آفتاب

چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهمهفتمین جلسه مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم صبح امروز، سه‌شنبه آغاز شد.

ایلنا: هفتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل با اعلام محمدباقر قالیباف و با دستور بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم آغاز شد.

دستور کار این جلسه بررسی صلاحیت ۸ وزیر باقیمانده به شرح زیر است:

- سیدرضا فاطمی امین (صنعت ،معدن و تجارت)

 - محمدعلی زلفی گل (علوم، تحقیقات و فناوری)

- محمدمهدی اسماعیلی (فرهنگ و ارشاد اسلامی)

- احمد وحیدی (کشور)

- سید عزت الله ضرغامی (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

- جواد اوجی (نفت)

- علی اکبر محرابیان (نیرو)

- سیدحمید سجادی هزاوه (ورزش و جوانان)

گزارش کمیسیون صنایع درباره برنامه‌های پیشنهادی وزیر صمت قرائت شد

 روح الله عباسپور در جلسه علنی صبح امروز ( سه شنبه) مجلس گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را قرائت کرد.

به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس  برنامه‌های فاطمی امین تا حدودی با اسناد بالادستی منطبق است  و کمیسیون متبوعش صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را تایید کرده است.

متن گزارش به شرح زیر است:

گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

با سلام و احترام

مستند به ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به پیوست گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود.

عزت الله اکبری تالارپشتی

رئیس کمیسیون صنایع و معادن

۱- شرح استعلام:

از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه عالی دفاع ملی که مدرک های ایشان از این ناحیه اخذ شده است.

کارشناسی در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه فردوسی مشهد

کارشناسی ارشد در رشته مهندسی سیستم های اقتصادی از دانشگاه علم و صنعت

مقطع دکتری در رشته مدیریت راهبردی مورد تائید قرار گرفته است

شرح تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون:

مهم ترین برنامه ها و راهبردها و تعهدات وزیر پیشنهادی در ارتباط با موضوعات تخصصی کمیسیون صنایع عبارتند از:

اصلاح ساختار تولید و تجارت

ارتقاء همکاری های بین بنگاهی

مدیریت زنجیره های تامین

اصلاح ساز وکارهای بازار و تنظیم بازار

برنامه های کوتاه مدت که شامل موارد سه گانه زیر است:

بهبود تنظیم بازار

افزایش صادرات

پشتیبانی و رفع موانع تولید در دو سطح عمومی و ویژه

پروژه های تحول:

در کنار راهبردها و برنامه های فوق الذکر ۳۶ پروژه تحول در قالب زیر نیز در نظر گرفته شده است که به طور مبسوط برنامه ها آمده است اما به دلیل ذیق وقت فقط سرتیتر برنامه ها را اعلام می کنیم.

پروژه های زیرساختی توانمندسازی، پروژه های تحول و هماهنگی صنایع کشور، صنایع برق آبی، خودروسازی، لوازم خانگی، ماشین سازی و صنایع معدنی و پروژه های تکمیلی و آمایشی.

بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی: برنامه های ارائه شده فوق الذکر از لحاظ کارآمدی، تحول گرایی، مسئله محوری، چابک سازی، توازن بخشی و منطقه ای و توجه به پیشرفت شتابان مناسب است.

انتخاب برنامه های ایشان با برنامه های بالادستی:

تدبیر برنامه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۳۷ درصد از برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق و ۳۷ درصد موارد همسو است یعنی ۷۴ درصد؛ نتایج حاصله نشان می دهد که ۲۶ درصد به احکام اشاره ای نشده است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی با توجه به تحصیلات، سابقه اجرایی و حرفه ای و هم راستایی با جهت گیری های رئیس جمهور:

صلاحیت ایشان مورد تائید می باشد.

نتیجه گیری:

در خصوص توانمندسازی ایشان برای تصدی وزارت صنعت، معدن وتجارت رأی گیری به عمل آمد و صلاحیت ایشان با اکثریت مطلق آراء مورد تائید قرار گرفت.

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره برنامه پیشنهادی وزیر صمت؛ برنامه فاطمی‌امین با اسناد بالادستی منطبق است

 غلامرضا مرحبا در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را قرائت کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت با اسناد بالادستی منطبق است.

متن این گزارش به شرح زیر است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام احترام؛

مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به ‌پیوست گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سید رضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می‌شود.

محمد رضا پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی

گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص  بررسی صلاحیت و برنامه¬های

آقای سید رضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

مقدمه:

به استناد اصل (۱۳۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه فهرست وزرای پیشنهادی توسط  رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به منظور اخذ رای اعتماد از مجلس و با عنایت به اجرای ماده (۲۰۲) قانون آیین‌نامه داخلی، برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برای بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر و تطبیق آن با با اسناد بالادستی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و با توجه به ماموریتهای کمیسیون اقتصادی که براساس ماده (۴۸) قانون آیین نامه داخلی مجلس در حوزه امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی فعالیت می‌کند، این کمیسیون، نتیجه اقدامات و ارزیابی‌های خود را ذیل این گزارش در شش بخش زیر به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌نماید.

۱- شرح استعلامات: (مدرک، سابقه ایثارگری)

کمیسیون اقتصادی طی نامه شماره ۴۳۴۰۸ مورخ ۲۳/۰۵/۱۴۰۰ سوابق تحصیلی آقای سیدرضا فاطمی امین را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام نمود که این وزارت طی نامه شماره ۱۱۳۲۰۴/۷ مورخ ۲۵/۰۵/۱۴۰۰ مراتب فارغ‌التحصیلی وزیر پیشنهادی را در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی از دانشگاه علم و صنعت ایران تایید نمود.

لازم به ذکر است از سوی وزیر پیشنهادی سابقه ایثارگری ارائه نشده است.

۲- تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در جلسه مورخ ۲۳/۰۵/۱۴۰۰ کمیسیون اقتصادی

-  ساماندهی وضعیت تجارت خارجی با تدوین برنامه ضربتی برای اصلاح برنامه های تجاری با شرکای بزرگ اقتصادی

-  تسریع در انتصاب رایزنان بازرگانی ایران برای ده کشور برتر تجاری

- اصلاح نظام قیمت گذاری و حذف قیمت گذاری

- تامین به موقع کالاهای اساسی و تنظیم بازار آن براساس دستورالعملهای دولت مبتنی بر قوانین مصوب مجلس

- مدیریت بازار ارز ناشی از صادرات غیرنفتی با اولویت واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای به منظور تولید و صادرات بیشتر

- جهش در ایجاد و تقویت بازارهای صادراتی محصولات کشور

- اولویت گذاری، تنظیم گری و تسهیل فعالیت بخش خصوصی و بنگاه‌های کوچک و متوسط

- همکاری مؤثر در اصلاح قوانین تشکلهای بخش خصوصی (اتاقهای تعاون، اصناف و بازرگانی که در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار دارد)

- بهره گیری هرچه بیشتر و تقویت بازار سرمایه با تاکید بر ظرفیت بورس‌های کالایی

- ارائه برنامه جامع جهت تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی خرد و متوسط

- ارائه برنامه پیشنهادی جهت اصلاح مالیات واحدهای تولیدی

- خروج (مالکیتی و مدیریتی) وزارت صنعت، معدن و تجارت از بنگاه‌داری دولتی با اجرای کامل سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی

- مدیریت جامع تنظیم بازار از طریق اجرای قوانین و مقررات موجود

۳- بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی

ارزیابی کمیسیون اقتصادی از بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی در حوزه تجارت داخلی و خارجی با توجه به ماموریتهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که این برنامه‌ها در صورت عملیاتی شدن، در سطح قابل قبول قرار دارد.

۴- انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی

بررسی‌های کارشناسی کلیات برنامه مکتوب و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی حاکی از انطباق موارد مذکور با اسناد بالادستی است؛ البته در مواردی از جمله «احکام قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور» و برخی سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نظیر «سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» و «پدافند غیرعامل» خلاء اعلام سیاست‌های مورد نظر برای اجرا وجود دارد.

۵- نتیجه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت،‌ معدن و تجارت

با توجه به برنامه های مکتوب‌ارائه شده، سوابق علمی و اجرایی و استماع توضیحات و پاسخ‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی، اعضای محترم کمیسیون اقتصادی در جلسه مورخ ۲۳/۵/۱۴۰۰ آقای سید رضا فاطمی امین را با اکثریت آرا به عنوان گزینه مقبول وزارت صنعت، معدن و تجارت ارزیابی نمودند.

 ۶- اولویتهای پیشنهادی کمیسیون

انتظار می‌رود وزیر صنعت، معدن و تجارت علاوه بر تعهد به اجرای تعهدات مکتوب در برنامه و تعهدات شفاهی ارائه شده در کمیسیون، با نقش‌آفرینی مژثر و با اجرای قوانین معطل مانده اقتصادی به سمت اصلاح و اجرای موارد زیر گام بردارد:

- بازنگری در ماموریتهای رایزنان بازرگانی خارج از کشور و تدوین آیین نامه جدید برای اثر بخشی و کارآمدی رایزنان

- تدوین برنامه جامع با همکاری وزارت امور خارجه برای ارتقای جایگاه رایزنان بازرگانی در دیپلماسی اقتصادی

- ایجاد ظرفیتهای مناسب برای ایجاد نمایشگاههای دائمی محصولات ایرانی درخارج از کشور با اولویت ده کشور برتر دارای تعاملات تجاری

- جداشدن از بنگاه داری به روش مستقیم و غیر مستقیم در عرصه اقتصاد ملی در حوزه هایی همانند خودرو،‌ صنایع بزرگ،‌ معادن و سایر موارد مشابه

- اصلاح سیاست‌های تجاری و تعرفه‌ای به‌منظور ارتقای کیفیت و رقابت‌پذیر ساختن کالاهای تولید داخل برای صادرات؛

- توسعه تعاملات اقتصادی و فناوری با سایر کشورها از طریق توسعه بازارهای صادراتی (کالایی و کشوری) خدمات فنی و مهندسی و کالاهای ایرانی؛

- همکاری مؤثر در چارچوب ضوابط و مقررات بازار سرمایه با بورس‌های کالایی با هدف مدیریت بازار داخل و نیز بهره گیری از ظرفیت‌های رینگ‌های صادراتی برای افزایش صادرات کشور

- اجرای کامل قوانین و مقررات تجاری و بازرگانی کشور به ویژه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

- اجرای کامل و بهره برداری مؤثر از سامانه نرم افزاری جامع یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارت؛ شناسایی و رهگیری کالاهای خارجی از بدو ورود تا سطح عرضه؛ شناسه دار کردن کلیه انبارها و مراکز نگهداری کالا؛

- بازنگری و اصلاح مقررات مربوط به صدور کارت بازرگانی برای جلوگیری از تحلفات مربوط

- ارائه گزارش‌های نظارتی دوره ای فصلی در خصوص عملکرد بازرگانی داخلی و خارجی وزارتخانه

«فاطمی‌امین» هیچ برنامه قابل پیاده‌سازی و عملیاتی ندارد/ وزارت صنعت وزیری می‌خواهد که ببُرد و بدوزد

 اردشیر مطهری نماینده مجلس یازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: امروز بنا به وظیفه در پیشگاه نمایندگان و ملت ایران نکاتی چند درباره وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت با هدف کمک به دولت سیزدهم عرض می‌کنم اما در آغاز بهتر است بدانید وضعیت کنونی ما چیست؛ رشد اقتصادی ۱۰ساله اخیر تقریباً صفر بوده است و اقتصاد ایران بعد از ونزوئلا، زیمباوه و سودان بیشترین تورم را در سال ۲۰۲۱ دارا بوده و عبور از تورم ۵۰ درصدی را در حالی تجربه می‌کند که متوسط تورم جهانی ۳.۳۹ است.

وی با بیان اینکه در کشوری هستیم که رشد اقتصادی پایین و تورم بالا را همزمان تجربه می‌کنیم، افزود: طی ۱۰ سال گذشته نرخ رشد سرمایه‌گذاری در بیشتری سال‌ها منفی بوده که خود مانع رشد ظرفیت تولید در سال‌های آتی است و رشد شدید نرخ ارز، جایگزینی ماشین آلات و تجهیزات را دشوار کرده و مهم‌تر از همه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ میزان خالص سرمایه‌گذاری نیز منفی شده است که در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. بر همگان واضح و روشن است که این وزارتخانه به عنوان موتور محرک اقتصادی کشور در دو زمینه تولید و بازار مهمترین رکن برای عبور از شرایط سخت و بحرانی فعلی است.

نماینده مردم گرمسار، آرادان و ایوانکی تصریح کرد: وزارت صنعت معدن و تجارت وزیری می‌خواهد که ببُرد و بدوزد که تصمیم بگیرد نه تصمیم‌های دیگران را نیز قفل کند؛ وزیری می‌خواهد که سرعت عمل و جسارت داشته باشد، این وزارتخانه مرد میدان می‌خواهد. امروز فردی به مجلس معرفی شده که برای تامین کالاهای اساسی مردم، تنظیم بازار و کنترل قیمت اقلام سفره‌های مردم هیچ برنامه قابل پیاده‌سازی و عملیاتی ندارد.

وی خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: بدانید با انتخاب آقای فاطمی امین مطالبه اصلی مردم که تامین کالاهای اساسی و کنترل قیمت‌ها است بر زمین خواهد ماند و موجب ناامیدی بخش زیادی از مردم از این دولت مردمی خواهد شد؛ امروز سیمان ۳۰ هزار تومانی به بهانه قطعی برق به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده و میلگرد از ۲۰ هزار تومان گذشته است؛ همچنین در شرایط بحرانی شیوع کرونا مردم برای تامین کالاهای اساسی و دارو باید در صف‌های طولانی بیاستند. آقای فاطمی امین آیا برای اصلاح قیمت سیمان و میلگرد برنامه دارید و آیا قیمت‌ها به قبل از قطعی برق بازمی‌گردد؟

مطهری خطاب به مجلس گفت: آقایان نماینده و همکاران گرامی در این اوضاع و احوال چه باید کرد؟ آیا می‌توان از این وزارتخانه مهم سَرسَری گذشت؟ آیا با افزایش بحران به علت نبود روحیه اجرایی در آقای فاطمی امین خود در سال آینده مردم معترض شما نخواهند شد؟ یک سال دیگر تک تک مردم شهرستان‌های شما به سراغتان خواهند آمد و شما پاسخگو خواهید بود؛ نه وزیر.

وی با انشایی و نه اجرایی دانستن برنامه وزیر پیشنهادی و با بیان اینکه اصلاً هیچ کار اجرایی در آن نیست؛ برنامه کوتاه مدت فاطمی امین ناامیدکننده است، خطاب به فاطمی امین اظهار داشت: آقای دکتر شما از رشد صادرات در کوتاه‌مدت گفته‌اید، پس چطور از ارز ۴۲۰۰ تومانی این میراث منحوس نگفتید؟ چگونه ممکن است شما دلار جهانگیری را نبینید و در رأس حکمرانی صاحب برنامه باشید؟ اصلا می‌دانید امروز چند میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به چه کالاهایی تعلق می‌گیرد و به چه کالاهایی ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم؟ می‌دانید مجوز اعطای ۸ میلیارد دلاری ارز ۴۲۰۰ تومانی در حال اتمام و دولت قبل به دنبال افزایش آن تا ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: اصلاً شما نمایندگان به مسئول تنظیم بازاری که برای ارز دولتی برنامه نداشته باشد چه می‌گویید؟ مهمترین مشکل امروز صنایع نرخ ارز است و وزارت صمت در تصمیم‌گیری پولی و مالی صاحب کرسی است، اما بازهم برای نقش‌آفرینی در فرآیند خلق و هدایت اعتبار و نقدینگی هیچ نگفته‌اید؛ از کرونا تحریم و دلار جهانگیری هیچ نگفته‌اید و به جای آن در برنامه خود از ده‌ها سامانه نام برده‌اید، راه‌اندازی این سامانه‌ها کار مثبتی است، اما تقلیل حل مسائل پیچیده وزارت صمت به ایجاد سامانه‌های عریض و طویل نه تنها راه حل نیست، بلکه مشکلی بر مشکلات قبلی می‌افزاید؛ فعلاً همان سامانه‌های نیمه کاره وزارت صمت را اصلاح کنید.

نماینده مجلس یازدهم یادآور شد: گفتید اگر ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی پروژه‌ها هزینه کنید دو تا سه میلیون شغل ایجاد می‌شود، شغلی چند حساب کرده‌اید؟ این رقم  چهار برابر نقدینگی کشور است. همچنین بسیاری از پروژه‌های صنعتی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد برای پیش از دهه ۹۰ هستند و اکنون هیچ صرفه اقتصادی برای راه‌اندازی ندارند و راه‌اندازی بسیاری از این پروژه‌ها در شرایط فعلی نه تنها ارزش افزوده جدیدی ایجاد نمی‌کند، بلکه موجب تشدید و ازدیاد ضرر انباشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری صنعتی باید در جهت سیاست‌های صنعتی کشور باشد و سرمایه‌گذاری با این حجم بالا روی پروژه‌هایی که تنها به دلیل پیشرفت فیزیکی اولویت قرار گرفتند به دور از عقلانیت و سیاست‌های کلی بالادستی  است، بیان داشت: برنامه اشتغال‌تان نیز عملی نیست؛ آقای فاطمی‌امین در برنامه خود گفته‌اید ایجاد کانال مالی و بانکی دوجانبه با کشورهای اولویت‌دار و هدف یا تعیین مهلت سه ماهه برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده محصولات صادراتی را اجرایی خواهید کرد، برادر عزیز با وظایف وزارت صنعت آشنا هستید؟ وظایف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را می‌خواهید انجام دهید، در حالی که از ارائه برنامه برای وزارت‌خانه خودتان بازمانده‌اید. خوب است که با دستگاه‌های دیگر هم‌افزایی کنید تا تولید رونق پیدا کند اما برای وظایف خودتان برنامه اجرایی عملیاتی بگویید.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: وزارت صمت روی کاغذ نیست و روحیه اجرایی می‌خواهد. گفتید مجوزهای کسب و کار را ساماندهی می‌کنید و سامانهمحور مجوزهای زائد را کم می‌کنید. آقای فاطمی امین این‌ها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی وظیفه وزارت اقتصاد است؛ وزارت صمت مجوزهای خودت خودش را سر و سامان دهد. گفتید دو ساله درآمد ارزی کشور را از نفت بی‌نیاز می‌کنید، توسعه زنجیره معدنی و عبور از خام‌فروشی مطالبه همیشگی رهبر انقلاب بوده است و می‌تواند حتی جایگزین جایگزین نفت باشد پس چگونه است که بخش معدن که هم‌پایه نفت قابلیت توسعه و ارزآوری دارد در برنامه شما هیچ جایگاهی ندارد؟ اصلاً برآوردی از ظرفیت توسعه زنجیره معادن دارید، می‌دانید می‌تواند چند برابر نفت ارزآوری داشته باشد؟

وی تاکید کرد: وزیر پیشنهادی امور اقتصاد و دارایی در برنامه خود با اشاره به حذف قیمت‌گذاری دستوری این امر را راهی برای سازماندهی اقتصاد دانست اما در برنامه‌های آقای فاطمه‌امین به قیمت‌گذاری در طول زنجیر ارزش اشاره شده تا دومینوی سود عادلانه‌تر شود، این روش‌های دستوری است که با برنامه وزیر با برنامه وزیر اقتصاد در تعارض است.

این نماینده مجلس گفت: وزیر پیشنهادی گفته می‌خواهد تولید خودرو را به ۳ میلیون خودرو در سال برساند یک میلیون آن را نیز صادر کنید، برادر من مسئله خودروسازی داخلی را درک نکرده‌اید که چنین امر مهمی را در برنامه خود نوشته‌اید؛ آلمان سالانه ۸۰۰ هزار خودرو صادر کرده است. می‌دانید تولید و صادرات ما چقدر است؟ هزار را به یک میلیون می‌رسانید؟ می‌شود بگویید چگونه؟ با توجه به فساد انباشته شده شورای رقابت برنامه شما بیشتر شبیه برنامه دولت روحانی است تا دولت انقلابی.

وی ادامه داد: مردم کاهش قیمت خودروهای داخلی و افزایش خودروهای خارجی را مطالبه می‌کنند برنامه شما پر از حرف‌های کلی است که برای دانشجوهای کارشناسی جذاب و برای استخوان خرد‌کرده‌های صنعت تکراری و کم محتوا است و بوی جمع کردن متن از مقاله‌های دانشگاهی دور از واقعیت را دارد؛ همچنین برای فعالان مردم بازار نیز بدون اشاره به معنای ارز ۴۲۰۰ تومانی کرونا تحریم و بورس کرنا محتوایی نداشت.

مطهری با بیان اینکه برنامه شعاری و دور از واقعیت دردی از سفره مردم تولیدکنندگان و فعالان بازار حل نمی‌کند؛ تصریح کرد: آقایان نماینده وزارت صمت امروز نیاز به یک وزیر عملیاتی میدانی قاطع و دارای جسارت تصمیم‌گیری‌های سخت و بزرگ دارد تا بتواند و مشکلات عدیده غلبه کند و موجبات کاهش تولید را فراهم نماید این وزارتخانه امروز مرد میدان می‌خواهد و فاطمی امین مرد ستاد و سامانه است.

وزیر پیشنهادی صمت بسیار خروجی‌گرا و نتیجه‌محور است/ فاطمی‌امین هم در بخش صنعت و هم در بخش تجارت تجربه دارد

خلیل بهروزی‌فر در موافقت با برنامه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: آنچه از سوی نماینده مخالف مطرح شد در واقع دغدغه ایشان در شرایط موجود بود. با توجه به مشکلاتی که در حوزه‌های مختلف در اشتغال، معیشت و اقتصاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به وجود آمده دغده‌هایی بیان شد و توقع این است که با برنامه‌ریزی درست حل و فصل شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر کالاهای اساسی که در حوزه کشاورزی است و تقریبا با ارز این کالاها تامین می‌شود در حوزه جهاد است؛ وزارت صمت طبق قانون انتزاع از اول مرداد همه این‌ها به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است.

وی افزود: در خصوص بحث ویژگی‌های فردی، وزیر پیشنهادی صمت بسیار خروجی گرا و نتیجه محور است و حرف کلی نمی‌زند و آنچه امروز انتظار داریم توسط وزرا مدنظر قرار بگیرد این است که کلی گویی نکنند. ایشان در این رابطه پروژه‌ها را تعریف کرده و این پروژه‌ها توسط زمان و مکان تعریف شده و نمایندگان مردم می توانند بحث نظارت و کنترل را داشته باشند.

نماینده فومن و شفت گفت: برنامه آقای فاطمی امین دارای چهارچوب مشخص و با برنامه ایشان و اعتقاد عمیق به سیستم نظارت، کنترل و پایش پروژه دارند. وی اشراف کامل بر روی موضوعات اقتصادی کشور دارد، عضو فعال تیم اقتصادی رئیس جمهور هستند و پاکدست و ساده زیست و انقلابی و متعهد و متخصص هستند. هم در بخش صنعت و هم در بخش تجارت تجربه دارند.

وی افزود: وزیر پیشنهادی اتکای قاطعانه به اصول انقلاب و فرهنگ ایثار و جهادی دارند،

فسادستیز است و لازمه مبارزه ایشان با فساد رای قاطع نمایندگان محترم است تا پشتیبانی حاصل کند.

بهروزی‌فر گفت: نقاط قوت برنامه ایشان؛ ساختار و برنامه حاکی از اشراف ایشان بر موضوع و داشتن راهکار ریشه‌ای است، تطبیق برنامه ارائه شده با استاد بالادستی نقطه قوت برنامه ایشان است و از جامعیت برخوردار است و برنامه‌های وزارت را در ۵ سطح برنامه ریزی کرده است.

وی ادامه داد: افزایش صادرات غیر نفتی و تنوع بخشی به روش های تجاری و واردات اقلام ضروری در مقابل صادرات و با استفاده از ارز اشخاص و ایجاد کانال مالی دو طرفه با کشورهای دارای اولویت و استفاده از ظرفیت معاهدات دوجانبه یا چندجانبه و ایجاد قرارداد با کشورهای اولویت دار ایجاد مسیرهای حمل و نقل،  رشد ارزش افزوده صنعت، رشد ارزش افزوده معدن، رشد ارزش افزوده بازرگانی و اشتغال و تولید خودرو و تولید لوازم خانگی بزرگ و حفاری های اکتشافی معادن، استخراج معادن و صادرات غیرنفتی و پوشش یکپارچه و ردیابی کالا و پیچیدگی اقتصادی از برنامه آقای فاطمی امین است.

بگذاریم «فاطمی‌امین» به وزارت‌خانه برسد؛ قصاص قبل از جنایت نکنیم

سید کاظم موسوی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲ شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت سیدرضا فاطمی امین گفت: از آقای رئیسی تشکر می‌کنم که یک کابینه مجهز، مسلط و پای کار انقلابی به مجلس انقلابی فرستادند.

نماینده اردبیل ادامه داد: من به عنوان یک طلبه ضعیف در جمع این افراد فرهیخته، انسان‌های شریف، انسان‌های بزرگوار و فرماندهان جبهه و جنگ بودم. دوستان و همکاران عزیز من، خواهران عزیز برادران بزرگوار وزارت صمت وزارت بزرگی است، عریض و طویل است، ما باید برای کشور به معنای واقعی فکر کنیم که وزیر پیشنهادی محترم جناب آقای دکتر فاطمی امین بهترین گزینه است.

وی ادامه داد: جناب آقای فاطمی‌امین جوان انقلابی و تحول‌گرا است. در  ارتباط با فرمایش حضرت آقا در سیاست‌های کلی صنعت که افزایش توان رقابت‌پذیری صنعت را مطرح کردند جناب آقای فاطمه امین برنامه‌های خوبی دارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: دختران حضرت شعیب به پدرشان گفتند از حضرت موسی استفاده کن. ‌۲ شاخصه دارد؛ قوی و امین است. دختران شعیب اگر می‌گفتند «فانه فاطمی الامین»، همه‌اش تمام شده بود.

موسوی افزود: سیاست‌های رهبری در صنعت انسجام و تعامل منطقه‌ای از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و زیربناها و برقراری مشوق‌های متناسب با رعایت اصول آمایش سرزمینی و امنیتی است، لذا این برادر عزیز حتما جهت ایجاد توازن در منطقه بر اساس آمایش سرزمینی برنامه‌های خوبی را ترسیم فرموده‌اند و مجلس به این نکات توجه کردند و در کمیسیون‌ها این مسائل چکش‌کاری شده است امیدوارم انشاءالله در حوزه خودرو، در حوزه معادن فلزات و در حوزه مرتبط با کالاهای اساسی و معیشت مردم توجه ویژه‌ای به این موضوع شود.

وی گفت: مردم ما در این دوران گرفتار ویروس منحوس کرونا شدند، واحدهای تولیدی ما در کشور خوابیده است ما باید به وزیر پیشنهادی وزارت رأی بدهیم بعد نگاه کنیم چه انجام داده است، قصاص قبل از جنایت که نمی‌شود.

با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ایم/ کجا انقلاب به ما مجوز داده که وکیل‌الدوله شویم/ طرح ویژه خودروی وزیر پیشنهادی ابهام دارد

 احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مقام مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: ما در یک سال و نیم اخیر به مردم حوزه‌های خود در مورد نابسامانی‌های حوزه خودرو صنعت و بازار کالاها گفتیم که کارنامه دولت خوب نیست، مرد عمل نیستند حامی رانت و پر ادعا هستند .... آیا امروز که ورق برگشته است این گزینه‌ها را در مقابل خود می‌بینید اگر این موارد نباشد رای اعتماد بدهیم در غیر این صورت نباید رای بدهیم.

وی ادامه داد: امروز به مردم نشان دهیم که این قوه انقلابی مجلس است و همانند فرمایش امام هنوز مجلس در راس امور است در این  شرایط بالاترین کمک ما به دولت آقای رییسی به عنوان مجلس انقلابی این است که ذره‌ای از وظایف خود کوتاهی نکنیم. فراموش نکنیم که اگر وزرا ناکارآمد باشند پاسخگوی آن ما هستیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مورد وضعیت وزارت صمت اظهار داشت: این وزارتخانه تنظیم بازار شیر، روغن، خودرو، مصالح ساختمانی، واردات و صادرات یا به عبارت دیگر تنظیم بازار 80 میلیون ایرانی را بر عهده دارد. همین یک سال پیش ما وزیر صمت آقای روحانی را تغییر دادیم و حالا پرسش این است که آیا آقای فاطمی کارآمدی لازم برای اداره این وزارتخانه مهمه و تاثیرگذار را دارد که سفره مردم تا بازار خودرو در گروه تصمیمات آن است؟ اگر دارد رای اعتماد بدهیم در غیر این صورت خیر. در همین روزهای اخیر خودرو و لوازم خانگی افزایش چشمگیر داشته است.

وی ادامه داد: در واکاوی برنامه ایشان نمره 55.5 از 100 داده شده است به طوری که برخی از سرفصل‌های این برنامه مانند طرح ویژه خودرو در شش ماه آینده و ایجاد کانال مالی و بانکی با کشورهای هدف دارای ابهام است آیا این طرح‌ها دارای پشتوانه بوده یا خام است؟ شما بالغ بر 30 سامانه را تعریف کردید که اینها به عنوان ابزار هستند آیا زمان لازم را برای اجرای آنها را داریم؟ سال‌هاست که اتصال سامانه اطلاعاتی گمرک به وزارت صمت به رغم تکلیف قانونی اجرا نشده است شما چه ضمانتی را برای اجرای این سامانه‌ها می‌دهید؟

ارکانی خاطرنشان کرد: برنامه شما برای تامین نهاده‌های دامی چیست؟ برنامه شما برای احیای واحدهای تعطیل شده در اثر کرونا چیست؟ چه برنامه‌ای برای انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان دارید؟ شما گفته‌اید که کارت اعتباری 300 هزار تومانی را اجرا خواهید کرد در حالی که ما در سال گذشته که طرح مشابه را اجرا کردیم با رفت و آمدهای زیاد؛ هنوز دولت با اشکالات فراوان آن را اجرا می‌کند، ضمانت اجرایی شما در مورد این کارت اعتباری چیست؟

وی تصریح کرد: ما نمایندگان در خلوت خود بنیشنیم و به این سوال پاسخ دهیم که اگر این گزینه‌ها را آقای روحانی ارایه می‌دادند چه رایی می‌دادیم؛ کجا انقلاب به ما مجوز داده است که مجلس برآمده از خون شهدا را در مقابل دولت تعطیل کرده و وکیل‌الدوله شویم؟ همان موضوعی که قبلا به آن انتقاد کرده‌ایم کجا مجلس انقلاب مجوز دارد که حوزه معیشت مردم را بهدست کسانی بدهد که حتی ما گزینه استانداری استان خود را به او نمی‌دهیم باید توجه داشت که فردا آزمون اعتماد مردم به مجلس است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه افزود: انتظار ما از دولت این است که در حوزه وزرای اقتصادی دقت بیشتری شود و نمایندگان نیز وسواس بیشتری از خود نشان دهند. نباید فراموش کرد که حضرت آقا این مجلس را مجلس امید نامیده است. من صراحتا اعلام می‌کنم که ما نمایندگان با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ایم و انشاالله در انتخاب 19 وزارتخانه نهایت وسواس را به خرج خواهیم داد.

فاطمی‌امین در آستان قدس اقدامات تحول‌گرایانه خوبی انجام داده است

 محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲ شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت سیدرضا فاطمی امین گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مخالفان محترم نکاتی که عمدتاً فرمودند درباره نگرانی‌ها نسبت به برخی از پیشنهادها بود و طبیعی است که برخی بزرگانی که قبلاً در منصب وزارت نبودند هر کسی حتی موافق هم ممکن است پیشنهادها و نظرات تاکیدی و اصلاحی داشته باشد.

نماینده مردم تبریز ادامه داد: اما جناب آقای دکتر فاطمی عزیز، همانطور که برادرمان به خوبی اشاره کردند علاوه بر داشتن قدرت و توان، علاوه بر روحیه تحول‌گرایی، علاوه بر داشتن مهارت‌های ادراکی که جایگاه مهم وزارت در هر کشور و نظامی است عملکرد اجرایی قابل توجه داشتند ایشان در دولت مدتی در ریاست‌جمهوری همکاری داشتند که همکار عزیز نسبت به موفقیت‌های ایشان اشاره کرد.

وی ادامه داد: با اینکه در ریاست جمهوری بودند خودشان ابزارهای مستقیم نداشتند اما موفق شدند در یک  موضوعی که هیچ سابقه‌ای در کشور نداشته است  مثلاً خودروهای دوگانه سوز را از نزدیک صفر به حدود یک میلیون برساند. یا در حوزه خودروهای فرسوده عملکرد قابل قبول آنجا نه با  نظارت مستقیم بلکه به صورت غیرمستقیم انجام دادند.

فرهنگی تاکید کرد: در وزارت صنعت هم مدیریت بخش‌های مختلف را داشته است که من از جزئیات آن می‌گذرم و فقط می‌خواهم اشاره کنم ایشان در هرجایی که بوده موفقیت داشته، در آستان قدس هم اقدامات تحول‌گرایانه بسیار خوبی ایشان انجام داده است، به عنوان مثال یک شرکت دانش‌بنیان موفقی را با وجود ساختار سنتی که در آنجا وجود داشته است راه‌اندازی کرده است و در طول دو سال سرمایه آنجا را به بیش از ۱۰ برابر  یعنی ۳۳ میلیارد تومان رسانده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: ایشان یک نموداری از برنامه‌های خودشان را در کمیسیون ارائه کردند که هر کدام از این‌ها زمانبندی، عدد دارد و حجم دارد و مشخص کرده است به چه میزان در چه مدتی در خودروسازی چه کاری می‌خواهد انجام دهد و در پایان ۱۴۰۰ می‌خواهد چه کاری کند.

بساط رانت‌خواران و سلطان‌ها جمع می‌شود/ برای افزایش ۵ میلیارد دلاری صادرات برنامه داریم/ دولت نباید در قیمت‌گذاری خودرو دخالت کند

 سیدرضا فاطمی امین در جلسه صحن امروز مجلس برای بررسی رای اعتماد به او برای وزارت صمت اظهار کرد: ایران در سال 1404 باید به اهدافی دست یافته باشد که از این جمله می‌توان به جایگاه اول علمی و صنعتی منطقه جنوب غربی آسیا با تکیه بر رشد علمی، رشد اقتصادی، افزایش درآمد و رسیدن به اشتغال کامل اشاره کرد. باید برای این چشم انداز عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم و با تکیه به تمدن نوین اسلامی مرم ایران را به عرش ببریم، تنها راه آن نیز تحقق نوین اسلامی است.

وی افزود: وزارت صمت بسیار متنوع و گسترده است به چند موضوع مهمی که جزو دغدغه نمایندگان بود و به طور ویژه در برنامه‌ها به آن اشاره شده می‌پردازیم؛ نخست تنظیم بازار است: متاسفانه شاهد نوسانات زیادی در بازار هستیم. دولت کجاست؟ اگر دولت اشراف داشته باشد نباید به این جولان قیمت‌ها فضا دهد. دوم تورم است: برای کنترل تورم که یکی از بیماری‌های اقتصاد امروز است نیاز به دو تا سه سال زمان وجود دارد ما برنامه داریم که در سال 1402 میزان تورم را به نصف امروز و بعد به میزان تک رقمی برسانیم. عوامل مهم در تورم نقدینگی، تولید و ارز هستند ما می‌توانیم با اصلاح نظام توزیع نقدینگی را کاهش دهیم.

فاطمی امین با اشاره به سامانه جاتمع تجارت گفت: در سال 92 مجلس وزارت صمت را موظف کرد تا سامانه جامع تجارت را اجرایی کند ما تا آ‌خر امسال این سامانه را کامل می‌کنیم که به معنای مبارزه با رانت، قاچاق و ... است.

وزیر پیشنهادی صمت در مورد برنامه‌های پیشنهادی خود برای تولید بیان کرد: در این زمینه برنامه ما تا پایان سال متمرکز بر تامین قطعات و رفع موانع تولید بخصوص برای کالاهایی که در سبد معیشت مردم موثر هستند است. در مورد نرخ ارز نیز با اجرایی کردن سامانه جامع تجارت و افزایش تولید بازار ارز را تنظیم خواهیم کرد. اقلامی مانند سیمان به قیمت قبلی خود باز می‌گردند البته این موضوع نیاز به همراهی و همکاری مجلس دارد. ساختن ایران کار مشترک همه ما است.

وی با اشاره به تعطیلی و نیمه فعال بودن واحدهای تولیدی تصریح کرد: دولت نباید بنگاه‌داری دارد اما باید بازارسازی انجام دهد، من خود را موظف می‌دانم که در اداره وزارت صمت خود را شریک و احدهای تولیدی بدانم و در این راستا باید بازارسازی کرد. ما رقیب بخش خصوصی نیستیم اگر بخش خصوصی خوب کار کند اشتغال به وجود می‌آید و ما باید از آنها حمایت کنیم. ما باید در بازارهای خارجی و داخلی از طریق تجمیع تقاضا بازارسازی کنیم. ما هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به مجلس می‌دهیم.

وی در ادامه اضافه کرد: یکی از پروژه‌ها تا پایان امسال سامانه قواعد و مجوزها است با این کار حالت خلق‌الساعه از کارها کنار می‌رود و امضاهای طلایی نیز از بین می‌رود. ما برای سال آینده بسته‌های سرمایه‌گذاری آماده می‌کنیم، یعنی پروژه‌ها تعریف و مجوزها صادر می‌شود و سرمایه‌گذار تنها باید انتخاب کند.

فاطمی امین در ادامه خاطرنشان کرد:‌ از موضوعات مورد اهمیت در تولید موضوعات بیمه تامین اجتماعی، مالیات و تامین مالی است گرچه هیچ یک از اینها زیرمجموعه وظایف وزارت صمت نیست ما خود را موظف به پیگیری این موارد می‌دانیم. ما باید این موارد را در دولت پیگیری کنیم شما از من فرافکنی نخواهید دید من معتقد هستم که تمامی مسایل روز خود را باید خودم حل کنم در بین نقدهایی که شد گفته شد که در برنامه‌ها چرا به موضوع مالیات اشاره شده در حالی که جزو وظایف وزارت صمت نیست، علت این موضوع آن است که من وظیفه خود می‌دانم که آن را پیگیری کنم ما به تولیدکنندگان قول می‌دهیم که تحریم‌های دخلی را برداریم و تحریم‌های خارجی را بی‌اثر کنیم.

فاطمی امین یادآور شد: مقام معظم رهبری در خرداد سال جاری فرمودند که محور نجات کشور تقویت تولید است. انشاالله منویات ایشان را اجرا خواهیم کرد و روزی را خواهیم دید که ایشان و مردم از وزارت صمت راضی باشند.

وی در مورد اهمیت بخش صادرات اظهار کرد: صادرات همیشه مهم بوده اما امروز مهم‌تر است. برای اینکه بازار ارز به تعادل برسد ما باید بین سه تا چهار میلیارد دلار بیشتر به بازار تزریق کنیم. اگر بتوانیم رای اعتماد بگیریم به ریز برنامه‌ها تسلط داریم و در بحث صادرات برای نیم سال دوم پنج میلیارد دلار بیشتر هدف‌گذاری کرده‌ایم که می‌تواند بر نرخ ارز و نرخ تورم و نهایتا بر بخش تولید تاثیرگذار باشد. ما در چهار سال اخیر تورم بیش از 25 درصد را تجربه کردیم که بی‌سابقه است؛ با لکوموتیو صادرات می‌توانیم گردش اقتصادی را ایجاد کنیم و این پنج میلیارد دلار را به بخش تولید و تامین قطعات اختصاص دهیم.

وی افزود: یکی از برنامه‌ای ما اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی است. توان بازدارندگی ما در قدرت تولید است و اگر روابط اقتصادی خود با همسایگان راتقویت کنیم می‌تواند به عنوان پیشران قدرت سیاسی و فرهنگی باشد. قدرت اقتصادی ما باید بیشتر از مرزها باشد و برنامه ما مبتنی بر تجارب اثبات شده است.

وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به بخش معدن گفت:‌ این بخش می‌تواند جای نفت را بگیرد در اکثر نقاط کشور معدن داریم یعنی اگر این بخش را توسعه دهیم تونسعه متوازن روی خواهد داد چرا باید پنج هزار معدن تعطیل داشته باشیم؟ چرا باید خام‌فروشی داشته باشیم؟ با برنامه‌هایی که در دست داریم کسانی در حاشیه معادن متضرر می‌شوند تبدیل به منتفع خواهیم کرد.

فاطمی امین با بیان اینکه برای بخش خودرو برنامه 2 ساله و 6 ماهه تامین کردیم، اظهار داشت: با اجرای این برنامه 4 سال دیگر بخش خودرو افتخار ملی خواهد بود. معتقدم ما در زمینه تولید خودرو مشکل فنی نداریم بلکه مشکل، عدم رقابت و پایین بودن تولید است و برای اینکه بتوانیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم باید در ابتدا تولید را بالا ببریم تا افزایش تولید بر قیمت خودرو هم تاثیر بگذارد تا آن را کاهش دهد.

وی تاکید کرد: معتقدم دولت نباید در قیمت‌گذاری خودرو دخالتی داشته باشد و خودرو نباید شامل قیمت‌گذاری دستوری شود.

وزیر پیشنهادی صمت با بیان اینکه در سال 1404 در قله صنعت خودروسازی خواهیم بود، گفت: امروز ما با معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان مواجه‌ هستیم و برای حل این مشکل باید به سمت پیشران‌های اقتصادی برویم و به حوزه‌های ماشین‌های صنعتی و تجهیزات حمل و نقل ورود کنیم.

فاطمی امین با اشاره به برنامه‌های خود در حوزه آمایش سرزمین تاکید کرد: آمایش سرزمین دغدغه همه نمایندگان است و اینکه در شهرهایی شاهد شهرک‌های صنعتی و معدنی هستیم اما در شهرهای دیگر صنعت و معادن رشدی نداشته، تمام اینها باعث ایجاد آسیب‌های اجتماعی می‌شود. از این رو یکی از دغدغه‌های بنده توسعه متوازن در تمام شهرها است و انشاالله تا پایان سال جاری برای 450 شهرستان برنامه داریم که با یک برنامه عملیاتی، این موضوع محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه صمت به یک برنامه عملیاتی خواهیم رسید که تمام اهداف وزارت صمت در آن تعبیه خواهد بود، بیان داشت: در انتخاب مدیران ستادی، مبنا هماهنگی آنها با این برنامه خواهد بود و این برنامه هر 3 ماه یکبار پایش خواهد شد. همچنین اینجانب برنامه ویژه برای تربیت مدیران گام دوم دارم و از طریق آن استعدادهای افراد در پهنه کشور شناسایی شود و استعدادهای مدیریتی را شناسایی و در بخش دولتی فعال کنیم به طوری که تا 2 سال آینده کار به دست مردم هر منطقه خواهد بود.

وزیر پیشنهادی صمت با تاکید بر اینکه تعامل با نمایندگان به صورت رسمی ابلاغ شده است، یادآور شد: البته عقیده شخص بنده هم تعامل با نمایندگان است و در دوران وزارتم با تمام نمایندگان تعامل خواهم داشت.

فاطمی امین ادامه داد: با اقدامات دولت مردمی، دیگر سلطان‌ها، حیات خلوت‌ها و بساط رانت‌خواران جمع می‌شود و فسادستیزی از شعارهای مهم دولت سیزدهم است و با همراهی تمام دستگاه‌ها و مجلس مبارزه با فساد را محقق می‌کنیم.

وی درباره ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: باید دید چرا اقتصاد مقاومتی را سالها نمایش می‌دهیم اما کاری در این زمینه صورت نگرفته است. اقتصاد مقاومتی دو بُعد بسیار مهم تاب‌آوری و بازدارندگی دارد؛ تاب‌آوری به این معنا که وقتی شوکی به کشور وارد شد از آن ضربه نخوریم و مصداق بازدارندگی هم این است که چطور قدرت موشکی برای کشورمان بازدارندگی ایجاد کرده و باید مشخص کنیم ضربه زدن به کشورمان برای کشورهای متخاصم آسیب‌زا است.

وزیر پیشنهادی صمت با بیان اینکه هماهنگی بین‌ بخشی از دغدغه‌های اینجانب بوده، ادامه داد:‌ وزارت صمت 30 درصد تولید ناخالص ملی و 45 درصد اشتغال را مدیریت می‌کند که امیدواریم با هماهنگی بین ‌بخشی تمام این موضوعات به یک مدیریت درست برسد.

فاطمی امین با اشاره به هماهنگی بین دستگاهی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال اظهار داشت: مهمترین موضوع در این زمینه هماهنگی بین بخشی است که دیروز هم وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به آن اشاره داشت. ما بررسی کرده‌ایم که ساخت یک میلیون مسکن چقدر به مصالح ساختمانی نیاز دارد و خوشبختانه ظرفیت داخل کشور برای ساخت این میزان مصالح ساختمانی کافی است.

وی گفت: اگر مسکن‌سازی در کشور راه بیفتد لکوموتیو اقتصادی راه افتاده و هماهنگی برای این موضوع مصداق بازارسازی است. هماهنگی در حوزه شهرداری هم از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود. می‌دانیم که بخشی از آلودگی شهرها به دلیل آلودگی ایجاد شده از سوی خودروها است به همین دلیل اقداماتی برای بهینه‌سازی سوخت و نوسازی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های برقی داریم.

وزیر پیشنهادی صمت درباره مدیریت کرونا گفت: درست است که وزارت بهداشت در خط مقدم کرونا قرار دارد اما وزارت صمت هم به میدان می‌آید و همان‌طور که گفتم با حمایت از تولید داخل برای 3.5 میلیون دانش‌آموز کم‌برخوردار تبلت فراهم می‌کنیم و در تولید، تبلت داخل خواهیم بود.

فاطمی امین با بیان اینکه مسائل کشور راهکار دارد و دولت مردمی با همدلی و همراهی مجلس و مردم می‌تواند این مسائل و مشکلات را برطرف سازد، بیان داشت: انشاالله با حرکت جهادی، بخش صنعت، معدن و تجارت کشور متحول می‌شود. همچنین با استفاده از مدیران شایسته و مشاوره با 290 نماینده مجلس و مشورت گرفتن با تشکل‌ها و انجمن‌ها بتوانیم یک وزارت چابک داشته باشیم و اجازه از دست رفتن فرصت‌ها را نخواهیم داد.

ادامه دارد......