تیره شدن مخاط لب و دهان

پررنگی مخاط دهان و لثه و لبها در سیاه پوستان امری عادی است ولی در افراد با پوست روشن در هنگام حاملگی و مصرف قرص جلوگیری و هورمون درمانی جانشینی پیش می‌آید. بیماری آدیسون هم جزو …

پررنگی مخاط دهان و لثه و لبها در سیاه پوستان امری عادی است ولی در افراد با پوست روشن در هنگام حاملگی و مصرف قرص جلوگیری و هورمون درمانی جانشینی پیش می‌آید. بیماری آدیسون هم جزو علل این عارضه است. گاهی هم علت خاصی ندارد وآنرا ایدیوپاتیک می‌نامند. ایجاد لکه‌های قهوه‌یی یا سیاه به شکل کک و مک یا بزرگتر ممکن است علامت بیماری آلبرایت، پوتس جگر، کارنی کمپلکس و سندرم لوژیر باشد. لابیال ملانوتیک ماکول عارضه‌ی شایعی است که باید آن را از ملانوم تشخیص داد. لکهای پیگمانته مخاط دهان و لثه ممکن است در اثر تاتو شدن آمالگام باشد. در سندرم پوتس جگر ماکولهای ملانوتیک متعدد در مخاط لب تحتانی و گاهی لب فوقانی و گاهی مخاط دهان و پوست اطراف دهان و گاهی نوک انگشتان دست و پا به علاوه پولیپهای متعدد در مخاط روده داریم. مبتلایان به این بیماری ۱۰ تا ۱۸ برابر افراد معمولی دچار سرطان می شوند و در نیمی از آنها تا ۴۰ سالگی سرطان عارض می‌شود.

بیشترین محل سرطان کولون و دوازدهه و سرویکس و رحم و پانکراس و سرطان هر دو پستان و سرطان تیروئید و سرطان تخمدان است. این بیماری به صورت ارث غالب منتقل می‌شود و در ۵۰ تا ۷۵ درصد بیماران ژن سوپرسور سرطان غیر فعال می‌باشد که علت افزایش ایجاد سرطان دراین بیماران را توجیه می‌کند. در سندرم کرون کایت کانادا لکه‌های رنگی‌ در روی انگشتان و پولیپ متعدد در روده‌ها داریم در سندرم لوژیر Laugier مولتیپل ماکول پیگمانته در لبها و مخاط دهان همراه با پیگمانتاسیون خطی ناخن موجود است.

دکتر یزدانبخش‌نجفیان