شگفت‌انگیزها

نویسنده و کارگردان: براد بیرد. صداپیشگان: براد بیرد، کریگ ت.نلسون، هالی هانتر، ساموئل ال.جکسون، جیسون لی. مدت: ۱۲۰ دقیقه.
سوپرقهرمان‌ها همه جا هستند! از صدقه سر سینما می‌دانیم …

نویسنده و کارگردان: براد بیرد. صداپیشگان: براد بیرد، کریگ ت.نلسون، هالی هانتر، ساموئل ال.جکسون، جیسون لی. مدت: ۱۲۰ دقیقه.

سوپرقهرمان‌ها همه جا هستند! از صدقه سر سینما می‌دانیم که بتمن در خلوت‌اش و موقع استراحت چه شکلی دارد و مرد عنکبوتی بدون آن پوشش تنگ، چه شمایلی. ولی زمانی که به خدمات این سوپرقهرمان‌ها نیازی نیست، چه بلائی سر آنها می‌آید؟ به این پرسش در آخرین شاهکار کمپانی پیکسار پاسخ داده شده. روزی روزگاری، سوپر قهرمان‌هائی چون آقای شگفت‌انگیز (نلسون) و همسرش ”دخترکشی“ (هانتر) نقل همهٔ مجالس بودند ولی پس از یک سلسله گرفتاری‌های قضائی مجبور به بازنشستگی شده‌اند. آقای شگفت‌انگیز به شدت از زندگی کسالت‌بار فعلی‌اش دلخور است و بنابراین وقتی سازمانی مخفی با وی تماس می‌گیرد تا مأموریتی خطرناک برای‌شان انجام دهد، بلافاصله می‌پذیرد.

با وجود بازی‌های هوشمندانه و بامزه‌ای که بارها و بارها با جنبه‌های کلیشه‌ای سوپرقهرمان‌ها شده و به‌رغم اشارت‌های بامزه به فیلم‌هائی که شگفت‌انگیزها از آنها الهام گرفته، بار دیگر با اثری به شدت سرگرم‌کننده از شرکت سازنده‌اش، پیکسار، روبه‌روئیم که با داستان اسباب‌بازی و شرک هیولاها این ژانر را پایه گذاشته است. پیکسار با هر تولیدی که عرضه کرده، دنیاهائی جدید خلق نموده است. در اینجا ضمناً تکنیک‌های جدید و پیچیده را در پدید آوردن سوژه‌های انسانی، با موفقیت به‌کار زده‌اند. اگر چه شخصیت‌ها همچنان سر و شکلی ”کارتونی“ دارند، ولی به سبکی نو و بی‌عیب و نقص پیاده شده‌اند. هر نیش خنده و هر ابرو بالا انداختنی، به‌خوبی انتقال یافته و صداهائی نیز که برای این شخصیت‌ها انتخاب شده، کاملاً با هیبت‌شان هم‌خوانی دارد.

جذابیت فیلم به ”صورتِ“ مدرنی برمی‌گردد که در تک‌تک انیمیشن‌های پیکسار قابل ردیابی است. در اینجا نه با اثری موعظه‌گرانه، که با فیلمی هوشمندانه و پر از طنز و گوشه و کنایه روبه‌روئیم. با آن‌که بچه‌ها از این فیلم لذت خواهند برد، ولی بی‌شک شگفت‌انگیزها صرفاً برای آنها ساخته نشده است.