ساخت یک ربات آتش‌نشان

یک مبتکر خلخالی موفق به طراحی و ساخت ربات آتش نشان شد که قادر است بطور‌ ‌اتوماتیک به آتش نزدیک شده و آن را خاموش کند‌. ‌ به گزارش ایرنا این نوجوان مبتکر ۱۵ ساله دانش آموز سال دوم …

یک مبتکر خلخالی موفق به طراحی و ساخت ربات آتش نشان شد که قادر است بطور‌ ‌اتوماتیک به آتش نزدیک شده و آن را خاموش کند‌. ‌ به گزارش ایرنا این نوجوان مبتکر ۱۵ ساله دانش آموز سال دوم رشته ریاضی فیزیک است. این ربات را طی دو سال تحقیق و تلاش ساخته که قادر است با بکارگیری موتورهای الکتریکی که با انرژی برق و باطری کار‌ ‌می‌کند ، حرکت کند.

سنسور حرارتی قرار گرفته در دماغه دستگاه به‌ ‌محض رسیدن به آتش، فرمان پمپاژ آب از مخزن آب تعبیه شده در قسمت عقب دستگاه را داده‌ ‌و آب را با فشار زیاد روی آتش پاشیده و آن را خاموش می‌کند. وی برای ساخت این دستگاه از راهنمایی‌های دبیران خود و از امکانات پژوهشکده‌ ‌دانش آموزی خلخال بهره برده و برای ثبت اختراع و شرکت دادن آن در مسابقات علمی و‌ ‌رباتیک از طریق پژوهشکده خلخال اقدام کرده است.این دستگاه در اندازه‌های بزرگ قابل استفاده در شرکت‌ها، کارخانه‌ها و‌ ‌انبارها برای مقابله با حوادث آتش سوزی و بدون به‌کارگیری نیروی انسانی طراحی شده است.