اطلاعاتی در مورد تزریق واکسن آنفولانزا

این واکسن بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا است. البته نه آنفولانزای نوع A یا همان آنفولانزای خوکی که اخیرا شیوع پیدا کرده. منظور همان آنفولانزایی هست که نشانه …

این واکسن بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا است. البته نه آنفولانزای نوع A یا همان آنفولانزای خوکی که اخیرا شیوع پیدا کرده. منظور همان آنفولانزایی هست که نشانه هایی از سرماخوردگی را دارد.

بهترین زمان برای دریافت واکسن:

به دلیل اینکه فصل آنفولانزا معمولا از ابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه آینده ادامه می یابد، بهترین زمان برای دریافت واکسن ماه مهر و آبان می باشد. با این حال می توان در ماه آذر و حتی دیرتر هم اقدام کرد، اگر چه اقدام سریعتر می تواند برای پیشگیری موثرتر باشد.

نحوه عملکرد واکسن ها:

واکسن باعث تولید آنتی بادی در بدن می شود. این آنتی بادی، پیشگیری لازم را در مقابل ویروس آنفولانزا فراهم می کند. این عکس العمل آنتی بادی ممکن است در بعضی افراد ایجاد خستگی و درد ماهیچه ای کند. هر سال، واکسن آنفولانزا حاوی چند نوع متفاوت از ویروس است. ویروس هایی که به نظر محققان ممکن است در آن سال تاثیر بیشتری داشته باشند. اگر انتخاب این ویروس ها صحیح باشد می توان گفت که واکسن ۷۰ تا ۹۰% در پیشگیری از آنفولانزا برای افراد زیر ۶۵ سال مفید است.

چه کسانی باید واکسن را دریافت کنند؟

واکسن آنفولانزای سالانه برای هر فردی که می خواهد احتمال ابتلا به بیماری را در خود کاهش دهد پیشنهاد می شود. با این حال این واکسن به خصوص برای افراد مستعد ابتلا به انفولانزا توصیه می شود. مثل افراد مبتلا به ذات الریه.

سایر افراد مستعد ابتلا به آنفولانزا عبارتند از :

همه کودکان ۶ تا ۱۸ سال

افراد ۵۰ سال و بیشتر

زنانی که قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند

افرادی که در آسایشگاهها و بیمارستان ها کار می کنند

بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است

تمیز کارهای منزل و مراقبین نوزادان زیر ۶ ماه (نوزادان در این سن برای دریافت واکسن خیلی جوان هستند)

تمام افرادی که در تماس با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل کارکنان بیمارستان و ...

چه کسانی نباید این واکسن را دریافت کنند؟

طبق گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری این افراد عبارتند از :

همه افرادی که عکس العمل آلرژیک نسبت به آمپول آنفو لانزا داشته اند

همه کسانی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند

افرادی که ۶ هفته بعد از دریافت واکسن آنفولانزا دچار سندرم GUILLIAN-BARRE (نوعی بیماری فلج کننده شدید، که در آن سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می کند) شده اند.

بعضی از تاثیرات جانبی واکسن آنفولانزا:

ممکن است بعد از دریافت واکسن در محل بازو دچار درد و تورم شوید. بعضی از افراد ممکن است دچار علائم شبیه سرماخوردگی مثل فن فن کردن، سردرد، آب ریزش بینی، درد گلو، سرفه و بدن درد (یک تا دو روز بعد از دریافت واکسن) شوند. در بعضی از موارد نیز ممکن است فرد تب خفیف کند.

سید محسن علوی