بیسبال

بیسبال نوعی ورزش گروهی است که با چوب و توپ توسط ۹ بازیکن در یک زمین چمن بازی می شود. بیسبال در قرن نوزدهم از ورزش انگلیسی کریکت ریشه گرفته و از بازی های متعددی که با چوب و توپ بازی …

بیسبال نوعی ورزش گروهی است که با چوب و توپ توسط ۹ بازیکن در یک زمین چمن بازی می شود. بیسبال در قرن نوزدهم از ورزش انگلیسی کریکت ریشه گرفته و از بازی های متعددی که با چوب و توپ بازی می شدند اشتقاق پیدا کرده است.از جمله این بازی ها می توان ورزش قدیمی راوندر که در آمریکای شمالی بازی می شد، ورزش انگلیسی کریکت و ورزش بسیار قدیمی رومانیایی اینا را نام برد.

بیسبال در آسیا

ژاپن از اولین کشورهایی بود که بیسبال به آن راه یافت و خیلی زود مهم ترین ورزش گروهی ژاپن شد. در سال ۱۹۳۶ نیپون بیسبال لیگ شروع به کار کرد. ۸۶۴ مسابقه این لیگ در سال ۲۰۰۶ بیش از ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تماشاگر داشت و چهارمین لیگ پرتماشاگر دنیا بود.

ژاپنی ها و آمریکایی ها این ورزش را به دیگر کشورهای شرق آسیا هم بردند و بیسبال به سرعت ورزش گروهی اول کره جنوبی و تایوان شد. لیگ حرفه ای بیسبال در کره جنوبی از سال ۱۹۸۲ و در تایوان از ۱۹۹۰ شکل گرفت. چین هم دیگر کشور آسیایی است که سال ۲۰۰۳ لیگ حرفه ای بیسبال را تشکیل داد.

بیسبال در ایران

سال ۱۳۷۴ فدراسیون این رشته در ایران تشکیل و سال ۱۳۸۶ اولین دوره لیگ با حضور ۶ تیم برگزار شد، سال بعد هم تعداد تیم ها به عدد ۱۲ رسید.