غذای فوری برای میهمانان سرزده

یکی از خصوصیات دید و بازدید عید این است که مهمانان سرزده سر می‌رسند و زیاد پیش می‌آید که شما آنها را برای ناهار یا شام نگه می‌دارید، در این مواقع باید بتوانید یک غذای سریع ولی …

یکی از خصوصیات دید و بازدید عید این است که مهمانان سرزده سر می‌رسند و زیاد پیش می‌آید که شما آنها را برای ناهار یا شام نگه می‌دارید، در این مواقع باید بتوانید یک غذای سریع ولی در حین حال آبرودار، بار بگذارید تا از خجالت مهمان‌ها دربیائید و به دردسر هم نیفتید. برای این منظور، توصیه می‌کنیم این ۳ نکته را از ما داشته باشید:

۱) فر یا گاز را گرم کنید؛ قبل از این که حتی دستانتان را برای پخت غذا بشویید، گاز یا فر را روشن کنید تا داغ شود.

حتی می‌توانید کتری را روی گاز بگذارید تا جوش بیاید. در این صورت ۱۵ دقیقه تا گرم شدن فر، جلو می‌افتید.

۲) سازمان‌دهی کنید؛ رمز آشپزی سریع، مدیریت مواد و وسایل است. تمام مواد غذایی و ظروف را آماده کنار دست‌تان بچینید. دستور چند غذای ساده را از قبل به خاطر بسپارید تا مجبور نباشید دنبال آن بروید.

۳) اندازه‌ها را کم کنید؛ سومین فرمان برای موفقیت در آشپزی سریع در ایام عید، اندازه غذاست، هرچه اندازه و مقدار مواد اولیه کمتر باشد، غذا سریع‌تر آماده می‌شود.

بیف استروگانف

چه می‌خواهیم؟

ـ گوشت مغز ران گوساله یا راسته پاک کرده؛ یک کیلو

ـ روغن یا کره؛ ۱۰۰ گرم

ـ پیاز متوسط؛ ۳ تا ۴ عدد

ـ آرد؛ یک قاشق سوپ‌خوری سرخالی

ـ خامه؛ ۱۵۰ گرم

ـ سیب زمینی پشندی؛ یک کیلو و نیم

ـ نمک و فلفل؛ به مقدار کافی

ـ روغن فراوان برای سرخ کردن سیب‌زمینی

ـ سس سفید؛ یک دوم پیمانه

چه کار کنیم؟

پیاز را خلال کنید و در روغن سرخ کنید تا طلایی شود. گوشت را ورقه ورقه و بعد خلال کنید و بشویید و داخل پیاز بریزید. حرارت را ملایم کنید و در ظرف را بگذارید تا گوشت بپزد، ولی زیاد له نشود و آب گوشت تمام شود. بعد آرد را داخل گوشت بریزید. نصف لیوان آب اضافه کنید و بگذارید دو سه جوش بزند و سس آن غلیظ شود.

سیب زمینی‌ها را پوست بکنید و با دست یا ماشین مخصوص، بلند و باریک، به نازکی چوب کبریت، خلال کنید و بشویید و در صافی بریزید تا آبش کاملاً گرفته شود. روغن را خوب داغ کنید و سیب زمینی را داخل روغن سرخ کنید. سیب زمینی را زیاد در روغن هم نزنید، چون له می‌شود؛ فقط گاهی با احتیاط آنها را جابه‌جا کنید. وقتی سیب زمینی سرخ و برشته شد، با کفگیر از داخل روغن بیرون آورید و در صافی بریزید تا روغن اضافی‌اش گرفته شود. گوشت را در دیس قرار دهید، خامه و سس سفید را روی گوشت بدهید و سیب زمینی آماده را در اطراف گوشت بریزید.