حکایت افزایش قد با طب سوزنی

این سوال را زیاد از بنده پرسیده‌اند که «آیا افزایش قد از طریق طب سوزنی امکان‌پذیر است؟»من به عنوان دبیر انجمن علمی طب سوزنی ایران در پاسخ این سوال عرض می‌کنم که نه،‌ نیست! افزایش …

این سوال را زیاد از بنده پرسیده‌اند که «آیا افزایش قد از طریق طب سوزنی امکان‌پذیر است؟»من به عنوان دبیر انجمن علمی طب سوزنی ایران در پاسخ این سوال عرض می‌کنم که نه،‌ نیست! افزایش قد با طب سوزنی مقدور نیست. در واقع، بهترین درمان برای کوتاهی قد در نوجوانان و جوانان سالم، ایجاد اعتماد به نفس و روحیه خودباوری است...

به گفتگوی واقعی زیر که اخیرا بین من و مادر و دختر جوانی صورت گرفته است، توجه کنید:

مادر با حالتی توام با تشویش: «آقای دکتر! ما تصمیم گرفته‌ایم با طب سوزنی قد دخترمان را حدود شش سانتی‌متر بلند کنیم و برای همین به شما مراجعه کرده‌ایم!» من در جواب مادر با اندکی طنز توام با ادب گفتم :«خب، شما که این قدر راه را آمده‌اید و وقت صرف کرده‌اید حالا چرا قد دخترتان را ۱۰ سانتی‌متر اضافه نمی‌کنید؟» مادر با حالتی بسیار جدی گفت: «راستش بودجه لازم را برای ۱۰ سانتی‌متر افزایش قد نداریم و پول برای همین شش سانتی‌متر را هم با هزار مشقت آماده کرده‌ایم.» من ادامه دادم که : «افزایش قد برای دختر جوان ۲۰ ساله شما که به اندازه قد سرشتی خود رسیده و بیمار هم نیست، امکان‌پذیر نیست و طب سوزنی هم هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.» دختر جوان که تاکنون ساکت بود گفت: «من خودم در یک مجله خواندم که افزایش قد با طب سوزنی میسر است و مجله را نیز به مادر نشان دادم.مگر ممکن است در مجله چینی آگهی غلط و اشتباهی چاپ شود؟» گفتم: «بله، خانم! حق با شماست ولی نباید این‌گونه آگهی‌ها را چاپ کنند چون باعث گمراهی می‌شود. شما هم مطمئن باشید که طب سوزنی در افزایش قد هیچ اثری ندارد.»

در این گفتگو که خواندید،‌ چند نکته قابل توجه است:

۱) باور غلط نسبت به انجام یک کار پزشکی،

۲) عدم مشورت با افراد موجه

۳) عدم نظارت بر آگهی‌های پزشکی در نشریات.

خوشبختانه انجمن علمی طب سوزنی ایران تاسیس شده و می‌تواند به عنوان یک مشاور خوب در این رابطه عمل کند ولی ذکر این نکته لازم است که طب سوزنی بر اساس تایید سازمان بهداشت جهانی برای بیماری‌هایی از جمله دردهای اسکلتی عضلاتی، سردردها، دردهای مفصلی، بعضی از بیماری‌های گوارشی و پوستی و... موثر است.

در کشور ما طب سوزنی احتیاج به معرفی علمی بیشتری دارد و دادن آگاهی‌های لازم به مردم و معرفی علمی طب سوزنی به پزشکان و گروه‌های درمانی ضرورت دارد. بعضی فکر می‌کنند طب سوزنی برای همه بیماری‌ها موثر است و بعضی فکر می‌کنند برای هیچ بیماری موثر نیست و هر دو گروه اشتباه می‌کنند.

کلینیک پزشکی اجتماعی

دکتر محمدعلی حیدرنیا - متخصص پزشکی اجتماعی و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی