تاریخچه بدمینتون

به طور دقیق معلوم نیست بدمینتون اولین بار در چه کشوری ابداع شد، بعضی معتقدند شروع آن از کشور چین بود و بعضی می گویند هندوستان یا انگلستان، اما بیشتر معتقدند آغاز آن در شهر پونای …

به طور دقیق معلوم نیست بدمینتون اولین بار در چه کشوری ابداع شد، بعضی معتقدند شروع آن از کشور چین بود و بعضی می گویند هندوستان یا انگلستان، اما بیشتر معتقدند آغاز آن در شهر پونای هندوستان بوده است، برای همین در هندوستان این ورزش را پونا می نامیدند.این بازی بسیار مورد علاقه مردم بود و در خانه ییلاقی خود به نام قصر بدمینتون برای سرگرم کردن مهمانان خود از این بازی استفاده می کرند.

پس از آن بازی پونا به بدمینتون تغییر نام پیدا کرد و قوانین اصلی این رشته سال ۱۸۷۷ در کراچی تنظیم و سال ۱۸۸۷ در انگلستان اصلاح وتدوین شد.

بدمینتون به تدریج به تمام نقاط دنیا گسترش پیدا کرد و این رشته ورزشی در مدت زمان کوتاهی از طرف مردم مورد استقبال قرار گرفت وعلت اساسی آن این است که این رشته ورزشی بازی ایده آلی برای خانواده ها می باشد، به این معنی که تمام اعضای خانواده بدون توجه به سن وجنس می توانند در این رشته فعالیت کنند، در ضمن تجهیزات آن سبک و قابل حمل و در همه جا قابل اجراست.

این رشته ورزشی برای سلامتی روان و تن مفید است.هیجان و لذت در این بازی به حدی است که می توان اوقات فراغت را با این بازی سپری کرد.

در حال حاضر کشورهای چین، اندونزی، مالزی، دانمارک،کره جنوبی و انگلستان جزو تیم های برتر جهان به حساب می آیند.

سال ۱۸۷۳ اولین کلوپ بدمینتون در انگلستان شکل گرفت.فدراسیون جهانی بدمینتون سال ۱۹۳۴ تاسیس و سال ۱۹۷۷ اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان در مالمو و اولین دوره بازی های المپیک در بارسلون در سال ۱۹۹۲ اجرا شد.

بدمینتون در ایران:

با ورود کارشناسان نفتی انگلیس به ایران بدمینتون به کشور ایران راه یافت و کارمندان ایرانی شرکت نفت این ورزش را از انگلیسی ها یاد گرفتند.این رشته ورزشی با خروج انگلیسی ها به فراموشی سپرده شد تا این که ایران میزبانی بازی های آسیایی ۱۳۵۳ را تقبل کرد.

سازمان تربیت بدنی سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون ایران را تاسیس و برای راه اندازی این رشته مربی صاحب نام هندی به نام دیپوگوش را به همکاری دعوت کرد، این مربی ۵ سال به کار تعلیم و آموزش بدمینتون در ایران مشغول بود.

اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران سال ۱۳۵۲ با حضور ۲۴ تیم برگزار شد که تهران و خوزستان و اصفهان به ترتیب اول تا سوم شدند.

اولین بار تیم ملی بدمینتون ایران در بازی های آسیایی سال ۱۳۵۳ تهران شرکت کرد و بین ۱۳ تیم هشتم شد.اولین رئیس فدراسیون بدمینتون در ایران امیر نویدی بود که تا سال ۱۳۵۶ عهده دار این مقام بود.

هر ساله مسابقات قهرمانی کشور در رده های مختلف سنی برگزار می شود.

زمین بازی:

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل است و با خطوطی به عرض ۴۰میلی متر کشیده می شود.

خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود.

مودی