آفتاب

شب شیرین گواردیولا و آلوارس در استانبولایسنا نوشت: پپ گواردیولا و خولیان آلوارس در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ صاحب رکوردهای ویژه شدند.

به گزارش تلگراف، منچسترسیتی با برتری یک بر صفر مقابل اینتر در فینال قهرمان لیگ قهرمانان اروپا توانست فاتح سه گانه شود.  تیم تحت رهبری جوزپ گواردیولا برای اولین‌بار در تاریخ خود موفق به کسب این جام شد.

پیش از این در لیگ قهرمانان اروپا، باشگاه‌های انگلیسی این افتخارات را در لیگ قهرمانان داشتند: لیورپول(۶ بار)، منچستریونایتد(۳ بار)، ناتینگهام فارست(۲ بار)، چلسی (۲ بار) و استون ویلا (یک بار).

به این ترتیب گواردیولا چهارمین سرمربی تاریخ شد که سه بار یا بیش‌تر قهرمان لیگ قهرمانان شده است.

کارلو آنچلوتی (ایتالیا) - میلان ۲۰۰۳، ۲۰۰۷/ رئال مادرید ۲۰۱۴، ۲۰۲۲

باب پیزلی (انگلیس) - لیورپول ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۸۱

زین‌الدین زیدان (فرانسه) - رئال مادرید ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸

جوزپ گواردیولا (اسپانیا) - بارسلونا ۲۰۰۹، ۲۰۱۱/ منچستر سیتی ۲۰۲۳

پپ گواردیولا اولین مربی است که دو بار در فوتبال اروپا صاحب سه گانه می شود.

در فصل ۲۰۰۸/۰۹ بارسلونا تحت هدایت گواردیولا قهرمان لالیگا، جام حذفی اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا شد و در فصل ۲۰۲۲/۲۳، منچسترسیتی با هدایت گواردیولا قهرمان لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا شد.

هم‌چنین خولیان آلوارس، مهاجم منچستر سیتی صاحب یک دستاورد منحصر به فرد شد. او اولین فوتبالیستی در تاریخ شد که در یک فصل هم سه گانه را به دست آورد و هم قهرمان جهان شد.

این آرژانتینی در فینال لیگ قهرمانان در زمین حاضر نشد اما فاتح لیگ برتر و جام حذفی شده بود و لیگ قهرمانان را نیز کسب کرد. او در دسامبر ۲۰۲۲ همراه آرژانتین قهرمان جهان شد.