جهانگیر ملک

جهانگیر ملک، نوازنده تنبک در بیست و نهم بهمن ماه سال ۱۳۱۱در خیابان ری تهران به دنیا آمد. علاقمندی ایشان نسبت به نوازندگی تنبک از همان دوران تحصیل در دبیرستان دارالفنون شروع …

جهانگیر ملک، نوازنده تنبک در بیست و نهم بهمن ماه سال ۱۳۱۱در خیابان ری تهران به دنیا آمد. علاقمندی ایشان نسبت به نوازندگی تنبک از همان دوران تحصیل در دبیرستان دارالفنون شروع شد.

اکبر گلپایگانی، خواننده مشهور از دوستان مدرسه ای ایشان بود که در همان دوران تحصیل نیز با هم تمرین می کردند.

در آن سال ها جهانگیر ملک در محله دروازه دولابدر نزدیکی منزل استاد حسین تهرانی زندگی می کرد. ملک هر روز سر راه استاد می ایستاد اما خجالت می کشید از او خواهش کند نوازندگی ضرب را به او بیاموزد بالاخره حسین تهرانی روزی خودش از ملک پرسید که با من کاری دارید؟ و بالاخره ملک جرأت می کند از او بخواهد که نوازندگی را به او بیاموزد. جهانگیر ملک در سال ۱۳۳۲ در گردهمایی دوستانه ای با علی تجویدی آشنا می شود و به درخواست او قطعه ای اجرا می کند.

تجویدی تحت تاثیر شیوه نوازندگی او قرار می گیرد، تا جائی که ایشان را به رئیس وقت رادیو، مرحوم مشیر همایون شهردار معرفی می کند و به این ترتیب ملک در ۲۱ سالگی کار در ارکستر را آغاز می کند. پس ازمدتی به ارکسترهای شماره یک تا شش رادیو راه پیدا می کند و با نوازندگان و استادان بزرگی کار می کند. پس از تشکیل ارکستر گلها به دعوت زنده یاد حبیب الله بدیعی، همزمان با دیگر استاد بزرگ تنبک نوازی ایران، مرحوم امیر ناصر افتتاح به نوازندگی در این ارکستر می پردازد. این همکاری تا سال ۱۳۵۷ ادامه داشت و با پیروزی انقلاب کار و فعالیت او به مدت ۱۰ سال به وقفه افتاد.

ملک، حبیب الله بدیعی را بهترین دوست خود می دانست و اعتقاد داشت با غروب زندگی این استاد بزرگ موسیقی ایران، حیات هنریش و دیگر دوستان او نیز به زوال کشیده شد. از سلسله همکار های او با رادیو می توان به برنامه های: گلهای جاویدان، گلهای تازه، گلهای رنگارنگ، یک شاخه گل، برگ سبز و شاعران قصه می گویند و نیز برنامه تکنوازان که زیر نظر مرحوم محمد میرنقیبی اداره می شد اشاره کرد.

همکاری با رادیو تا آخرین روزهای حیات جهانگیر ملک ادامه داشت. علاوه بر اجرای های رادیویی اجراهایی را در جشنواره های موسیقی و برنامه های مختلفی در تهران و شهرستان ها و نیز کنسرت هایی به نفع مسلولین بیمارستان ابوحسین، بیماران امین آباد، ندامتگاه دادگستری و دانشگاه تبریز به اتفاق هنرمندان، علی تجویدی و حسین تهرانی برگزار کرد.

جهانگیر ملک کنسرت هایی را در خارج از مرزهای ایران از جمله: آمریکا، انگلستان، آلمان، شوروی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، افغانستان، کویت، عربستان و یمن، همچنین شرکت در جشن های نوروزی دانشجویان ایرانی مقیم اروپا و امریکا برای شناساندن موسیقی کشورش با همکاری دیگر دوستان هنرمند خود برگزار کرد.زنده یاد ملک چند سال پیش به رحمت ایزی رفت.