دندان کودکان از کی مراقبت می‌خواهد؟

برخی از پدرها و مادرها گمان می‌کنند برای آغاز بهداشت دهان و دندان کودکان، بچه باید به سن خاصی برسد اما واقعیت این است که از وقتی بچه نخستین دندانش را درآورد، شما می‌توانید …

برخی از پدرها و مادرها گمان می‌کنند برای آغاز بهداشت دهان و دندان کودکان، بچه باید به سن خاصی برسد اما واقعیت این است که از وقتی بچه نخستین دندانش را درآورد، شما می‌توانید برنامه روزانه مراقبت از دندان فرزندتان را آغاز کنید.

ایجاد عادات صحیح از همان ابتدا، کلید مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان‌هاست. کودک‌تان را تشویق کنید تا هر روز دندان‌هایش را مسواک بزند. اگر چه ممکن است در اوایل تکنیک مسواک زدن بی‌عیب و نقص نباشد اما به مرور بهتر می‌شود بنابراین توصیه می‌کنم مسواک زدن را به جنگ و دعوا تبدیل نکنید. در خلال سال‌های مدرسه دندان‌های دایمی فرزند‌تان یکی پس از دیگری درمی‌آیند. این دندان‌ها با سرعتی معادل چهار دندان در سال جایگزین دندان‌های شیری می‌شوند. از آنجایی که لازم است دندان‌های دایمی تا پایان عمر باقی بمانند، مراقبت دقیق از آنها ضروری است. به فرزند خود بیاموزید تا دندان‌هایش را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزند.این هنگام زمان مناسبی برای آموزش استفاده از نخ دندان هم هست.از سه سالگی کودک، شما باید ویزیت‌های دندان پزشکی را آغاز کنید یا حتی زودتر، اگر دندان‌هایش غیرطبیعی به نظر می‌رسند یا از دندان درد شکایت دارد ویزیت‌های دندانپزشکی را هر شش ماه یک بار یا بر اساس توصیه دندانپزشک تنظیم کنید. هنگامی که دندان‌های آسیاب شروع به جوانه زدن می‌کنند، ممکن است دندانپزشک وی آنها را با یک آسترمحافظ بپوشاند. این کار به محافظت از آنها در برابر پوسیدگی کمک می‌کند. درباره آب مصرفی خود نیز بدانید اگر آب مصرفی شما فاقد فلوراید باشد ممکن است پزشک یا دندانپزشک کودک شما برای اومکمل فلوراید تجویز کند. از هنگامی که بچه شما شش ماهه می‌شود تا ده سالگی فلوراید مانع مهمی دربرابر پوسیدگی دندان است. فلوراید باعث می‌شود مینای دندان در برابر کرم‌خوردگی مقاوم شود. به طور معمول کودک شما فلوراید را یا از طریق آب آشامیدنی و یا مکمل دریافت می‌کند. درباره رژیم غذایی نیز توضیح کوتاهی بدهم که سهم والدین در کاهش خطر پوسیدگی دندان‌های بچه‌، محدود کردن مصرف غذاهای قندی و نشاسته‌ای و نوشیدنی‌های قندی است. دور نگه داشتن بچه‌ها از شیرینی به طور مطلق، امری غیرممکن و محال است اما لااقل سعی کنید آنها را وادار کنید از مصرف شیرینی‌هایی که به دندان می‌چسبند یا در دهان دیر آب می‌شوند خودداری کنند. وقتی بچه‌ها را به چیزی مهمان می‌کنید، برای آنها از خوراکی‌های سالم بخرید. میوه‌ها و سبزی‌ها نه تنها دربه حداقل رساندن کرم‌خوردگی دندان کمک می‌کنند بلکه از نظر تغذیه‌ای هم برای کودک شما بهترند. به طور فهرست‌وار تلفیقی از اقدامات شامل فلوریده کردن آب، استفاده از پوشش‌های محافظ دندان، مسواک زدن وکشیدن نخ دندان، تغذیه خوب و ویزیت‌های منظم دندانپزشک، همگی می‌توانند به جلوگیری از کرم‌خوردگی دندان‌ها کمک کنند.