آفتاب

دانستنی های داروها

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۵۶۵ دانستنی

خیلی از افراد تا یک دندان درد یا گلو درد ساده سراغ شان می آید، راهی داروخانه می شوند و یک کیسه پر از دارو می گیرند که در بین این داروها چند ورق آنتی بیوتیک هم هست. آنتی بیوتیک ها با اینکه داروهای مهمی هستند، در صورت مصرف بی رویه یا نادرست، می توانند همان قدر مضر باشند. در ادامه بیشتر بخوانید:

معروف ترین دارویی که در این بین توسط دانش آموزان و دانشجویان در ایام منتهی به امتحانات مورد مصرف قرار می گیرد متیل فنیدیت نام دارد که در بازار به نام ریتالین فروخته می شود

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که طب سوزنی در برخی موارد می تواند یک جایگزین بی خطر و موثر برای داروهای ضد درد در مراکز فوریت های پزشکی در بیمارستان ها باشد.

درحالیکه شواهد روشن و قطعی از وقوع واکنش شبه دی سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و اتانول کم است، اما تا زمان مشخص شدن بی خطری تجویز همزمان این دو دارو، باید با دقت به محتویات محلول های خوراکی توجه کنید و از مصرف فرآورده های حاوی اتانول در طول درمان با مترونیدازول و به مدت حداقل3 روز پس از قطع آن اجتناب کنید.

محققان انگلیسی در یک مطالعه جدید نتیجه گرفتند که خطرات مصرف آسپرین برای افراد مسن بسیار دستکم گرفته شده است، به واقع مصرف آسپرین خطر ابتلا به یک خونریزی داخلی بالقوه کشنده را در سالخوردگان در قیاس با بیماران جوان ده برابر بیشتر افزایش می دهد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان هشدار جدی نسبت به نسخه پیچی های خودسرانه برای روزه داری ، افزود: متاسفانه این موضوع در بیشتر بیماران ، منجر به بروز بیماری های گوارشی ازجمله آسیب جداره معده و از همه مهمتر باعث بروز تداخلات دارویی جدی و حتی مسمومیت می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا بر ضرورت اعلام عوارض این دارو تاکید می کند. این تصمیم سازمان مبتنی بر داده های بدست آمده از دو آزمایش بالینی بزرگ است که نشان می دهد قطع عضو در بیماران دیابتی مصرف کننده کاناگلیفلوزین در مقایسه با گروه دارونما دوبرابر بود.

متأسفانه استفاده خودسرانه از دارو به بخشی از سبک زندگی ما ایرانی ها تبدیل شده و حتی هشدار پی در پی پزشکان در این سال ها نیز نتوانسته مانع از آن شود که هر یک از ما داروخانه ای کوچک در گوشه کمد یا کابینت آشپزخانه مان نداشته باشیم.

فاموتیدین را می توان با یا بدون غذا با شکم خالی مصرف کرد. درمان با فاموتیدین معمولاً حدود 8 هفته ادامه می یابد.

قطعا خوردن میوه و سبزیجات به همه ما توصیه می شود، اما خوردن تعدادی از میوه و سبزیجات همراه دارو اصلا خوب نیست و تاثیر آن دارو را از بین می برد.

بعضی از داروها می توانند باعث ایجاد یا تشدید بالا رفتن قندخون شوند و باید با احتیاط فراوان در افراد دیابتی مصرف شوند

امروزه پرمصرف ترین داروی تب بر استامینوفن است که امکان تهیه آن به صورت بدون نسخه از داروخانه ها ممکن است. برای کودکانی که کمتر از یک سال سن دارند معمولا از قطره استامینوفن به عنوان تب بر استفاده می شود.

تداخل دارویی یک تهدید جدیِ روزانه برای افراد مسنی است که مجبور هستند از داروها و مکمل های مختلف استفاده کنند.یک دارو می تواند در تاثیرگذاری سایر داروها و نحوه کاربرد آنها در بدن اختلال ایجاد کند.

معمولا در طب مدرن، آنتی‌بیوتیک‌ها درمانگر همه دردها شناخته می‌شوند. هرچند کاربرد این آنتی‌بیوتیک‌ها در طول حدود ۸۰ سال گذشته موفقیت زیادی داشته است، اما تحقیقات نشان می‌دهد مصرف این داروها بدون عواقب نیست.

کسانی که به طور مرتب آسپرین مصرف می کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، به ویژه روده و معده قرار دارند.

مصرف مرتب ایبوبروفن می‌تواند تا ۲۴ درصد احتمال سکته قلبی را افزایش دهد.داروهایی بر پایه دیکلوفناک نیز همین تأثیر را دارند.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۵۶۵ دانستنی

سرگرمی

وبگردی