آفتاب

دانستنی های تعلیم و تربیت

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۹۳۵ دانستنی
لجبازی

یکی از مسائلی که بین کودکان و نوجوانان مشاهده می‌شود لجبازی آنهاست. لجبازی رفتاری نامطلوب است که به شکل آسیب رساندن به خود و دیگران، دشنام‌گفتن، گریه‌کردن، فریاد کشیدن و شکستن وسایل به چشم می‌خورد. این رفتار در حد کم طبیعی است، اما اختلالی وجود دارد به نام اختلال لجبازی و نافرمانی (ODD) که مهم‌ترین مشخصه آن نافرمانی بیش از حد است.

جامعه ستیزی

جامعه ستیز فردی است که نسبت به حقوق دیگران کاملاً بی‌تفاوت بوده و از آن تعدی کرده و از پیروی از هنجارهای اجتماع امتناع می‌کنند. ویژگیهای زیادی هستند که به شناسایی رفتار جامعه ستیز کمک می‌کنند.

دستشویی رفتن در کودکان

عادت دستشویی رفتن کودکان برایتان کابوس نباشد! جلب کردن اعتماد کودک دلبندتان برای این عادت در روز و شب، یکی از نقطه های مهم این سن است. برای ایجاد این رفتار، و برای تکمیل سن و رشد رفتاری کودک صبوری کنید تا آماده شود. برای دختر بچه ها ۲ تا ۲٫۵ سالگی و برای پسر بچه ها سه سالگی یا کمی بیشتر زمان مناسب برای این عادت است.

ارتباط با کودکان

والدین اکثراً به شوخی می‌گویند که فرزندان آن‌ها هیچ حرفی را نمی‌شنوند، به جز چیزی که نمی‌خواهید آن‌ها بشنوند این مقاله راه های موثر ارتباط با کودکان را به شما آموزش می دهد.

تعلیم و تربیت

یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی والدین می تواند ذهن کودک را مدت ها درگیر کرده و او را سرخورده کند. این نکته را در ذهن داشته باشید که واژگانی که آزاردهنده هستند هرگز از ذهن پاک نمی شوند و جبران آن سخت است.

تربیت جنسی فرزندان

کودکان و والدین در مورد سوء‌استفاده جنسی چه می‌دانند؟ در سطح کلان جامعه درباره سوء‌استفاده جنسی کم صحبت می‌شود چون عده‌ای می‌گویند نباید جامعه را نگران کنیم؛ در حالی که مطرح‌شدن بحث پیشگیری از انواع کودک‌آزاری جامعه را آگاه‌تر و مجهزتر می‌کند تا افراد از نظر علمی و عملی بتوانند جلو عوارض کودک‌آزاری را بگیرند و کودکان را توانمندتر کنند.

تربیت کودک

گاهی اوقات والدین برای تربیت کودک خود جملاتی را می گویند، بدون آنکه درباره اثرات خوب یا بد این جملات در کودکان خود فکر کرده باشند. در این نوشتار با جملاتی بو و ناخوشایند از این دست آشنا می‌شوید.

مهدکودک

بیشتر پژوهشگران معتقدند که در صورت وجود مهدکودکی مناسب، کودکان از ۳ سالگی آمادگی ورود به این محیط را دارند. با این حال پذیرش ورود به مهدکودک گاه برای کودک آن قدرها نیز آسان نیست.

تربیت اخلاقی کودک

پدر مادرها و معلم‌ها می‌دانند همین هفت راهنمای ساده چقدر در تربیت روزمره‌ی بچه‌ها کاربرد و مصداق دارد. متاسفانه بعضاْ در عمل با هدف تربیت اخلاقی خلاف این توصیه‌ها پیاده می‌شود و شخصیت اخلاقی کودکان را خود والدین، ناخواسته، تخریب می‌‌کنند.

تربیت‎کودک

کودکان باید به طور کامل با حد و حدود و خط قرمزها آشنا باشند و به وضوح بدانند چه کارهایی پذیرفته و کدام یک غیر قابل قبول هستند. با تعیین حد و حدود برای فرزندتان مشخص می کنید، از وی چه انتظاری دارید و محدوده آزادی عمل او تا کجاست.

پول توجیبی

کودکان شاهد فرآیند هزینه کردن از سوی والدین برای رفع نیازها هستند. آنها هرچند در این روند با کارکرد پول آشنا می‌شوند، اما تا زمانی که خود منابع مالی را در اختیار نگیرند و به هزینه کردن اقدام نکنند نخواهند توانست به عنوان یک عضو جامعه، نقش اقتصادی و اجتماعی خود را ایفا کنند.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۹۳۵ دانستنی