در حاشیه فر کردن دایمی مو

بعضی از آرایشگران عقیده دارند که در بارداری موها کمتر فر دایم را به خود می‌گیرند اما هیچ پایه و اساس علمی برای این عقیده وجود ندارد چون قسمت قابل رویت موها در بالای سر یک بافت …

بعضی از آرایشگران عقیده دارند که در بارداری موها کمتر فر دایم را به خود می‌گیرند اما هیچ پایه و اساس علمی برای این عقیده وجود ندارد چون قسمت قابل رویت موها در بالای سر یک بافت مرده است و تغییرات به وجود آمده در بدن نظیر بارداری تاثیری در این قسمت‌ موها ندارد. موها فقط با درمان‌های خارجی مانند فر کردن دایمی، صاف کردن و یا بی‌رنگ کردن تغییر می‌کنند...

بعضی اوقات شدت چربی موها در طی دوران بارداری به خاطر تغییر فعالیت غدد چربی پوست‌سر، نوسان می‌کند. این تغییر امکان دارد بافت و یا ظاهر موها را تحت تاثیر قرار دهد اما واقعیت این است که اگر موها را قبل از فر کردن به خوبی با شامپو بشویید، تغییرات چربی موها تاثیری در فر نخواهد داشت اما نتایج نامطلوب فر نشدن ناشی از چند علت است:

اول، بافت موها؛ مثلا موهای ظریف و نازک، نسبت به دیگر موها به سختی فر می‌شود و موقع فر کردن شکننده، آسیب‌دیده و پیچ خورده می‌شوند.

دوم، بعضی از مواد فر کننده طوری هستند که باید مدت طولانی‌تری روی مو بمانند و اگر زودتر شسته شوند، موها به خوبی فر نمی‌شوند.

سوم، عمل نکردن ماده خنثی کننده فر است که در این صورت پیوندهای شیمیایی مو به حالت اولیه برگشت‌ کرده و در نتیجه فر موها مطلوب نخواهد بود. در آخر، آب‌کشی قبل از مصرف خنثی‌کننده برای از بین بردن همه مواد باقی‌مانده احیاکننده است. این آبکشی خیلی مهم است و اگر مواد فر باقی بمانند، خنثی‌کننده عمل نمی‌کند. در آخر باز هم یادآور می‌شوم شما با فر دایمی موها، انعکاس و شفافیت سلول‌های لایه خارجی را از بین می‌برید. قبلا راجع به آسیب احتمالی مواد فر و مراقبت‌های بعد از فر کردن صحبت کردیم که باید مدنظر قرار دهید و بعد تصمیم بگیرید.

دکتر پروین منصوری

متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران