سرولات و زرسر , دو محل دیدنی در چابکسر

در زمانه مدرن ما که روح انسان با ساییدگی ماشینها و زمختی خشک ساختمانهای بی زبان شهری در امیخته ، نیاز است طبیعتی سبز و در سکوت گاهی این تن را در طبیعتی سبز و در سکوت جنگل و شاید …

در زمانه مدرن ما که روح انسان با ساییدگی ماشینها و زمختی خشک ساختمانهای بی زبان شهری در امیخته ، نیاز است طبیعتی سبز و در سکوت گاهی این تن را در طبیعتی سبز و در سکوت جنگل و شاید صدای کوه و جوبهای اب رها سازیم شاید ......... شاید این تنها مانده در جسممان حرفی برای سکوت داشته باشد . برای معرفی محلی به شدت زیبا وآرام به دوستان ، برای ارامشی که از نیازش در سطور بالا حرف زدم و احساس دینی که به زادگاه خود برای پاسداشتش دارم بر ان شدم تا چند سطری بنویسم.

همه شما حتما" از زیباییهای طبیعت و سرسبزی گیلان و شهر های آن شنیدید و یا دیدید ولی با این حال در شرقی ترین نقطه این استان سبز شهری قرا ر دارد با طبیعتی بکر و خصوصیاتی منحصر به فرد؛ چابکسر .........

چابکسر

شهری در انتهای شرقی گیلان ، شهری که در منطقهء جلگه ای آن فاصله کوه تا دریا بسیار اندک است و در بیشترین حالت ان چند کیلومتر بیشتر نیست و همین عامل باعث رطوبی شده که حاصل از بارانهای ملایم و دائمی ان در بیشتر اوقات سال است . از بیشتر زیبایها و خصوصیات این شهر دوستان بسیاری گفته و نوشته اند ولی می خواهم از منطقه ای منحصر به فرد در چابکسر بگویم که در هیچ جای منطقه شمال ایران نظیر ان نیست ؛

سرولات

منطقه ای در غرب شهر چابکسر در کنار رودخانه اچارود که ورودی این منطقه از جاده ای به همین نام است .

سرولات از وجود همین رودخانه و نوع مسیر آن در بین کوه ها و شکل گیری آن منحصر به فرد شده است ، این رود خانه از کوههای مرتفع و ییلاقی منطقه چابکسر و از یک دره بسیار بزرگ سر چشمه میگیرد . بزرگی این دره ( خانم گردان لردی) به حدی است که با فاصله زیاد ان از دریا و ارتفاع بسیار ان از کنار دریا دیده می شود . این رود خانه در مسیر راه خود از میان کوههای بسیاری عبور کرده که در امتداد این دره بدون هیچ سد راهی قرار گرفته و این کوهها در امتداد همین دره می باشند تا به جلگه می رسد. همین مسئله باعث شده رطوبتی مطلوب و دائمی در این مسیر همیشه در جریان باشد و شبها همراه با نسیمی دائمی و خنک از سمت کوهای بلند به دریا باشد ، این جریان مسیر هوا طوری است که در تابستان های شرجی شمال اگر در مسیر این باد باشید شاید دچار سردی شده وخنکای مطلوبی را احساس کنید.

روستای سرولات که در نقطه برخورد این رودخانه با کوه است دقیقا" با یک رودخانه دیگر هم بر خورد دارد که رودخانه کوچکی است و از دره غربی این روستا با این رودخانه زیبا ( اچارود) برخورد می کند و هوای مطلوب وملایم ان را دوچندان می کند ( همین وجود دو رودخانه ودیواره کوه باعث بافتی در هم تنیده و متفاوت در این روستا شده ) البته در سابقه تاریخی در این منطقه سیلهای بوده که بارها باعث تخریب این روستا و سازه های اطراف ان شده .

سیل ابهای رودخانه معروف است که بیشتر پاییز ها این سیل ابها رو می توان دید و از شنیده ها اینطور بر می آید که اچا رود به معنای رود سر کش است ( در زبان محلی منطقه ) ، ولی زیبایی های دور و اطراف آن هراس از این رود را محو می کند.

از محلهای دیگر این منطقه به چند منطقه تاریخی می توانم اشاره کنم ؛

کوه شاهسیروس . کوه مهران

این دو کوه بنا بر شنیده ها قلعه های بسیار قدیمی و باستانی بر انها واقع است و محل حکومت حاکمان محلی بوده است که از اسم انها می توان به نتایجی رسید ، نگارنده خود در سفر هایی که به بعضی از محلهای این منطقه داشتم بار ها با آثاری از ساختمانها و صنایع باستانی و ویران شده برخورد کرده ام ولی صحبت و بررسی اینها زمان و بحثی تخصصی تر و جدا گانه را می طلبد .

زرسر

زرسر محلی است که ورودی کوهها و دروازه دره سرولات و روستا های اطراف ان است و دارای هوا و منظرهء بسیار زیبایست و عالی برای استراحت کردن و اخرین نقطه مسطح در منطقه سرولات ( زادگاه نگارنده ).

چشم انداز از بالا به پایین و از پایین به بالا ........ از کوه به دریا و از دریا به کوه ، سرولات در این واقعا" بی نظیر است . من خودم بار ها ین مناظر را دیده ام و لی با این حال از تماشای این مناظر خسته نمی شوم و همیشه نقطه جدیدی بر ای تمرکز نگاه خود پیدا نمی کنم.

کلام خود را طولانی نمی کنم تا از بی تجربگی من در نوشتن رنج نبرید ولی شما را دعوت می کنم که حتما" این منطقه و دیدن آن و چشیدن غذاهای ان که از این موضوع حرفی نزدم دیدن کنید ، تجربه جالبی خواهد بود وحتما" از اسایش ذهنی خود و ارامشش لذت خواهید بردو امادگی برای بازگشت به مدرنیته را پیدا خواهید کرد.