانه هل را روی زغال کمی تفت دهید و دود آن را استنشاق کنید.

حمام آب گرم که بخار ایجاد می کند نیز در رفع گرفتگی بینی نقش مهمی دارد.

یک و یا دو قاشق مرباخوری ترب رنده شده را با مقداری سرکه سیب و یا عسل مخلوط و به همراه نان میل کنید . به هنگام جویدن نفس عمیقی بکشید تا بوی آن وارد مجرای تنفسی شما شود.

برای باز کردن مجرای تنفسی دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در ظرف داغ کنید تا شروع به بخار کند و سپس آن را استنشاق کنید.

کمی روغن طبیعی اکالیپتوس و یا نعناع را روی پنبه بریزید و نزدیک بینی بگیرید.

به گزارش «هلث نیوز» مصرف آب میوه را که نقش موثر در از بین بردن میکروب ها دارد افزایش دهید. آب میوه که سرشار از ویتامین c است با تقویت سیستم دفاعی بدن با سرماخوردگی و بیماری های تنفسی دیگر مقابله می کند و بدن را از سموم تخلیه می کند.

سوپ داغ و تند باعث تخلیه مخاط و تمیز شدن سیستم گوارشی و تنفسی می شود.