پشت پرده شامپوهای ویتامینه و پروتئینه

● آیا می‌شود موها را ویتامینه یا پروتئینه کرد؟
می‌گویند در بعضی آرایشگاه‌ها آن‌قدر درباره فواید شامپوهای ویتامینه و پروتئینه صحبت می‌کنند و از کمک‌شان به رشد و تقویت مو …

آیا می‌شود موها را ویتامینه یا پروتئینه کرد؟

می‌گویند در بعضی آرایشگاه‌ها آن‌قدر درباره فواید شامپوهای ویتامینه و پروتئینه صحبت می‌کنند و از کمک‌شان به رشد و تقویت مو می‌گویند که کلی شامپو به فروش می‌رسد. می‌گویند در آرایشگاه‌های زنانه وقتی صحبت از مش و ‌های‌لایت به میان می‌آید، بعضی آرایشگران توصیه می‌کنند برای از بین بردن خشکی موهایتان باید یکی از این شامپو‌ها را بخرید. ولی واقعا این شامپوها باعث رشد و تقویت موهایمان می‌شوند؟ این پرسشی است که کوشیده‌ایم در این متن به جوابش برسیم....

بیشتر متخصصان پوست معتقدند وجود ویتامین در شامپو در تغذیه موها نقشی نداشته و باعث رشد موهای سر نمی‌شود. موهای بدن و سر از جمعی از سلول‌های مرده متشکل از پروتئین ایجاد شده لذا شامپوهای حاوی پروتئین و ویتامین روی این سلول‌های مرده نقشی ندارند. از سوی دیگر، به علت بزرگ بودن مولکول‌های پروتئین، این مولکول‌ها قادر به وارد شدن به مو نخواهد بود و در نتیجه، شامپوهای حاوی پروتئین نقشی در تقویت موها ندارند. در انتخاب نوع شامپو باید به جنس مو از نظر چرب، خشک و معمولی بودن موها توجه داشت و شامپوی مناسب باعث درخشش مو می‌شود و نباید حالت گره خورده در مو ایجاد کند.

بعضی‌ها به سرشان تخم‌مرغ می‌زنند!

حتما شما هم در بین مردم شنیده‌اید که تخم مرغ و برخی خوراکی‌ها باعث تقویت موی سر می‌شوند و خیلی‌ها عادت دارند آن را به سرشان بمالند ولی این یک باور غلط است. هر چه قدر شما مواد غذایی مختلف و انواع ویتامین‌ها را روی موها بمالید، تاثیری در افزایش رشد موها ندارد. بنابراین چیزی به نام «ویتامینه کردن موها» مبنای علمی ندارد. ممکن است سوال کنید که پس وجود ویتامین‌ها و پروتئین‌های مختلف در شامپوها و فرآورده‌های مو به چه دردی می‌خورد؟

در پاسخ باید گفت که هر چند وجود این مواد ممکن است به خاصیت نرم‌کنندگی یک فرآورده و حالت دادن موها کمک کنند اما تاثیری در تقویت موها ندارند و اغلب اضافه کردن آنها برای جلب مشتری است. به طور طبیعی تغذیه مو از طریق رگ‌هایی که به ناحیه پاپی مو می‌رسند، صورت می‌گیرد. از طریق این رگ‌ها مواد مورد نیاز برای تغذیه ریشه مو وارد می‌شود و در اختیار سلول‌های سازنده مو قرار می‌گیرد و از سوی دیگر، مواد زاید سلول‌ها از طریق رگ‌های همان ناحیه خارج می‌شوند. در صورتی که مواد مورد نیاز برای رشد سلول‌های سازنده مو کافی نباشد خواه این مساله به علت کمبود کلی آن ماده در بدن باشد (برای مثال، به علل کمبودهای تغذیه‌ای) و یا به دلیل نقصان در خون‌رسانی، به موها باشد (برای مثال به علل اشکالات عروقی) باعث ریزش مو و یا رویش موهای غیرطبیعی می‌شود. بنابراین لازمه داشتن موهایی سالم و با طراوت، برخورداری از تغذیه مناسب و کامل است؛ همچنان که این قضیه در مورد تمامی اعضای بدن صادق است. کمبودهای تغذیه‌ای علت شایعی برای ریزش مو نیست و نباید تغذیه هر کسی را که دچار ریزش مو شد، بد بدانیم. تغذیه بد معمولا علایم دیگری هم در فرد مبتلا ایجاد می‌کند و این‌طور نیست که شخصی در سلامت کامل و بدون هیچ شکایت دیگری فقط موهایش بریزد، بنابراین در یک فرد معمولی که تغذیه مناسبی (در حد معمول) دارد نیازی به استفاده از داروهای تقویتی مانند انواع ویتامین‌ها، کلسیم و... برای جلوگیری از ریزش مو نیست و تجویز آنها هم دردی را دوا نخواهد کرد. حتی زیاده‌روی در مصرف برخی از غذاها و حتی برخی گیاهان خود موجب بیماری می‌شود. برای مثال، زیاده‌روی در مصرف ویتامین A علاوه بر عوارض مختلف، موجب ریزش مو نیز می‌شود و این مساله بیشتر در کودکانی دیده می‌شود که مادران با این تصور غلط که دادن ویتامین زیاده از حد به رشد کودک کمک می‌کند، به طور مرتب به او داروهای مولتی‌ویتامین می‌دهند که البته با قطع این ویتامین‌ها، مشکل برطرف می‌شود. بنابراین باید مساله «ویتامین‌زدگی» و تصورات غلطی که در مورد مصرف این فرآورده‌ها وجود دارد مورد توجه قرار گیرد و در این رابطه با پزشک متخصص مشورت شود.

ویتامین را باید خورد!

حالا که متوجه شده‌اید که این شامپوها بی‌تاثیرند، به نظر شما چگونه می‌توان موها را تقویت کرد و به رشد آنها کمک کرد؟ بهترین راه برای رساندن مواد غذایی لازم مانند ویتامین و پروتئین به موها تغذیه درست و خوب است. برای این کار شما باید یک برنامه غذایی سالم را برای خودتان تدارک ببینید که در آن انواع مواد غذایی وجود داشته باشد سبزی‌ها و میوه‌ها سرشار از ویتامین هستند و گوشت و حبوبات نیز منبع پروتئین هستند.