تفاوت وبلاگ با وب سایت چیست؟

● چگونه می‌توان فهمید صفحه‌ای که شما می‌بینید یک وبلاگ است یا وب سایت؟
در این مورد هیچ قانون مدونی وجود ندارد. چنانچه نویسنده اظهار کند در حال وبلاگ نویسی است باید نظر او را …

چگونه می‌توان فهمید صفحه‌ای که شما می‌بینید یک وبلاگ است یا وب سایت؟

در این مورد هیچ قانون مدونی وجود ندارد. چنانچه نویسنده اظهار کند در حال وبلاگ نویسی است باید نظر او را قبول کرد لیکن ۴ تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد که عبارتند از: فرمت، نرم افزار، شخصیت و جامعه.

احتمالا مهمترین عامل مشخص کننده یک وبلاگ از وب سایت شکل(فرمت) آن است. برای تمایز این دو از یکدیگر باید دید که آیا مطالب بدنبال هم می آیند؟ آیا طول آنها بطور عادی تنها چند خط یا پاراگراف است؟ اگر نه آیا مطالب طولانی تر بوسیله لینکهایی مثل" بیشتر" یا" اینجا بخوانید" دنبال می شوند؟ آیا به نظر می رسد اجازه مشارکت و نظردادن به خوانندگان داده شده است؟ با اینکه این موارد بطور نسبی ممکن است در بیشتر صفحات وب دیده شوند اما اگر دست کم پاسخ چند تا از این سوالات مثبت باشدT باید گفت با یک وبلاگ روبرو هستید.

اما از نظر تکنیکی ساده ترین روش برای تشخیص وب سایت از وبلاگ استفاده از نوعی ابزار مخصوص برای تهیه وبلاگ است، در این صورت براحتی می توان وبلاگ را از وب سایت متمایز کرد. اغلب نویسنده وبلاگ کسی است که از ابزار وبلاگ نویسی استفاده می کند، نشانه ای از ابزار وبلاگ نویسی یا عبارتی مربوط به حق مولف آن در گوشه انتها یا ابتدای یک وبلاگ دیده می شود، لیکن ابزار به تنهایی وبلاگ را تعریف نمی‌کند، چون برخی افراد با دیگر ابزارهای انتشار یا مدیریت محتوی وب کار می‌کنند.

ماهیت شخصیتی یک وبلاگ، عامل دیگری برای تمایز آن است. تعداد بسیاری از وبلاگ‌ها بر عقاید، آرا و تفکرات نویسندگان خود تکیه می‌کنند. برخی سیاسی، فلسفی، تکنیکی، علمی یا معنوی هستند. در این مورد هم هیچ قانون صریحی وجود ندارد که آیا تمام وبلاگ ها درباره عقاید صحبت می کنند یا نوعی روزنامه نگاری هستند.

با این وجود تمام این عوامل نسبی بوده و با گذشت زمان و پیشرفت سریعی که در این حوزه وجود دارد، دچار تغییر و تحول خواهند شد.