خال گوشتی

▪ سوال: روی پوست گردن من چند خال گوشتی زده است. احساس می کنم که تعداد آن ها در حال زیاد شدن است. می خواستم بدانم که این خال ها خطرناک هستند یا نه و درمان آن ها چگونه است؟
ـ پاسخ: البته …

سوال:

روی پوست گردن من چند خال گوشتی زده است. احساس می کنم که تعداد آن ها در حال زیاد شدن است. می خواستم بدانم که این خال ها خطرناک هستند یا نه و درمان آن ها چگونه است؟

ـ پاسخ: البته اظهارنظر درباره ضایعات پوستی بدون دیدن آن ها مشکل است. بهتر است ابتدا به یک پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این زواید، همان خال های گوشتی هستند. اما اگر واقعا آن ضایعات خال گوشتی باشند در این صورت دیگر لازم نیست نگران باشید. علت ایجاد خال های گوشتی، به طور دقیق مشخص نیست ولی با افزایش سن، این خال ها کم کم شروع به زیاد شدن می کنند. وقتی این خال های گوشتی در نواحی مثل گردن باشند که مدام در تماس با یقه لباس هستند و ساییده می شوند، ممکن است ملتهب شده و حتی زخم شوند و خون ریزی کنند.بیشترین محلی که این خال ها در آن ایجاد می شوند، گردن، زیر بغل و کشاله ران هستند. این خال ها گاهی ممکن است به طور خود به خود بیفتند ولی این اتفاق خوب همیشه نمی افتد؛ البته اگر محل آن ها طوری باشد که باعث اذیت فرد شود و یا از نظر زیبایی برای فرد مشکل ایجاد کند، می توان به راحتی آن ها را برداشت.اگر از قدیمی ها بپرسید می گویند که نخی را دور پایه خال ببندید، خال پس از چند روز می افتد. علت این است که با این کار خون رسانی به بافت زایده مختل می شود و بافت می میرد و زایده می افتد.پزشکان ممکن است با فریز کردن این خال ها با نیتروژن مایع و یا با استفاده از الکتروکوتر این خال ها را بردارند. در روش الکتروکوتر به وسیله یک تیغه بسیار نازک و گرم، خال گوشتی برداشته می شود و بر اثر گرمای آن خون ریزی هم در همان لحظه بند می آید. هر دو روش بالا بسیار راحت است و فقط چند دقیقه طول می کشد.