آفتاب

دانستنی های کشور ایران ـ جاذبه‌های طبیعی

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۳۳۲ دانستنی

رضوانشهر کجاست؟ | شهرستان رضوانشهر یکی از مناطق زیبا و دیدنی در استان گیلان است که از سویی با دریای خزر و از سوی دیگر با کوه های زیبای تالش همسایه است.

به اعتقاد بسیاری زیباترین منطقه استان گلستان روستای لوه و آبشار دیدنی‌اش است که بصورت پلکانی و چند طبقه در دل طبیعت خودنمایی می کند.

سراخیه نام یکی از روستای خوزستان است روستایی که از وسط آن آب میگذرد و مردم با قایق عبور و مرور میکنند. اینجا ونیز ایران است البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد.

برج تاریخی رادکان (خراسان) توانایی تعیین چهار فصل، سال کبسیه و آغاز نوروز را دارد. تاریخ نوشته شده بر کتیبه ها سال ۶۶۰ قمری را نشان می دهد که همزمان با اتمام ساخت بناهای واسطه به رصدخانه مراغه است.

در اطراف شهرستان شاهرود جنگلی زیبا وجود دارد که نه تنها برای درختان و مسیر جنگلی زیبایش، که برای تجمع ابرها در آنجا شهرت دارد.

آبشار بیشه به عنوان یکی از زیباترین و گردشگر پذیرترین آبشارهای لرستان و ایران طی ایام تعطیلات نوروزی بیش از پیش پذیرای طبیعت گردان از جای جای کشورمان است.

دریاچه زریوار در سه کیلومتری شمال غرب شهر مریوان در کردستان قرار دارد. از زیبایی‌های این دریاچه بارها و بارها گفته‌ایم، اما روایتی که از این دریاچه شگفت این خطه از سرزمینمان نقل می‌شود شاید تازگی داشته باشد.

اگر اهل راهپیمایی‌ در طبیعت باشید در مسیر روستای اروست شهرستان ساری پس از طی یک جاده خاکی ناگهان با چشمه‌های رنگارنگ باداب‌سورت روبه‌رو می‌شوید.

این جنگل در دامنه شمالی البرز واقع شده، در آن می‌توان راشستان خالص به همراه درختانی از قبیل گیلاس وحشی، بارانک، ممرز، انجیلی و زبان گنجشک را مشاهده کرد.

پیدا کردن گوشه‌ای دنج، جایی که هیچ‌کس نباشد، جایی که ارتباط‌ها به حداقل برسد و دورو بر همه پر باشد از درخت، باران و برف، آرزویی است که برخی گردشگران برای رسیدن به آن مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند. تنها حضور یک کلبه برای این گردشگران آرامش‌بخش است.

هفت حوض... این نام شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ پایتخت نشین ها بی شک یاد میدان معروفی در شرق تهران خواهند افتاد اما برای اهالی گردشگری هفت حوض نام یکی از زیباترین پدیده های طبیعی در شرق کشور است.

اگر می‌خواهید به قشم سفر کنید، از حالا تا پایان اسفند فرصت دارید. توصیه ما این است که هوای مطبوع این ماه‌های پیش‌رو در قشم را از دست ندهید. جزیره قشم تنها به بازار و امکانات نسبتا لوکس محدود نمی‌شود.

تالاب‌ها را می‌توان کلکسیونی از تنوع‌ پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری دانست.

برای رسیدن به نیاسر با پاییز هزار رنگش باید اول خود را به کاشان برسانیم و بعد به سوی نیاسر زیبا روانه شویم. هوای نیاسر به نسبت سایر مناطق کاشان سردتر است و آبشاری دارد که طراوات خاصی به آن منطقه داده.

این روزها اگرچه از اوج گرمای تابستان کاسته شده، اما هنوز سفر به مناطق ییلاقی و خنک دلچسب است. غار یخی چما واقع در استان چهارمحال و بختیاری در واقع یک یخچال طبیعی و دائمی است.

میمند روستایی است در جنوب شرقی ایران با تاریخ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ ساله که در ۳۸ کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان شهربابک دراستان کرمان واقع شده است. وسعت این روستا ۴۲۰ کیلومترمربع است و بین شهرهای یزد، کرمان و شیراز قرار دارد.

روستایی از توابع بخش «بندپی» در غرب شهرستان بابل در استان مازندران است.یکی از مرتفع ترین روستاهای ییلاقی استان مازندران به شمار می رود که از سطح دریا حدود ۳۷۰۰ مـــتر ارتفاع دارد.

غار «قلاپیکه» یا «قلعه پوکه» در نزدیکی مسیر اصلی جادهٔ مهران - دهلران در ارتفاعات «انار» در شهرستان دهلران واقع شده است.

معمولا قبل از سفر برای هر مسافری پرسش هایی پیش می آید که دانستن پاسخ آنها در مطلوب کردن سفر بیشتر کمک می کند. درباره سفر به کیش نیز سوالاتی وجوددارد که در این شماره و شماره های …

از سرریز پساب دو واحد از مزارع شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن به نام‌های میرزا کوچک‌خان و امیرکبیر در مسیر اهواز به خرمشهر تالابی به وسعت ۱۸ هزار هکتار پدید آمده است. این …

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۳۳۲ دانستنی

وبگردی