پارک باباامان بجنورد

پارک باباامان بجنورد واقع در کیلومتر ۱۰جاده بجنورد مشهد یکی از زیبا‌ترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود. در این تفرجگاه کوهستانیآرامگاهی وجود دارد که …

پارک باباامان بجنورد واقع در کیلومتر ۱۰جاده بجنورد مشهد یکی از زیبا‌ترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود.
در این تفرجگاه کوهستانیآرامگاهی وجود دارد که منسوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم(ع) است که مشهور به امامزاده باباامان می‌باشد.
وجود ۴۰۰ هزار اصله درخت از جمله درختان اقاقیا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک، بوته‌های تمشک وحشی و... جلوه‌ای زیبا به این مکان بخشیده که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. همچنین این پارک دارای پوشش گیاهی و جنگلی به مساحت ۲۵۰ هکتار است. درختان قطور چنار ۴۰۰ ساله و نیز چشمه‌هایی که در مرکز و اطراف باباامان جوشیده‌اند نیز بر زیبایی‌های خدادادی باباامان افزوده‌اند.
چشمه اصلی باباامان از ۴ نقطه درون تپه می‌جوشد و در ثانیه ۳۵ تا ۴۰ متر مکعب آبدهی دارد و آب آن به درون استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح نسبت به هم ساخته شده‌اند تا آبشارهای مصنوعی ایجاد کنند.آب این چشمه‌ها جزو دسته آب‌های سولفاته کلسیک و سدیک می‌باشد و مصرف آن صفراآور، ملین و تسهیل‌کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است.
در دامن تپه‌ها و درختان انبوه باباامان تاسیساتی از جمله رستوران، متل، پارک بازی کودکان، نانوایی و نمایشگاه‌های فصلی صنایع دستی این استان دایر است.
همچنین روی تپه‌ باباامان محلی به نام قوری و سماور وجود دارد که آنجا محلی برای استراحت کوتاه مدت و نوشیدن چای ساخته شده و علت نامگذاری آن وجود نمادی بزرگ از قوری و سماور بزرگ به ارتفاع بیش از۴ متر است.
از دیگر جاذبه‌های باباامان وجود شاخه‌ای از رودخانه اترک است که از کنار آن می‌گذرد، وجود این رودخانه باعث شده تا علاقه‌مندان به ماهیگیری از آن استفاده ببرند.
همچنین چند استخر پرورش ماهی قزل‌آلا درقسمتی از پارک وجود دارد که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و تبدیل به مرکزی برای ماهیگیری تفریحی و طبخ آن شده است.
از دیگر مناظر زیبای باباامان پارک حیات وحش پردیسان در زمینی به مساحت ۳۵۰ هکتار درغرب پارک تفریحی باباامان است که در آن تنوع گیاهی و جانوری خراسان شمالی یافت می‌شود.
جانورانی از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، قوچ اوریال و آهو که از گونه‌های نادر و شاخص کشور می‌باشد برای تکثیر و آشنایی علاقه‌مندان در این پارک رها شده‌اند.