آفتاب

روش کار لایه ذخیره سازی ترون چگونه است؟ترون یک بلاک چین منبع باز، غیر متمرکز و دارای قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند است. ترون نیز مانند هر بلاک‌چین دیگری، برای تصمیم‌گیری در شبکه از یک سازوکار اجماع استفاده می کند. با این حال، برخلاف بیت‌کوین و اتریوم سابق، از اثبات سهام استفاده می‌کند. سازوکاری که به عنوان یک جایگزین سبزتر برای الگوریتم اثبات کار شناخته می‌شود.

بلاک‌چین ترون از یک توکن بومی به نام ترونیکس (TRX) به عنوان ابزار پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کند. بنیاد ترون، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور که در سال ۲۰۱۴ توسط جاستین سان تأسیس شد، سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۷ شبکه ترون را راه‌اندازی کرد و به اداره آن مشغول شد. در اواخر سال ۲۰۲۱، جاستین سان شرکت ترون را ترک کرد تا به عنوان سفیر گرانادا در سازمان تجارت جهانی حضور یابد. همچنین، ترون تنها بلاک‌چین همکار با سامسونگ است. شبکه ترون 3 لایه دارد؛ لایه ذخیره سازی در ترون برای تقسیم‌بندی داده‌های بلاک چین (سوابق تاریخچه بلاک چین) و داده‌های وضعیت آن (که وضعیت قراردادهای هوشمند را حفظ می‌کند) طراحی شده است. با ما همراه باشید تا در مورد لایه‌های شبکه ترون اطلاعات بیشتری به دست آورید.

معماری ترون

وایت‌پیپر ترون، معماری این شبکه را متشکل از یک طرح سه لایه را به نام‌های لایه ذخیره سازی، لایه هسته و لایه برنامه ترسیم می‌کند. تعریف این لایه‌ها به شرح زیر است:

لایه هسته (Core Layer): عملیات بنیادی‌ای که پروتکل زیربنایی بلاک‌چین ترون را تشکیل می‌دهد، توسط لایه هسته انجام می‌شود. هدایت سازوکار اثبات سهام تفویض شده که در ترون برای ایجاد بلوک‌های جدید به زنجیره استفاده می‌شود، یکی از مسئولیت‌های اصلی لایه هسته است. سازوکار اجماع اثبات سهام تفویض‌ شده (Delegated-Proof-Of-Stake یا به اختصار dPoS) الهام‌بخش اصلی سیستم است. این لایه همچنین مسئولیت قراردادهای هوشمند و مدیریت حساب سیستم را نیز بر عهده دارد.

لایه ذخیره‌سازی (Storage Layer): لایه ذخیره‌سازی ترون به گونه‌ای طراحی شده‌ است که نیازهای پیچیده‌تر در زمینه ذخیره‌سازی داده را با تغییر چشم‌انداز معماری بلاک چین ترون، برآورده کند. این لایه برای استفاده به عنوان یک سیستم قوی ذخیره‌سازی توزیع‌ شده داده‌ها طراحی شده‌ است که سطح بالایی از ثبات و امنیت را ارائه می‌دهد.

لایه برنامه (Application Layer): لایه برنامه به گونه‌ای ساخته شده است که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با استفاده از آن بتوانند با زیست‌بوم ترون ارتباط برقرار کنند. بلاک‌چین ترون پتانسیل زیادی برای پشتیبانی از برنامه‌های جدید ایجاد شده بر روی سکوی خود دارد. زیرا سازوکار یکپارچه اختصاصی خود را برای قراردادهای هوشمند طراحی کرده‌ است. همین حالا تعداد قابل توجهی کیف پول و برنامه غیر متمرکز در شبکه ترون پشتیبانی می‌شود. صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال جاست سواپ (Just Swap)، سومین برنامه غیر متمرکز محبوب در اکوسیستم ترون، یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها در صنعت است. پروژه قابل توجه دیگر، سان یا خورشید (Sun) نام دارد. یک پروژه دی‌فای که به کاربران امکان می‌دهد ترون یا همان ارز دیجیتال TRX را برای استخراج به اشتراک بگذارند و در ازای آن توکن‌های TRC-20 را دریافت کنند.

مزایای ترون (TRX)

۱. تراکنش‌های سریع: ترون نه اولین اما یکی از سریع‌ترین بلاک‌چین‌های موجود حال حاضر است. ترون نسبت به بلاک‌چین‌هایی مانند اتریوم یا بیت کوین کاربر پسندتر است. زیرا با سرعت تراکنش ترون که ۲۰۰۰ بر ثانیه است، تراکنش هر کاربر حداکثر در ۳ ثانیه نهایی می‌شود. علاوه بر این، پردازش سریع تراکنش‌ها برای هدف استفاده اصلی ترون به عنوان بستری برای انتشار سرگرمی و مطالب، کمک‌کننده و مفید است.

۲. کارمزد پایین: هزینه‌های تراکنش در ترون فوق‌العاده کم است. از آنجایی برای انجام هر تراکنش ترون باید ۰.۰۰۰۰۰۵ دلار بپردازید، عملا کارمزدی وجود ندارد و تراکنش‌ها رایگان هستند. موفقیت ترون در راه‌اندازی شبکه‌ اصلی خود و پذیرش گسترده ارز دیجیتال TRX توسط معامله‌گران و طرفداران، در نهایت نشان‌دهنده این است که آیا تراکنش‌ها برای همیشه با همین کارمزد انجام خواهد شد یا خیر.

۳. تیم و نقشه راه توسعه فوق العاده: ترون تیمی فوق‌العاده پشت خود دارد که احتمالاً یکی از بزرگترین مزایای آن است. در واقع، این پروژه در حال حاضر توسط برخی از باهوش ترین و امیدوارکننده ترین افراد در چین، با هدف حیاتی بهبود مستمر ترون در حال کار است.

۴. مقیاس‌پذیری بالا: شبکه ترون تعداد بسیار زیادی از تراکنش‌ها را در یک آن فعال می‌کند. ادعا می‌شود که ترون می‌تواند ۲۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. در سایت رسمی ترون آمده‌است که این شرکت برنامه‌هایی دارد تا توان تراکنش بر ثانیه شبکه ترون را به ده‌ها هزار برساند.

۵. مورد استفاده ویژه: ترون یک بلاک‌چین بسیار منعطف است که می‌تواند برای پشتیبانی از چندین توکن، عملکرد دی‌فای و واریز ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، کاربرد اصلی آن انتشار غیر متمرکز رسانه‌ها و محتواهای سرگرمی است. این امر ترون را از دیگر بلاک‌چین‌ها متمایز می‌کند و آن را به یک وزنه سنگین و مدعی ظهور به‌عنوان یکی از رهبران بازار تبدیل می‌کند.

۶. دموکراسی: کاربران ترون این امکان را دارند که با رای دادن به ابر نمایندگان، ۲۷ کاربر اصلی که به تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید مشغول هستند را تعیین کنند. البته برای به دست آوردن حق رای لازم است که توکن‌های TRX خود را از طریق ترون اسکن، در شبکه قفل کنند. ابر نمایندگان افرادی هستند که ۹۹۹۹ توکن TRX یا بیشتر را در شبکه قفل کرده‌اند.

رقبای ترون

ارز دیجیتال ترون برای اینکه به یکی از رهبران اصلی بازار تبدیل شود، با رقابت سختی در فضای ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک‌چین روبرو است. برخی از رقبای اصلی شبکه ترون عبارتند از:

۱. اتریوم (Ethereum): اتریوم با ارتقاء خود و کوچ به شبکه اتریوم ۲.۰ سازوکار اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد، مقایس‌پذیری خود را بالا برد و تقریباً مزیت رقابتی ارز دیجیتال ترون را خنثی کرد. همچنین، از آنجایی که این پروژه بالغ‌تر از شبکه ترون است، یکی از بزرگت‌رین رقبای آن است.

۲. سولانا (Solana): این بلاک‌چین تقریباً تمام قابلیت‌های اتریوم را به روشی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر و به صرفه‌تر ارائه می‌دهد. در حال حاضر یکی از سریع ترین بلاک‌چین‌های موجود با توان انجام ۶۵,۰۰۰ تراکنش در ثانیه است.

۳. بیت گرت (Bitgert): در حال حاضر سریع ترین بلاک چین است. این بلاک چین توانایی پردازش ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. همچنین از استقرار قراردادهای هوشمند با کارمزد تراکنش تقریباً صفر پشتیبانی می‌کند.

۴. کاردانو (Cardano): نقطه قوت اصلی کاردانو، تحقیق و توسعه و بررسی همتایان از طریق روش‌های مبتنی بر شواهد است. این باعث می‌شود بلاک‌چین آن بسیار ایمن و پایدار باشد. در حال حاضر قدرت پردازشی در حدود ۲۵۰ تراکنش در ثانیه را دارد.

با توجه به اطلاعاتی که از مزایای ترون و کارکردهای آن به دست آوردید، اگر علاقه به خرید ترون دارید می‌توانید برای مشاهده لحظه‌ای قیمت ترون و همچنین کسب اطلاعات بیشتر از این پروژه جذاب به والکس مراجعه کنید.وبگردی