مدیریت استرس تای ‌چی، راهی برای رسیدن برای سلامتی

تای‌ چی Tai Chi یکی از هنرهای رزمی کهن چینی است که بیشتر به انرژی درونی بدن توجه دارد و به‌طور متداول چینی‌ها به آن چی Chi می‌گویند. هدف از Tai Chi افزایش جریان چی Chi و یکی شدن، جسم و روح و نیز بهبود …

تای‌ چی Tai Chi یکی از هنرهای رزمی کهن چینی است که بیشتر به انرژی درونی بدن توجه دارد و به‌طور متداول چینی‌ها به آن چی Chi می‌گویند. هدف از Tai Chi افزایش جریان چی Chi و یکی شدن، جسم و روح و نیز بهبود ذهن و جسم است.

تای چی فقط مجموعه‌ای از حرکات نیست بلکه شامل مراقبه و تنفس عمیق است که نقش به‌سزائی در کاهش استرس و نگرانی دارد. افرادی که به‌طور منظم، تای چی تمرین می‌کنند، به دلیل آرامش و جنبه‌های متفکرانه آن، سلامتی بیشتری را در خود احساس می‌نمایند. هم‌چنین تای چی به علت طبیعت و ماهیت بدن مفید است. قدرت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد، تعادل و انعطاف‌پذیری را تقویت می‌سازد. بسیاری از پزشکان، تای چی را به‌عنوان مکمل درمان تجویز می‌کنند، به‌خصوص برای کسانی که از آرتروز، مشکلات گردش خون و افزایش فشار خون، همانند استرس رنج می‌برند.

بهتر است تای چی را از یک استاد بیاموزیم تا این‌که از روی کتاب‌های آموزشی آن را پی‌گیری کنیم. در صورت پیدا نکردن محل یا استاد مناسب، راه دیگر، ویدئو تائی چی است. اگرچه کتاب و ویدئو بیشتر برای تکمیل آن‌چه در کلاس آموخته‌ایم، به کار می‌رود.

آن زمان که در جریانی مستمر، طبیعی و موزون در حرکت هستیم، تای چی، ما را هم‌زمان به محافظت از ذهن، جسم و تنفس هدایت می‌کند. با تمرینات مستمر یاد می‌گیریم که چگونه ذهن و جسم را به آرامش رسانده و خود را از هرگونه احساس تنش و استرس محافظت کنیم.