حرف زدن کودک

▪ سوال: پسر کوچک من ٢ سال و نیمه است، ولی هنوز بیشتر از چند کلمه نمی تواند حرف بزند و البته نسبت به دوستان هم سنش، علاقه کمتری به صحبت کردن دارد. من هیچ دلیل خاصی برای این موضوع پیدا …

سوال:

پسر کوچک من ٢ سال و نیمه است، ولی هنوز بیشتر از چند کلمه نمی تواند حرف بزند و البته نسبت به دوستان هم سنش، علاقه کمتری به صحبت کردن دارد. من هیچ دلیل خاصی برای این موضوع پیدا نمی کنم. آیا باید نگران باشم؟

ـ پاسخ: بچه ها باید بتوانند در ١٨ ماهگی حدود ٢٠ کلمه را ادا کنند. حدود ٢ سالگی تعداد این کلمات به حدود ٥٠ و بیشتر هم می رسد، اما مشخص کردن دقیق این حد کار درستی نیست و ممکن است بیشتر بچه ها نتوانند به این حد برسند.

در حدود ٥ تا ٩ درصد بچه های زیر ٥ سال دچار مشکلاتی در صحبت کردن می شوند و تاخیر در شروع حرف زدن یکی از شایع ترین این مشکلات است. علل این مشکل بسیار متنوع است و می تواند از مشکلات یادگیری و بیماری های مغزی باشد تا اختلالات شنوایی و... گاهی هم عفونت های گوش ممکن است باعث ایجاد مشکلات شنوایی شود. برای حل مشکل پسرتان، باید به پزشک مراجعه کنید تا در ابتدا علت مشخص شود و درمان بسته به آن برایش آغاز شود؛ هر چند در بیشتر موارد علتی برای این موضوع پیدا نمی شود، اما بیشتر بچه هایی که صحبت کردن را دیر آغاز می کنند، اگر تحت درمان مناسب قرار نگیرند، در آینده و در بزرگ سالی در روابط اجتماعی خود دچار مشکل خواهند بود.